جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > ما در دنیا بیشتر از ١٧‌میلیون نفریم
 


  چاپ        ارسال به دوست

به‌مناسبت ٥ دسامبر، روز جهانی داوطلبان

ما در دنیا بیشتر از ١٧‌میلیون نفریم

فاطمه صادقی | روز جهانی داوطلبان هرساله در تاریخ ٥ دسامبر مطابق ١٤ آذر در همه کشور‌های جهان برگزار و به‌طور قانونی از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است. در این روز بیش از ١٧‌میلیون داوطلب نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ در زمینه‌های مختلف گرد هم آمده و دست به‌کار می‌شوند تا یک قدم بدون چشمداشت برای کمک به دیگران بردارند.

داوطلب كيست؟

دل وسعت زیادی دارد؛ آن‌قدر که بتواند افراد زیادی را در خود جای دهد و دوست‌شان داشته باشد، اما گاهی خودمان وسعتش را محدود می‌کنیم و نمی‌دانیم با این کار، نفس خودمان می‌گیرد.

تاریخ ٩٠ ساله جمعیت هلال‌احمر همیشه از وجود چنین موهبتی برخوردار بوده است و برایمان از همین دل‌ها حکایت دارد. دل‌های بزرگی که حواس‌شان به همه کس و همه‌چیز است. آنها به اندازه دل‌شان قانع نیستند و می‌خواهند با خوبی‌های بیشتر، روزبه‌روز وسیع‌ترش کنند تا دریایی شود وجودشان. امروزه روز هم این دل‌های دریایی وجود دارند، اما نه در همه افراد؛ کمتر شده‌اند، تنگ‌تر شده‌اند، اما هستند.

یک بسته پیشنهادی

تابه‌حال به این مسأله فکر کرده‌اید که چطور می‌توان در کار خیر هم خلاقانه عمل کرد؟ واقعیت این است که در این زمینه هم دچار کلیشه شده‌ایم و تا گفته می‌شود کار خیر، همه یاد کهریزک، شیرخوارگاه‌ها و ...می‌افتیم. سازمان داوطلبان ایده‌ها و عرصه‌های مختلفی را برای انجام کارهای خوب معرفی می‌کند. این پیشنهاد‌ها را از دست ندهید.

اهداي خون

اهدای خون، اهدای زندگی یک شعار نیست. واقعیتی است که پیشرفت علم هم نتوانسته آن را تغییر دهد. یکی از بهترین و قدیمی‌ترین كارهاي داوطلبانه هم كه مي‌توانيد انجام دهيد، اين است كه همزمان با فراخوان‌های جمعیت هلال‌احمر در مواقع نیاز، اگر جسمی سالم دارید به مراكز اهداي خون برويد و آستین‌های‌تان را بالا بزنید و چند واحد از خون‌‌تان را اهدا كنيد. البته این كار خير فقط کمی درد دارد که در مقابل فواید معنوی‌اش که منجر به نجات جان يك بيمار می‌شود، قطعا قابل چشم‌پوشی است.

 سالخوردگان را تکریم کنید

شیوه زندگی مدرن در جوامع شهری و از سویی دیگر آلودگی هوا، خطر جدی برای به انزوا کشیده‌شدن سالمندان است. در یک اقدام مهربانانه می‌توانید با شرکت در برنامه ملی نیابت، به دیدار سالمندان تنها و بدون فرزند و خانواده‌های معزز شهدا رفته و جدای از این‌که آنها را مورد دلجویی قرار می‌دهید، می‌توانید در انجام کارهای روزمره‌شان، بهداشت، برنامه‌های تفریحی، زیارتی و هر آنچه که به آن نیاز دارند، کمک‌رسان باشید و چه بسا که این مهربانی شما به راحتی به طول عمر و ساختن روزهای پر از نشاط و سرزندگی برای‌شان بینجامد.

ارایه خدمات رایگان

بخش بزرگي از مشكل جامعه را در زمینه سلامت، آموزش و حقوقی مشكلات فرهنگي ايجاد مي‌كنند؛ يعني اگر فرهنگ پیشگیری درست بود، بيش از نيمي از مشكلاتي كه امروز با آن دست‌وپنجه نرم مي‌كنيم، خودبه‌خود رفع مي‌شد. ازجمله اين رفتارهاي فرهنگي ماجراي ارایه خدمات تخصصی داوطلبانه است. پس اگر بنا بر شغلی که دارید و تشخیص خودتان در ساعت‌ها و روزهایی از ماه می‌توانید خدماتی به ‌عنوان یک پزشک، پیراپزشک، دندانپزشک در زمینه‌های بهداشتی- درمانی به‌طور رایگان به خانواده‌های کم‌بضاعت ارایه دهید، با شعب جمعیت هلال‌احمر ارتباط بگیرید. همچنین این روزها خدمات مشاوره برای بسیاری از مردم هزینه سنگینی دارد، اگر شما مشاوری خبره هستید، اجازه دهید کسانی که نیازمند فکر روشن و راهنمایی‌های‌تان هستند، بدون نگرانی از هزینه با شما مشورت کنند.

با این کار دو هدف را يكجا مي‌زنيد؛ هم يك رفتار فرهنگي سالم را تجربه و هم اينكه ثوابي مي‌كنيد.

 تولیدات و هنرتان را به حراج بگذارید

از ديگر كارهاي داوطلبانه‌ای که مي‌توانيد انجام بدهيد، كمك به بازارچه‌هايی است كه به كمك‌هاي شما نياز دارند. سازمان داوطلبان حتي روي كمك‌هاي اندک شما هم حساب باز مي‌كند. بالاخره کمک زيباست و همين كمك‌هاي كوچك است كه در‌نهايت تبديل به رقم‌هايي درشت مي‌شود. می‌توانید با کمک اطرافیان، دوستان و آشنایان کارهای هنری زیبا خلق کنید و بعد اینها را با یک کار تبلیغاتی که در شعب و خانه‌های داوطلبی انجام می‌شود، به حراج بگذارید تا عوایدش صرف نیازمندترین افراد شود.

یک بیمار صعب‌العلاج را دریابید

تا حالا برايتان اتفاق افتاده كه در بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها با بیمارانی مواجه شوید که توان پرداخت هزینه‌های دارویی- درمانی‌شان را ندارند؟ روزانه در معاونت خدمات اجتماعی سازمان داوطلبان، بیماران بسیاری از مناطق مختلف و دورافتاده کشور در

آمد و شد هستند تا بخشی از هزینه‌های درمانی‌شان را از محل کمک‌های خیّرین و نیکوکاران و البته بودجه سازمانی دریافت کنند. گاهی خوب است برای این بیماران هم کاری بکنیم، بیمارانی که به دلایل مالی و یا مشکلات فرهنگی خانواده‌شان، نمی‌توانند روند بهبود خود را پیش ببرند و چه چیز بهتر از این‌که کمکش کنید تا از موانع مالی به سلامت عبور کنند! اگر با این بیماران آشنا باشید، مطمئنا مشکلات زیاد خانواده‌هایی که درگیر این بیماری هستند، متاثرتان می‌کند. حتی این کمک‌های مقطعی می‌تواند سرنوشت خانواده یک بیمار صعب‌العلاج را تغییر دهد و طرح پنجره‌های امید، به صورت اختصاصی در زمینه حمایت از چنین بیمارانی با حفظ کرامت انسانی اجرا می‌شود.

پیشنهاد‌های طلایی برای خیرین سلامت

تعداد زیادی از شهر‌ها و روستاهای کشور در حال ‌حاضر از فقر امکانات بهداشتی و سلامت رنج می‌برند. به همین دلیل هم سازمان داوطلبان بر آن شده است تا در اثنای سفرنامه‌های سلامت و امید، خانه‌هایی را با همین عنوان در این مناطق احداث کند تا دسترسی این مردم به خدمات گفته شده، تسهیل شود. اما اجرای چنین پروژه‌ای نیاز مبرم و شدید مالی برای تأمین هزینه دارد که سازمان به تنهایی نمی‌تواند آن را تقبل کند و تصمیم گرفته است که با مشارکت خیرین و نیکوکاران، این طرح موثر و مفید را اجرا کند.

 


٠٨:٤٨ - دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٣٤٠٩    /    تعداد نمایش : ١٢١٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج