جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اخبار > آمادگی در برابرحوادث و بلایا
 


  چاپ        ارسال به دوست

آمادگی در برابرحوادث و بلایا

در این شماره اطلاعاتی درباره اقدامات لازم قبل و بعد از وقوع رانش، به خوانندگان داده می‌شود. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از روزنامه اطلاعات، در جریان رانش، توده‌های سنگ‌، سطح زمین و گل و لای به علت وجود شیب حرکت می‌کنند. حرکت گل و لای سریعاً به جریان افتاده و بدون هیچ اخطار یا هشداری تا چندین کیلومتر از نقطه شروع خود دور می‌شوند. حجم این مواد هر لحظه افزایش می‌یابد‌، زیرا هر آنچه در مسیر قرار دارد از جمله درختان‌، تخته سنگ‌ها، خودروها و‌… با این حرکت همراه می شوند. 

علایم نشان دهنده وقوع ‌رانش زمین 

تغییر در چشم اندازهای محل سکونت نظیر تغییر مسیر روان آب‌ها ‌مخصوصاً در محل تلاقی آن‌ها، رانش‌های کوچک و کج‌شدن تدریجی درختان، گیرکردن در و پنجره‌ها برای اولین بار، پیدایش ترک‌خوردگی جدید در گچ‌، کاشی‌، دیوار یا فونداسیون ساختمان، جدا‌شدگی دیوارها‌، راه پله‌ها و پلکان‌های خارجی از بقیه ‌ساختمان، پیدایش تدریجی ترک‌خوردگی‌های عرضی روی زمین یا روی خیابان‌ها و پیاده روها، شکستگی در لوله‌های زیرزمینی آب و فاضلاب، برآمدگی زمین در پایین دست نواحی شیب‌دار، ظهور چشمه‌های آب در نقاط جدید، کج شدگی یا جابجایی دیوارها‌، تیرک‌های برق و تلفن و درختان، تغییر شیب در یک جهت و احساس آن به هنگام راه رفتن روی زمین و شنیدن صدایی که هر لحظه شدت آن رو به افزایش است، دال بر قریب الوقوع بودن رانش است . 

همچنین شنیدن صداهای غیرمعمول نظیر شکسته شدن درختان، بهم خوردن تخته سنگ‌ها، حکایت از حرکت گل و لای دارد و ریزش سنگ و خاک و سایر علایم مشابه احتمالی نیز حاکی از حرکت گل و لای به هنگام رانندگی است . 

اقدامات ‌حفاظتی و مراقبتی قبل از وقوع ‌رانش زمین 

از ساخت و ساز در نواحی شیب‌دار‌، در مجاورت لبه کوه‌ها و در نزدیکی دره‌ها و آبروها خودداری کنید. 

موقعیت محل سکونت از نظر وقوع رانش بررسی شود و با توجه به نتیجه این بررسی و بر اساس مشورت با کارشناس، اقدامات اصلاحی در دستور کار قرار گیرند. 

با استفاده از لوله‌های قابل انعطاف در سیستم لوله کشی آب و گاز محل سکونت یا کار، ‌می‌توان میزان خطرات را به حداقل رساند زیرا لوله‌ها و اتصالات قابل انعطاف در برابر شکستگی مقاومت بیشتری دارند. 

سطوح شیب دار نزدیک منزل خود را درختکاری و مشجر کنید. 

در مناطقی که احتمال جاری شدن گل و لای وجود دارد، کانال ها و دیوارهای محافظی برای هدایت جریان به فضایی دور از ساختمان بسازید. 

اقدامات ‌حفاظتی و مراقبتی بعد از وقوع رانش زمین 

کماکان باید ‌از ناحیه دچار رانش دوری ‌کرد، زیرا احتمال رانش مجدد وجود دارد. 

باید مراقب خطرات نظیر شکستگی خطوط برق و لوله‌های گاز‌، آب و فاضلاب و نیز آسیب‌دید‌گی جاده‌ها و ریل راه آهن بود. 

بهتر است نواحی دچار رانش هر چه زودتر درختکاری مجدد شوند، زیرا احتمال بروز سیل‌های برق‌آسا و رانش‌های دیگر درآینده نزدیک وجود دارد. 

باید با فردی کارشناس در مورد خطر وقوع رانش زمین مشورت کرد و در صورت لزوم اقدامات اصلاحی را برای تقلیل میزان خطر در دستور کار قرار داد. 

معاونت آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر (دفتر امور آموزش عمومی، پایه و همگانی)


٠١:٥٠ - دوشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٥    /    عدد : ٩٦٦٣٦    /    تعداد نمایش : ٥٥١١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج