چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > كرامت انساني در سايه صلح و امنيت
 


  چاپ        ارسال به دوست

كرامت انساني در سايه صلح و امنيت

محدثه ملك، كارشناس سازمان امداد و نجات: صلح در لغت به معنای در امان بودن، ایمنی، سازش و آسودگی بوده و امنیت؛ مولود صلح است. صلح خواهي و زندگی همراه با سازش و مسالمت از نیازهای فطری بشری است که در دین مبین اسلام که دینی جامع و کامل است مورد توجه قرار گرفته و عمل به دستورات و راهکارهای صلح و امنیت از وظایف شرعی مسلمانان است.
اسلام منادی صلح و دوستی میان تمام انسان هاست و روابط انسان ها در زندگی اجتماعی بر پایه صلح و همکاری نیکوکارانه بشری استوار است.
صلح و امنیت دو اصلي كه در کنار یکدیگر معنا می یابند. در سایه صلح و امنیت است که کرامت انسانی حفظ مي شود و همکاری میان انسان ها همراه با مودت و مسالمت رقم مي خورد و جامعه و مردم به سوی پیشرفت و علم رهنمون خواهند شد.
امروزه جهان تشنه و نيازمند صلح و امنيت است، اما متاسفانه چهره زيبای جهان توسط انسان‌های جنگ طلب و متعصبان و اقتدارگرايان سياست، سياه و مكدر شده به طوري كه  بخش‌های وسيعی از پيكر جهان اسلام در جنگ و آوارگی است و تخريب؛ زيربناهای زندگی مردم را فراگرفته است. در جهاني كه در آن دم از آزادي و دموكراسي و تمدن زده و دائما شعار حقوق بشر سر داده مي شود، مي بينيم كه حقوق انسانها و تخريب فضای زندگی بشر به نابودی كامل كشيده شده و به هر دليلی دست بشريت به قتل و خونريزی انسان‌ها و تباهی اخلاقی مرد و زن و پير و جوان آلوده شده است. انگيزه‌های جنگ و ناامنی در جهان چه ها كه نكرده است. با تمام باور و اعتقاد می‌توان گفت که هيچ سيل بنيان‌كن و حوادث تكان دهنده طبيعی تا كنون جهان را به ميزان جنگ‌های دست بشر متضرر نساخته است.  آمار و ارقام ذيل حکایت کوتاهی از خسارات جنگ ها برای بشریت است:
در جنگ جهاني دوم بر اساس برآوردها، 56 تا 85 ميليون نفر، در جنگ آ‎زادي بخش كشور بنگلادش در سال 1971 حدود سه ميليون نفر، در جنگهاي داخلي نيجريه بين سالهاي 1967 تا 1970  بيش از يك ميليون و 700 هزار نفر و در جنگ ايران و عراق بين سالهاي 1980تا 1988حدود  564 هزار نفر كشته شدند.
برای رسيدن به صلح و امنيت نخست بايد به حق حيات و آزادی بشر اعتراف کرد و به خودكامگی، توسعه‌طلبی، كشورگشايی و دست درازی به حقوق و ثروت و استقلال كشورهای ديگر خاتمه داد و با امر به معروف و نهی از منكر، برای گسترش عدالت و امنيت جهانی اقدامات با حكمت و عقلانی را فراهم کرد و برای آزادی‌های مذهبی، دينی و سياسی با ديگران به فرهنگ گفت و گو و مجادله احسن پرداخت و برای نشر ارزش‌های فكری و حقانيت دينی و مذهبی خود، از زور و استبداد و خشونت پرهيز کرد.
صلح جويي و صلح طلبي را از صدر اسلام تا كنون، مي توان مشاهده کرد.  پيامبر اسلام (ص) فرمود: ما آمده‌ايم تا بشر را از ذلت و تاريكی نجات دهیم و در قرآن نيز  هيچگاه غير از موارد دفاع، دعوت به جنگ و خونريزی با كسی نمی‌كند، بلكه انسان‌ها را به پرهيز از جنگ و آدم‌كشی و صلح و امنيت دستور می‌دهد.
قرآن؛ كشتن يک انسان‌ را مساوی با كشتن تمام مردم معرفی می‌كند و حيات بخشيدن به يک شخص را به منزله حيات تمامی مردم می‌شمارد، پس چگونه ممكن است دين اسلام در قتل عام انسان‌ها بی‌تفاوت بماند؟ از ديدگاه اسلام، حرمت قتل انسانها، در قتل كافر و مسلمان يكسان است و بلكه اسلام پيروان خود را تشويق به نيكی در مورد كسانی می‌كند كه آنها با خدا عنادی ندارند. کسانی را كه اقدام به كشتن و آوارگی كسی نكرده اند، به مسالمت و صلح جهانی دعوت می‌كند و مسلمانان را به نيكی با آنها امر می‌کند.

يكي از روش‌های رسيدن به امنيت و صلح جهانی از ديدگاه اسلام و منظر دين، پرهيز از ريختن خون انسان‌ها به بهانه‌های مختلف است، اسلام به همين جهت از كشتن انسان‌ها جلوگيری می‌كند، زيرا هرگاه خونی به زمين بريزد، ديگر هرگز نبايد به برقراری صلح و امنيت جهانی اميدوار بود.

خداوند بزرگ خواست خود را در امر صلح و امنيت با فرستادن پيامبرانی به نمايش می‌گذارد كه هر كدام آنها الگوی مسالمت و صلح و اسوه امنيت و آرامش برای تمامی بشريت بوده‌اند، این پيامبران الهی مانند؛ حضرت عيسی(ع)، ضرت موسی (ع)، حضرت محمد(ص) و حضرت ابراهيم(ع) و همه انبيا را خداوند، رحمة للعالمين فرستاده است.
بنابراين، اساس اسلام بر صلح نهاده شده و از صلح گرفته شده است: ( فلا تقولوا لمن القی اليكم السلام لست مومنا). سوره نساء آيه- ۹۴، هرگاه كسی دستش را به علامت صلح بالا می‌كند، اسلام از او می‌پذيرد و اقدامش را نيكو می‌شمارد و در اين باره بهانه‌گيری نمی‌كند.
 اسلام در امر صلح و امنيت به سراغ بهانه می‌رود تا از آتش جنگ و خون‌ريزی كاسته شود.
حضرت علی(ع) كه تجسم عينی اسلام است، برای حاكم خود می‌فرمايد: مالك! مواظب باش كه مردم دو طايفه اند: آنها يا برادران دينی تو می‌باشند و يا همانند تو انسان هستند. مبادا به كسی از جانب تو ستمی روا داشته شود.
به اميد آن روز كه در سراسر جهان هستي  صلح و آرامش بر قرار شود.


١٠:٢٢ - سه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٩٣٢٩    /    تعداد نمایش : ٨٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج