چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > خانه های هلال نیازمند سیاستگذاری یکپارچه اند
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از راه‌های ارتقای سطح کمی و کیفی «خانه‌های هلال» جمعیت در سراسر کشور

خانه های هلال نیازمند سیاستگذاری یکپارچه اند

گزارش: مریم طالبی/ «فعالیت‌های داوطلبانه در گذشته، محدود به شعب جمعیت هلال‌احمر بود، اما اکنون از طریق راه‌اندازی خانه‌های داوطلبی هلال عمومی و تخصصی، همچنین شبکه‌سازی اجتماعی داوطلبان به داخل خانه‌ها، شهرها و روستاهای زیادی راه یافته است.»

اینها بخشی از گفته‌های رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، درباره اهمیت خانه‌های هلال است. به گفته دکتر رضا اندام، تلاش این سازمان، روی ارتقای جایگاه کشور بر مبنای شاخص‌های جهانی نیکوکاری متمرکز است. در این راستا، فعال‌سازی خانه‌های داوطلبی هلال عمومی و تخصصی در صدها شهر و روستای کشور، برای جلب حداکثری مشارکت‌های مردمی و از همه مهم‌تر، آموزش تاب‌آوری در برابر حوادث از راهکارهای موثر در این زمینه است.

برنامه‌ریزی با نظارت و گزارش‌دهی منظم، ارائه خدمات به‌موقع، موثر و باکیفیت، افزایش بازدهی داوطلبان برای برخورداری از برنامه‌های کیفی و تخصصی، جلوگیری از ادغام، تداخل برنامه‌ها و ایجاد عوامل انگیزشی در بین آن و ایجاد فضای فعالیتی مناسب برای انجام امور تخصصی، از دیگر اهداف فعال‌سازی خانه‌های داوطلبی هلال است که این مقام مسئول به آن اشاره می‌کند.

همچنین شبکه‌سازی اجتماعی داوطلبان به عنوان رویکردی جدید در سازمان داوطلبان مزیت دیگر خانه‌های هلال است. به گفته اندام، این شیوه، روشی سودمند برای به اشتراک‌گذاری تجربه‌ها و مهارت‌های داوطلبان برای انجام و هدف‌گذاری ماموریت‌ها و پروژه‌های جدید و عام‌المنفعه است.

به اعتقاد وی، شبکه‌های اجتماعی از گذشته‌های بسیار دور، به صورت سنتی در جمعیت هلال‌احمر وجود داشته‌اند و داوطلبان را قادر ساخته‌ هویت‌های سازمانی خود را تقویت کند و بهطور مؤثرتری به ارائه خدمات برای بهبود زندگی قشرهای آسیب‌پذیر پرداخته و در فعالیت‌های گروهی شرکت کند. این شبکه‌ها همچنین تجربیات و دانش را طی سال‌ها به نسل‌های بعدی منتقل کرده‌، اما در حال حاضر، با توجه به ویژگی‌های نسل جدید، ضروری است شیوه نوینی با قابلیت‌های تطبیق‌پذیری  بیشتر با مشخصه‌های این نسل به کار گرفته شود که امکان پیشرفت‌های مهارتی و  فنی، ارتباط فوری و تعامل از طریق شبکه‌ مجازی داوطلبان را در اینترنت فراهم آورد.

 با توجه به اینکه باید نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق افزایش حس مسئولیت‌پذیری اجتماعی در جامعه حساس بود، اشاعه و ترویج فرهنگ داوطلبی و انجام امور عام‌المنفعه در خانه‌های هلال، گامی موثر برای نیل به این اهداف است.

در این گزارش، به ضرورت افزایش کمی و کیفی خانه‌های هلال و چالش‌های پیشروی این مسیر پرداخته‌ایم. سوال اینجاست که چطور می‌توان با وجود مزایای متعدد خانه‌های هلال که به آنها اشاره کردیم، از ظرفیت این خانه‌ها برای ارائه آموزش‌های مطلوب امدادی، افزایش مشارکت مردمی و نهادینه‌کردن فرهنگ بشردوستی بهره برد؟

 

پیش‌شرط‌های توسعه کمی و کیفی خانه‌های هلال

افزایش کمی و کیفی سطح خانه‌های هلال به پیش‌شرط‌ها و ملزوماتی نیازمند است. دکتر بهروز کارخانه‌ای، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان در گفتگو با «پیام هلال» به این شرایط اشاره می‌کند و می‌گوید: «نیاز است جمعیت هلال‌احمر در همه‌جا حضور داشته باشد و بهخوبی ساماندهی شود. به این صورت که خانه‌های هلال ایجاد و در آن، سه دسته فعالیت مربوط به حوزه‌های داوطلبی، امدادونجات و همین‌طور جوانان انجام شود. در این بین، مهم این است که یک نام واحد برای مجموعه این فعالیت‌ها بهکار گرفته شود.»

او ادامه می‌دهد: «استفاده از یک نام مشخص و واحد برای انجام همه امور هلال‌احمر در استان‌ها و روستاها، یکپارچگی برنامه‌های این نهاد مردمی را نشان خواهد داد. اگر قرار باشد هر فعالیتی در این جمعیت، تحت عناوین مختلف مثل «همای رحمت»، «فرشته رحمت» و... انجام شود، باعث پراکندگی مجموعه خواهد شد. این مسئله ممکن است این تصور اشتباه را در ذهن مردم ایجاد کند که فلان فعالیت داوطلبی که توسط هلال‌احمر در دست اجراست، توسط نهاد دیگری انجام می‌شود. چنین مسائلی در نتیجه تعدد اسامی بهوجود خواهد آمد.»

او خانه‌های بهداشت را مثال می‌زند و می‌گوید: «خانه‌های بهداشت را در نظر بگیرید که مجموعه‌ای از فعالیت‌های متفاوت، اما واحد در حوزه سلامت در این مراکز انجام می‌شود. هلال‌احمر نیز باید به خانه‌های هلال در سطح کشور، چنین دیدی داشته باشد و همه خدمات را با یک نام واحد ارائه دهد تا در ذهن مردم ماندگار شود.»

کارخانه‌ای خاطرنشان می‌کند: «دستورالعمل مربوط به اجرای خانه‌های هلال را به دقت بررسی کرده‌ام. مدتی خانه‌های هلال در سطح استان‌ها پایه‌ریزی شد، اما پس از آن، کمرنگ و متوقف شد. بهتر است کانون دانشجویی، کانون دانش‌آموزی، کانون طلاب، خانه داوطلبی اصناف و ... را جمع کنیم تا همه با یک برند مشخص در سطح کشور کار کنند. ما باید با احداث و رونق خانه هلال در سطح کشور و قراردادن نمایندگان هر سه گروه داوطلبی، امدادونجات و جوانان در آنها تلاش کنیم که خدمات خود را توسعه دهیم.»

او با بیان اینکه این سیاست یکپارچه‌سازی، هنوز در هلال‌احمر نهادینه نشده است، تاکید می‌کند: «سیاست ما در مرکز جمعیت هلال‌احمر، گاهی چندان مشخص نیست. یعنی همان زمان که خانه هلال را راه‌اندازی می‌کنیم، در حال افتتاح کانون دانشجویی هم هستیم. در حالی که نباید اینگونه باشد. چه اشکالی دارد که خانه هلال در مدرسه و دانشگاه هم به همین نام وجود داشته باشد. چه اشکالی دارد که این قانون را قرار دهیم که از این پس در هر نقطه‌ای از کشور چه استان، چه روستا، چه مدرسه و چه هر جا قرار شد، فعالیتی در یکی از سه حوزه داوطلبی، امدادونجات و جوانان انجام شود، با نام خانه هلال به کار خود ادامه دهد؟ در واقع باید تلاش کنیم نام خانه هلال بر سر زبان‌ها باشد، نه اسم‌ها و سطح‌های متعدد.»

به گفته کارخانه‌ای «تبلیغ درست اهداف جمعیت هلال‌احمر، گاهی به فراموشی سپرده می‌شود. هدف اصلی این نهاد مردمی، ترویج فرهنگ بشردوستی است، اما گاهی می‌بینیم جمعیت نمی‌تواند اهداف و فعالیت‌های خود را به گوش مردم برساند که باید این مسئله اصلاح شود. کار بشردوستی، یک فعالیت در حوزه علوم انسانی است. یعنی شما باید به مردم بیاموزی که چگونه در زمینه‌های مادی یا معنوی به مردم آسیب‌دیده کمک کنند که در همین راستا باید گام‌های بیشتری برداریم تا مردم به خانه‌های هلال جذب شوند.»

او ادامه می‌دهد: «بسیاری از ما به اشتباه تصور می‌کنیم که بشردوستی، یعنی فقط امدادونجات، در حالی که اگر در کنار سایر فعالیت‌های جمعیت، عده‌ای هم حضور داشته باشند که در سایر حوزه‌ها به مردم آسیب‌دیده بدون دریافت هیچ حق‌الزحمه‌ای فعالیت کنند، می‌توانیم بگوییم که به مفهوم بشردوستی نزدیک شده‌ایم.»

کارخانه‌ای اظهار می‌کند: «اگر بنا باشد به فعالیت افرادی که حق‌الزحمه دریافت می‌کنند، صفت بشردوستی را اطلاق کنیم، پس منِ کارمندی که حقوق دریافت می‌کنم هم فعالیت بشردوستی انجام می‌دهم. در حالی که بشردوستی، چنین مفهومی ندارد. بشردوستی بایستی بهصورت کاملا داوطلبانه و عاری از هر چشمداشتی باشد که باید برای ترویج چنین فرهنگی، در خانه‌های هلال تلاش کنیم.»

حسین مروتی، فعال خانه‌های داوطلبی هلال هم در گفت‌وگو با «پیام هلال»، به اهمیت و جایگاه خانه‌های هلال اشاره می‌کند و می‌گوید: «ما در خانه‌های هلال باید مروج فرهنگ بشردوستی باشیم، باید سعی کنیم جوانان را به این فرهنگ جذب کنیم. جوانانی که مثلا در توزیع ارزاق به افراد نیازمند کمک کنند، در باب مسائل اجتماعی مثل مقابله با اعتیاد فعال باشند، فرهنگ انتقال خون را ترویج کنند و به طور کلی، رفتارهایی از جنس بشردوستانه را اشاعه دهند. ما نیاز به جذب و آموزش چنین جوانانی در خانه‌های هلال داریم.»

مروتی معتقد است «ما باید کاری کنیم که خیرین پرشماری جذب جمعیت مردمی هلالاحمر شوند و این اتفاق بهعنوان یک افتخار جهانی در دنیا مطرح شود که باید در این راستا به افزایش جذب خیرین در خانه‌های هلال اقدام کنیم.»

 

تحقق اهداف بشردوستی، عمده رسالت خانه‌های هلال

در اساسنامه سند 2020 قید شده است که کار اصلی جمعیت هلال‌احمر، یک کار فرهنگی است، نه سرمایه‌گذاری مادی. به همین دلیل کارخانه‌ای، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان همدان تاکید دارد: «نکته‌ای که باید به آن پرداخت، این است که باید بودجه‌ای که در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار دارد، بیشتر صرف رسیدگی به امور مردم آسیب‌دیده و نیازمند شود و از دام افزایش مناسبات اداری در جمعیت هلال‌احمر پرهیز کنیم، بنابراین افزایش تعداد خانه‌های هلال هم باید با رعایت همین مسئله انجام شود.»

او تاکید می‌کند: «مدیریت هلال‌احمر باید در این مورد ورود و ارزیابی کند و ببیند که اگر در جایی اساسنامه مشکل دارد، آن را اصلاح کند تا عمده هدف جمعیت هلال‌احمر به سمت اهداف بشردوستی باشد و نه افزایش حجم اداری. اینها نکات بسیار مهمی هستند که باید در مورد افزایش خانه‌های هلال به آن توجه کرد.»

 به گفته این مقام مسئول، «در ادبیات ما مطالب بشردوستی فراوانی به چشم می‌خورد و ما باید بتوانیم از این تاریخ بشردوستی در کشور استفاده کرده و به دنیا معرفی کنیم و بگوییم که فرهنگ مردم این کشور، بر مبنای بشردوستی بنا نهاده شده است. در جمعیت هلال‌احمر فعالیت‌های زیادی انجام میشود که نیاز داریم آن را بیشتر به جهانیان معرفی کنیم و در این مسیر نیاز داریم که عمده اهداف خانه‌های هلال نیز روی همین مباحث بشردوستی پیاده شود.»

 


١١:٥٤ - دوشنبه ١٧ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٢١٠٨    /    تعداد نمایش : ١٣٨٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج