سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧
اخبار > مظلومیت خاموش
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از مانع‌تراشی‌های میانمار در ورود محموله‌های امدادی-غذایی

مظلومیت خاموش

 دبیرکل هلال‌احمر: میانمار اجازه ورود محموله هلال‌احمر ایران را نداد.

حسام خراسانی - شهروند| «نسل‌کشی»، «کودک‌آزاری»، «حمله به غیرنظامیان» و حالا مانع‌تراشی برای ورود کمک‌های بین‌المللی؛ اینها گزاره‌هايی از بخش‌های پی‌در‌پی داستان تلخ این روزهای میانمار است؛ داستان یک جنایت بی‌صدا.

یک فاجعه انسانی دیگر

روز پنجشنبه بود که رئیس سازمان امدادونجات از تشکیل کارگروه ویژه پس از دستور رئیس‌جمهوری برای کمک به مردم میانمار خبر داد و پس از آن محموله امدادی، خوراکی، زیستی و بهداشتی هلال‌احمر ایران برای ارسال به میانمار آماده ارسال شد، پس از آن هماهنگی‌های لازم با وزارت امورخارجه کشور، فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و صلیب‌سرخ میانمار برای ارسال محموله امدادی به این کشور صورت گرفت. بنا به گفته مسئولان جمعیت هلال‌احمر تصمیم گرفته شده بود که در صورت ارایه مجوز از سوی کشور میانمار، محموله امدادی هلال‌احمر ایران شامل اقلام خوراکی، زیستی، دارویی و بهداشتی برای کمک به مردم مظلوم این کشور بلافاصله ارسال شود؛ اما انگار «جنایات جنایتگران میانمار را پایانی نیست»؛ در حالی ‌که تصاویر شکنجه کودکان، آمارها و ارقام بی‌شمار کشته‌شدگان خبر از یک فاجعه تلخ می‌دادند، خبر دیگری منتشر شد: «مانع‌تراشی دولت میانمار در ورود محموله‌های امدادی-‌غذایی.»

مانع‌تراشی میانمار در ورود محموله‌های امدادی

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر روز گذشته از اعزام تیم ارزیاب به منطقه پناهندگان میانماری و همچنین ارسال محموله ٤٠تنی کمک‌های امدادی به مردم آسیب‌دیده میانمار از طریق کشور بنگلادش خبر داد و گفت: دولت میانمار اجازه ورود محموله را نداد. به گزارش ایرنا؛ مصطفی محمدیون با اعلام این خبر گفت: پس از دستور رئیس‌جمهوری کارگروهی در هلال‌احمر برای ارسال کمک به مردم آسیب‌دیده میانمار تشکیل شد و قرار بود ابتدا این کمک‌ها از کشور میانمار در اختیار مردم قرار بگیرد ولی دولت میانمار مخالفت کرد و اجازه ورود محموله و کمک‌های امدادی را نداد.

اعلام آمادگی دولت بنگلادش

وی ادامه داد: بنابراین با سفیر بنگلادش در ایران و سفیرمان در بنگلادش رایزنی کردیم و قرار شد محموله ٤٠ تني که شامل اقلام زیستی، امدادی و بهداشتی است از طریق هوایی به بنگلادش ارسال شود و سپس در اختیار مردم آسیب‌دیده میانمار قرار بگیرد. محمدیون با اعلام این‌که دولت بنگلادش در این خصوص اعلام آمادگی کرده است، گفت: به‌زودی این کمک‌ها به همراه تیم ارزیاب هلال‌احمر ایران برای بررسی وضع نیازها اعزام می‌شوند. دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: هلال‌احمر ایران براساس اهدافش که همانا کاهش آلام بشری است و براساس دستور رئیس‌جمهوری آمادگی دارد تیم‌های امدادی، درمانی و دیگر محموله‌های امدادی را برای مردم آسیب‌دیده میانمار اعزام کند. بنا به گفته سیدحمید جمال‌الدینی، سخنگوی جمعیت هلال‌احمر اقلام پیشنهادی شامل ٢٠٠دستگاه چادر، دو‌هزار تخته پتو، یک‌هزار تخته زیرانداز، ٦‌هزار بطری روغن، ٥‌هزار و ٥٥٥ بسته شکر و یک‌هزار و ٥٠٠بسته چای بوده است. امدادی، درمانی و دیگرمحموله‌های امدادی را برای مردم آسیب‌دیده میانمار اعزام کند.

«خشونت»؛ درد یک جامعه

بوریس مایکل، مدیر منطقه آسیا و اقیانوس آرام کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، با بیان این‌که خشونت هر جامعه‌ای را می‌تواند دچار درد و آسیب كند، از نگرانی عمیق کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ برای خانواده‌های درگیر در بحران میانمار خبر داد. از آغاز هفته پیش، کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ شروع به توزیع آب و غذا برای ٨٠٠٠خانواده در دو سوی مرز بنگلادش و میانمار کرده است. این خانواده‌ها از دور جدید خشونت‌ها گریخته‌اند. یک تیم بهداشتی این کمیته شامل پزشکان و امدادگران بنگلادشی، در منطقه مرزی بنگلادش مستقر شده است.  به‌ گزارش دفتر کمیته صلیب‌سرخ در تهران، این کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ با همکاری نزدیک با هلال‌احمر بنگلادش، نیروهای مردمی داوطلب و صلیب‌سرخ میانمار مشغول رسیدگی اضطراری به غیرنظامیان نیازمند کمک‌های بشردوستانه است. تیم‌های صلیب‌سرخ با فراهم‌كردن امکان تماس تلفنی و ارسال پیغام‌های سلامت و خدمات جست‌وجو برای اعضای مفقود‌شده خانواده‌ها، به یاری کسانی رفته‌اند که اعضای خانواده‌شان در دو سوی مرز از هم جدا افتاده‌اند. از آغاز سرازیرشدن مردم به شهر کاکس بازار، کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر بنگلادش با پشتیبانی از دو مرکز درمانی دولت بنگلادش در مناطق تکناف و اوکیا سعی در بهبود کیفیت خدمات‌درمانی ارایه‌شده به ساکنان و مردمی دارند که جدیدا وارد این مناطق شده‌اند. طی هفته گذشته کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، صلیب‌سرخ میانمار و نهضت صلیب‌سرخ کمک‌های اولیه، ملزومات پزشکی، آب سالم، غذا و سایر موارد مورد نیاز را برای ١٠‌هزار نفر در ایالت راخین فراهم کرده‌اند.

شرایط غم‌انگیز

بوریس مایکل، مدیر منطقه آسیا و اقیانوس آرام کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ اظهار داشت: «ما تمام توانمان را به کارگرفته‌ایم که نیازهای مردم و جوامعی که تحت‌تأثیر این شرایط غم‌انگیز قرار دارند را مرتفع كنيم. ترکیب فصل باران در این منطقه و این حقیقت که اکثر مردم خانه‌هایشان را با حداقل ملزومات زندگی ترک کرده‌اند شرایط را برای زندگی غیرقابل تحمل کرده است.» کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ از‌ سال ٢٠١٤ در منطقه کاکس بازار بنگلادش و از‌ سال ٢٠١٢ در ایالت راخین میانمار مشغول به عملیات بشردوستانه بوده است.


٠٩:٢٦ - دوشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٠١٥٥٦    /    تعداد نمایش : ٨٣١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج