سه شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٥
یادداشت
 


ضرورت وضع قانون جدید و جامع مدیریت بحران کشور با تاکید بر نقش مردم
تنها در روز‌های اخیر از سوی جمعیت هلال‌احمر صدها تخته چادر، بیش از هزاران تخته پتو، ۱۹ تن نایلون و مواد غذایی شامل کنسروهای مختلف، خرما و غیره در میان مردم سیل‌زده توزیع شد. با وجود همه این تلاش‌ها، در بسیاری از استان‌های کشور صدها دام بر اثر شدت باران و سیل تلف شد و در اغلب استان‌های سیل‌زده صدمات بسیاری به ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های صنعت و کشاورزی وارد آمد که خسارت آنها بالغ بر میلیاردها‌ میلیارد ریال برآورد می‌شود و طبق برآوردها و محاسبات انجام‌شده، در صورت ادامه بارش‌ها امکان دارد روستاهای بیشتری به زیر آب برود.
 شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
آمادگی در برابرحوادث و بلایا
در این شماره اطلاعاتی درباره اقدامات لازم قبل و بعد از وقوع رانش، به خوانندگان داده می‌شود.
 دوشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزارش پیام هلال از اثرات اجتماعی متعدد اجرای طرح فرشتگان رحمت؛
پاک کردن ردپای فقر
وقتی نهادی عنوان مردمی بودن را با خود به یدک می‌کشد، این نهاد باید در سختی‌ها و مشکلات، در شادی‌ها و غم‌ها، مردمش را تنها نگذارد. جمعیت هلال‌احمر به عنوان بزرگ‌ترین نهاد مردمی، بر اساس رسالت اجتماعی و انسان‌دوستانه‌ای که دارد، نمی‌تواند نسبت به آسیب‌های اجتماعی در کشور بی‌تفاوت باشد و فقط وظیفه خود را به امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه منحصر کند.
 دوشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
روایتی از یک عملیات عجیب و نفسگیر که با برف عجین شده بود
جدال منفی 20 درجه
دستانش را به هم می‌ساید و «ها» می‌کند و برای چندمین بار کلید را در قفل خودرو می‌چرخاند. از باز شدن در ناامید که می‌شود، با نارضایتی می‌گوید: «ببین توی این سرما حتی ماشین‌های امدادی ما هم یخ زده‌اند چه برسد به خودروهای معمولی.» عینک کوهنوردی‌اش را نشان می‌دهد و ادامه می‌دهد: «دیشب فقط کافی بود 10دقیقه تو سرما بایستی قطعا چشمانت یخ می‌زد. حتی با این عینک هم چشمانت یخ می‌زد. مجبور بودیم هر چند دقیقه شیشه عینک را از یخ‌ها پاک کنیم و دوباره عملیات امدادونجات را ادامه بدهیم؛ اوضاع از آنچه تعریف می‌کنم خیلی بدتر بود...»
 دوشنبه ١٨ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
جمعیت هلال احمر از امدادهای اضطراری به مهربانی های اضطراری رسید
برنامه فرشتگان رحمت، زمینه‌های مشارکت مردم در یاری رسانی و همدلی با خانواده های نیازمند در روزهای منتهی به سال نو را بیش از پیش فراهم کرده است.
 يکشنبه ١٧ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
روایتی از نخستین تیم امداد و نجات خصوصی دریایی در جنوب ایتالیا؛
داوطلبان مدیترانه
شب است و دریا بی‌قرار. موج‌های ناآرام در جریان هستند و دو کشتی «ققنوس» و «نجات‌دهنده» به سمت جنوب مدیترانه حرکت می‌کنند، تا قایق‌های سرگردانی را که از ساحل لیبی به سمت ایتالیا در حرکت‌ هستند، پیدا کنند.
 دوشنبه ١١ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
خاطرات و خطرات آتش‌نشان داوطلب بودن
خدمات آتش نشانی و نجات یکی از مشاغل متنوع و چالش برانگیز در دنیا است. احتمالا تصور شما درباره فعالیت آتش‌نشان داوطلب متفاوت است، برای اینکه یک آتش‌نشان داوطلب باشید، باید ۱۶ سال تمام داشته و اگر هنوز هم به سن ۱۸ سالگی نرسیده‌اید، رضایت والدین یا سرپرست خود را جلب کرده باشید. علاوه بر اینها، تقریبا هر فردی چه مرد یا زن، جوان یا مسن یا هرکسی که بدنبال ماجراجویی است، یا حتی فقط هدفش کمک به جامعه‌اش است، می‌تواند آتش نشان داوطلب باشد. بدین ترتیب همواره برای تمام افراد فرصت‌هایی برای فعالیت بعنوان آتش نشان داوطلب وجود دارد.
 دوشنبه ١١ بهمن ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
وقف؛ چشمه همیشه جاری
وقف و صدقه جاري در اسلام آن‌قدر مهم است كه اهل بيت عصمت و طهارت در اين جهت نيز اسوه ديگران بوده و هستند و رهنمود آن ذوات قدسي در اهتمام به وقف آن است كه اين صدقه جاري را همتاي مصحف علمي و ولد صالح قرار داده و آن را در رديف ميراث ماندگار و فخرآور مي‏دانند.
 چهارشنبه ١٥ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به بودجه و نیازمندی‌های «امداد و نجات»؛
«امداد» در اضطرار
یکشنبه گذشته، کلیات لایحه بودجه ١٣٩٦، تقدیمی از سوی دولت، با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، در کمیسیون تلفیق بودجه، به تصویب رسید. این به آن معناست که رئوس کلی بودجه سازمان‌ها و نهادهایی که ردیفی به آنها اختصاص داده شده است، تأیید شده و جزییات آن، در دست بررسی و رسیدگی قرار خواهد گرفت.
 سه شنبه ١٤ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
اولویت‌های ملی کاهش آسیب‌پذیری کشور در برابر مخاطرات
سانحه‌خیزی و قرار داشتن در میان ١٠ کشور نخست سانحه‌خیز دنیا، وقوع یک زمینه‌لرزه ویرانگر در حدود هر دهه، داشتن یکی از بالاترین آمارهای تلفات جاده‌ای در میان کشورهای جهان، تلفات نسبتا بالای انسانی و زیان‌های هنگفت اقتصادی، ضعف هماهنگی عملیاتی در فرآیند مدیریت سوانح و ده‌ها گزاره خبری مشابه استناداتی است که همواره از سوی مدیران مرتبط با مدیریت بحران کشور در طرح مسائل حیطه خدمتی‌شان در گزارش‌ها و مصاحبه‌های خبری به کار می‌رود برآیند تمامی این گزاره‌ها، فربهی مرحله مقابله و پاسخگویی و مراحل پس از آن نه به شکل عام و مطلق بلکه در مقایسه با مراحل پیشاوقوع این چرخه یعنی مراحل پیشگیری و آمادگی است.
 شنبه ١١ دی ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>