چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > تشریح جزئیات اجرای طرح «نذرآب» در سیستان و بلوچستان
 


  چاپ        ارسال به دوست

تشریح جزئیات اجرای طرح «نذرآب» در سیستان و بلوچستان

سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به جزئیات اجرای طرح «نذر آب» در سه حوزه خدمات سلامت محور، تامین آب شرب و خدمات معیشت محور در استان سیستان و بلوچستان گفت: 19 کاروان سلامت به مناطق محروم اعزام شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، حبیب درگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره نحوه اجرای طرح «نذر آب» گفت: پس از سفر رئیس جمعیت هلال احمر به استان سیستان و بلوچستان و رویت مشکلات ناشی از خشکسالی و همچنین مشکلات مربوط به اشتغال و درمان که برای مردم استان سیستان و بلوچستان، دستور ویژه‌ای در زمینه رفع نیازهای مردم خطه سیستان و بلوچستان صادر شد. در این زمینه جلسات متعددی تشکیل و مقرر شد جمعیت هلال احمر بر اساس تکالیفی که به عهده دارد، در سه حوزه برای خدمت‌رسانی به مردم سیستان و بلوچستان ورود کند.

وی محور خدمات هلال احمر در مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان را خدمات سلامت محور، تامین آب شرب و خدمات معیشت محور اعلام کرد و افزود: بر این اساس مناطق تحت تاثیر از خشکسالی به 19 منطقه چابهار، هیرمند، زهک، نیک شهر، سیب سوران، سرباز، قصر قند، هامون، فنوج، نیمروز، مهرستان، زاهدان، خاش، میرجاوه، کنارک، سراوان، ایرانشهر،زابل  و دلگان تقسیم بندی شد.

سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه برای اعزام کاروان سلامت به مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان، توان سنجی‌های لازم انجام شد و جمعیت هلال احمر 19 استان برای اعزام پزشکان داوطلب و تیم های درمانی انتخاب شدند، عنوان کرد: جمعیت هلال احمر استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مرکزی، کردستان، فارس، قزوین، سمنان، یزد، گلستان، مازندران، اردبیل، خوزستان، کرمان، همدان، قم و گیلان نسبت به اعزام کاروان های سلامت انتخاب شدند.

وی ادامه داد: تنظیم جدول زمان بندی فرایند اجرای طرح کاروان سلامت، ارزیابی تخصصی از مناطق  نوزده گانه از چگونگی ارائه خدمات و بیماری های شایع  توسط استان های منتخب و تخصیص بودجه لازم برای اجرای طرح از جمله اقداماتی بود که برای اعزام کاروان های سلامت انجام شد.

حضور 295 پزشک داوطلب در کاروان های سلامت 

درگاهی به بهره گیری از توان و تخصص 295 پزشک فوق تخصص، متخصص، عمومی، دندانپزشک و پیراپزشک اشاره کرد و گفت: علاوه بر پزشکان داوطلب، 137 نیروی پشتیبان در اجرای 19 کاروان سلامت در 19 منطقه محروم استان فعالیت کردند.

وی درباره تهیه و آماده سازی اقلام دارویی برای ارسال به مناطق محروم، بیان کرد: بیش از 350 قلم دارو به ارزش سه میلیارد و 890 میلیون و 200 هزار ریال در قالب اجرای طرح کاروان سلامت به مناطق محروم ارسال شد و مورد استفاده قرار گرفت.

بهره مندی 44 هزار و 177 نفر از خدمات درمانی توسط کاروان‌های سلامت

سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به اعزام بیماران نیازمند در قالب طرح کاروان سلامت، اظهارداشت: بیماران نیازمندی که به پزشکان کاروان سلامت مراجعه می کردند از سوی این پزشکان شناسایی شده و نسبت به انتقال این افراد به استان‎های تحت پوشش با پرداخت هزینه‎های درمانی مربوطه از سوی خیرین اقدامات لازم انجام می شد و براین اساس 44 هزار و 177 نفر  از خدمات درمانی ارائه شده توسط کاروان های سلامت بهره بردند.

وی به دیگر برنامه‌های جمعیت هلال احمر  در  قالب اجرای طرح "نذر آب" اشاره کرد و یادآور شد: توزیع 5  هزار و 141بسته بهداشتی، اجرای طرح‌های حمایت روانی، برگزاری طرح سحر(مخصوص کودکان و نوجوانان) و  برگزاری کنسرت‎های موسیقی و جشن‎های محلی و سنتی با هدف افزایش نشاط و شادابی در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان اجرا شد.

ساکنان 502 روستا تحت پوشش خدمات پزشکی

درگاهی درباره بهره مندی ساکنان روستاها در استان سیستان و بلوچستان از خدمات پزشکی کاروان های سلامت در قالب اجرای طرح نذر آب، تاکید کرد: در گام نخست اجرای طرح نذر آب در استان سیستان و بلوچستان 502 روستا از خدمات پزشکی برخوردار شدند.

1270 دستگاه تانکر آب در مناطق محروم توزیع شد

سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر به ارائه آموزش های بهداشتی درمانی به ساکنان شهرهای استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و ادامه داد: این آموزش ها شامل آموزش بهداشت آب، آموزش بهداشت دهان و دندان، بهداشت محیط و کاهش آثار ناشی از خشکسالی است.

وی تصریح کرد: تأمین تانکرهای آب برای نگه‌داری آب‌های روستایی هم از جمله دیگر اقدامات جمعیت هلال احمر  در قالب اجرای طرح نذر آب بود که بر این اساس یک هزار و 270 دستگاه تانکر با گنجایش‌های 2 هزار، 5 هزار  و ۱۰ هزار لیتری به تناسب جمعیت هر بخش در نظر گرفته شد که در روستاها نصب شد؛ به علاوه توزیع 32 هزار و 250 شل آب‌های معدنی به ارزش 2 میلیارد و 920 میلیون ریال در منطقه انجام شد.

کمک 17 میلیارد ریالی خیرین 19 استان 

درگاهی به ارائه خدمات معیشت محور در شهرستان های دچار بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اشاره  و بیان کرد: در این زمینه 50 هزار و 824 قلم کالا شامل 5 هزار و 25 ثوب انواع البسه، 32 هزار و 250 شل آب معدنی، 3 هزار و 928 قلم انواع لوازم التحریر، 1382 قلم انواع اسباب بازی، 5 هزار و 145 ست بهداشتی و 3 هزار و 94 سبدغذایی در طول مدت اجرای مرحله نخست طرح نذر آب از سوی خیرین 19 استان به جمعیت هلال احمر اهدا شد تا این اقلام در میان خانوار‌های کم بضاعت و بی بضاعت توزیع شود.

وی تاکید کرد: ارزش ریالی اقلام اهدایی خیرین استان های کردستان، خراسان رضوی، کرمان، تهران، یزد، مرکزی، فارس، گلستان، مازندران، گیلان، اصفهان، قم، قزوین، خوزستان، آذربایجان غربی، سمنان، همدان، اردبیل و آذربایجان شرقی در مجموع 17 میلیارد و 629 میلیون و 500 هزار ریال بوده است.

به گفته سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، این اقلام شامل لوازم التحریر، پوشاک، آب معدنی، اسباب بازی، نوشت افزار، کفش، عینک، لباس ورزشی، ست بهداشتی و  سبد غذایی در میان اقشار کم بضاعت و بی بضاعت شهرستان های نیکشهر، زهک، ایرانشهر، خاش، دلگان، سیب و سوران، فنوج، نیمروز، میرجاوه، چابهار، سراوان، سرباز، هامون، قصرقند، کنارک، هیرمند، مهرستان، زابل و زاهدان توزیع شد.

53 هزار و 94 سبدغذایی در حال توزیع در مناطق بی بضاعت

درگاهی به توزیع سبدهای غذایی میان خانوارهای کم برخوردار و بی بضاعت ساکن در استان سیستان و بلوچستان اشاره و خاطرنشان کرد: 53 هزار و 94 سبدغذایی برای توزیع در مناطق دچار بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته  شده که این سبدها از سوی جمعیت هلال احمر در حال توزیع در مناطق است.


٠٩:٣٨ - چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٨٦٩٠    /    تعداد نمایش : ٤٨٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج