جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > دست در‌دست هم به مهر
 


  چاپ        ارسال به دوست

دست در‌دست هم به مهر

اعضاي گروه جهادي‌ـ امدادي ميثاق به روستاهاي محروم می‌روند تا مرهمی بر زخم بیماران و نیازمندان بگذارند.

نهالي كه چند جوان دانشجو، سال‌ها پيش در زمين كاشتند، اكنون به بار نشسته. ساكنان روستاهاي محروم استان خراسان جنوبي، حالا چند سالي است كه جوان‌هاي داوطلب جمعيت هلال‌احمر را در كنار خود مي‌بينند. جوانان‌ باغيرتي كه براي درس خواندن كودكان، شادي دل سالمندان، التيام درد بيماران و تأمين سرپناه و امرار معاش روستاييان محروم، دغدغه دارند. «جمال‌الدين آهني» مؤسس گروه جهادي‌ـ امدادي «ميثاق» ٧ سال پيش با كمك ديگر هم دانشگاهيان هلال‌احمري‌اش، گروهي را براي خدمت‌رساني به روستاهاي كم برخوردار راه‌اندازي كرد و هر كدام از اعضاي گروه هم مأمور شناسايي روستاهاي محروم شدند. روستاهايي مانند برك، سلطانيه، خيرآباد، دوبشك، اشك و ده‌ها روستاي ديگر كه از خدمات داوطلبانه جوان‌هاي گروه جهادي ميثاق بهره‌مند مي‌شوند. در اين گزارش با اعضاي اين گروه جهادي‌ـ امدادي گفت‌وگو كرده‌ايم.

  مهر تا مهر

  عليرضا بهجت‌نيا هم از دیگر اعضای گروه جهادي ميثاق است كه از روز نخست شكل‌گيري گروه تا به امروز پاي كار بوده است.

بهجت‌نيا درباره جزئيات طرح «مهر تا مهر» به‌عنوان يكي ديگر از فعاليت‌هاي گروه جهادي امدادي‌شان مي‌گويد: «‌با وجود تمام محروميت‌ها، ساكنان برخي از روستاهاي محروم دغدغه بسياري براي تحصيل فرزندان‌شان دارند اما كمبود امكانات و فقر مالي بسياري از كودكان را از تحصيل محروم كرده است. براي همين از همان روز نخست راه‌اندازي گروه هميشه ١٠ روز پيش از شروع سال تحصيلي تا ١٥ مهر تمام اعضاي گروه علاوه بر فعاليت‌ها و خدمات معمول، براي تهيه لوازم تحرير و وسايل كمك آموزشي براي كودكان بسيج مي‌شويم. از خيّران و افراد نيكوكار هم كمك مي‌گيريم تا هيچ كودكي به دليل فقر از تحصيل باز نماند.»

بهجت‌نيا اهل شهرستان نهبندان است و بر اساس تقسيم وظايف ميان اعضاي گروه، مسئوليت خدمات‌رساني به روستاهاي محروم اين شهرستان را برعهده دارد. او كه در حوزه بيمه دام فعاليت مي‌كند، مدت‌هاست براي كمك به روستاهاي عشايرنشين اين شهرستان، آستين همت بالا زده است. خودش مي‌گويد: «‌مردم روستاهاي عشايرنشين مانند «دوبشك» تنها چند رأس دام دارند كه تمام سرمايه زندگي‌شان است. هم سرمايه است، هم منبع درآمد و هم اميد به آينده. بارها شاهد بودم كه براثر حوادث مختلف دام‌هاي اين عشاير تلف و تمام سرمايه آينده‌شان از بين رفت. براي همين مدتي است با كمك خيّران در تلاش هستيم، هزينه‌هاي بيمه دام اين روستاييان را تأمين كنيم تا در صورت تلفات دام، خسارت دريافت كرده به يكباره تمام زندگي‌شان از بين نرود.»

تابستان همخانه سالمندان مي‌شويم

سابقه‌اش در گروه جهادي امدادي ميثاق از ديگر اعضا كمتر است اما در خدمت‌رساني از ديگران هيچ كم ندارد. رضا قاسمي اهل شهرستان نهبندان است و ٤ روستاي، حسين‌آباد، حسين‌آباد قاسم، كلاته حسن و ماهين را زير پوشش دارد. اعضاي گروه جهادي ميثاق در فصل زمستان هم برنامه خاصي براي روستاهاي محروم دارند و در اين فصل با اجراي طرح «‌پويش سلامت» در كنار روستانشينان هستند.

قاسمي در اين‌باره مي‌گويد: «‌كم آبي به‌ويژه در فصل زمستان يكي از معضلات اصلي اين روستاهاي محروم است. در اين فصل به دليل كمبود آب، مشكلات بهداشتي بسياري هم به‌ويژه براي كودكان به وجود مي‌آيد. در نتيجه يكي از خدمات گروه ما در زمستان، تهيه و توزيع لوازم بهداشتي، انواع شوينده‌ها و... ميان روستاييان است. هرچند در هنگام اجراي تمام طرح‌ها، اقدامات اوليه درماني يك پاي ثابت كار است.»

اما شايد جالب‌ترين فعاليت اعضاي گروه ميثاق، اجراي طرح «مهر و سلامت» باشد. طرحي كه بيانگر عمق احساس و علاقه اين جوان‌هاي فعال براي خدمت‌رساني به روستاييان است.

قاسمي مي‌گويد: «‌فصل تابستان انگار با اهالي روستا همخانه مي‌شويم. بيشتر اين روستاها كم جمعيت است و چند خانوار كه بيشتر ساكنانش هم به دليل مهاجرت جوان‌ها سالمند هستند، در اين روستاها سكونت دارند. سالمنداني كه در انجام برخي امور ناتوانند و اينجا همان نقطه‌اي است كه اعضاي گروه ما وارد ميدان مي‌شوند. از تعميرات جزئي خانه، تا خانه تكاني، نقاشي كردن در و پنجره‌ها، كشاورزي و حتي همنشيني و هم صحبتي با سالمندان كه به تمام اعضاي گروه حس خوب و اميدبخش مي‌دهد.»

بهترين  هديه دنيا را گرفتم

    شادي عرفانيا

    پزشك داوطلب

    سابقه عضويت:    ٥ سال

خانواده هلال‌احمر، جوان‌های دغدغه‌مند و فعال كم ندارد. جوان‌هايي كه با مهارت‌ها و توانايي‌هاي مختلف، هدف مشتركي را دنبال مي‌كنند و امدادرساني به همنوع فصل مشترك همه آنهاست. «شادي عرفانيان» دانشجوي سال آخر پزشكي، يكي از همان جوان‌هاي فعال است كه از همان آغاز دوران تحصيل تا به امروز پاي ثابت خدمت‌رساني به بيماران كم‌بضاعت و ساكنان مناطق محروم كشور بوده است.

«شادي عرفانيان» از سال ١٣٩٢ به‌عنوان مسئول روابط‌عمومي در كانون دانشجويي هلال‌احمر دانشگاه علوم پزشكي آزاد اسلامي واحد تهران فعاليتش را با هلال‌احمر آغاز كرده و تاكنون در بسياري از طرح‌هاي خدمت‌رساني به روستاهاي محروم حاشيه تهران و نيز شهرستان نورآباد استان لرستان و مناطق زلزله‌زده كرمانشاه حضور فعال داشته است.

عرفانيان درباره نوع خدمات و فعاليت‌هايش در مناطق محروم مي‌گويد: «‌از همان سال‌هاي نخست دانشجويي كه با فعاليت‌هاي هلال‌احمر آشنا شدم، نيت كردم تخصصم را در اختيار اين جمعيت و بيماران نيازمند قرار دهم. حالا در اردوها و طرح‌هاي مختلفي كه به مناطق محروم تهران مي‌رويم، خدمات پزشكي مانند درمان سرپايي، شناسايي بيماران واجد شرايط و ارجاع به پزشكان متخصص، غربالگري قندخون و فشارخون، معاينه براي شناسايي توده‌هاي سينه و آموزش معاينه و خودمراقبتي به بيماران، خدماتي است كه مي‌توانم به‌عنوان پزشک داوطلب در اختيار بيماران نيازمند قرار دهم.

فعاليت‌ها و خدماتي كه در اين سال‌ها تأثيرات بسيار مثبتي بر روحيه و افزايش انگيزه‌هايم براي ادامه تحصيل و كسب مهارت بيشتر شده است. چراكه حالا هدف من به‌عنوان يك داوطلب كسب مهارت و تخصص و وقف آن به نفع نيازمندان است.»

عرفانيان خاطره‌اي هم از حضور در اردوهاي جهادي برايمان تعریف می‌کند: «‌در يكي از اردوهاي جهادي استان لرستان، مادري مضطرب درحالي كه طفل شيرخوارش را در آغوش گرفته بود، از دل صف طولاني بيماران نزد من آمد. كودك یک ساله‌اش به مدت ٣ روز بيرون روي (اسهال) داشت و بي‌قراري مي‌كرد. بعد از معاينه، متوجه سوختگي در ناحيه پوشك به دليل بيرون روي بيش از اندازه شدم. در آن شلوغي و ازدحام كودك را به همراه مادرش به اتاق كناري بردم و از داروخانه سرپايي چند پماد و شربت معده برداشته و روي پاهاي كودك ريختم. پس از چند دقيقه گريه كودك قطع شد و حتي شروع به دست و پا زدن كرد.

همان‌طور كه محو تماشاي چهره خندان كودك بودم، صداي گريه مادرش را شنيدم كه مي‌گفت: دخترم من چيزي ندارم براي تشكر به شما بدهم اما برايت دعا مي‌كنم. آن لحظه و دعاي آن مادر با چشم‌هاي پر از اشكش بهترين هديه‌اي بود كه تا به حال گرفتم.»

منبع: روزنامه شهروند


١٠:٥٥ - دوشنبه ٢١ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٧٣٩٨    /    تعداد نمایش : ١١٢٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج