جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اخبار > برای وقف ساختمانم؛ هلال احمر بهترین گزینه بود
 


  چاپ        ارسال به دوست

گفت و گوی پیام هلال با خیری که ساختمان 3میلیاردی را وقف جمعیت کرد

برای وقف ساختمانم؛ هلال احمر بهترین گزینه بود

«تک‌خوری و خودخواهی ممنوع» این شعار حاج احمدرضا جمشیدی است که حاصل تلاش‌ها و زحمت‌های چند ده ساله‌اش در حجره و بازار را با مردم سرزمینش تقسیم کرده است.

مریم طالبی: «تک‌خوری و خودخواهی ممنوع» این شعار حاج احمدرضا جمشیدی است که حاصل تلاش‌ها و زحمت‌های چند ده ساله‌اش در حجره و بازار را با مردم سرزمینش تقسیم کرده است. او 74 سال دارد و تاکنون میلیاردها تومان از دارایی‌اش را صرف امور خیر کرده است.

او اخیرا هم یک ساختمان سه میلیارد تومانی را وقف فعالیت‌های خیرخواهانه هلال‌احمر کرده تا این ساختمان به درمانگاه تبدیل شود. پیرمرد خیر ما سابقه فعالیت داوطلبانه در هلال‌احمر را هم دارد و به قول خودش با تحقیق و آگاهی، ساختمانش را وقف اهداف بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر کرده است.

حاج احمدرضا، هفت دختر و چهار پسر دارد که یکی از این چهار پسرش در جریان جنگ تحمیلی، مفقودالاثر شده است. حاج احمدرضا معتقد است، فقط به‌خاطر عنایت و اراده خداست که او می‌تواند به کسی کمک کند و در این مسیر قدم بردارد.

او از انگیزه‌ها و همینطور نگرانی‌هایش برای وقف اموالش برایمان می‌گوید، از اینکه چطور به هلال‌احمر اعتماد کرده و اینکه چرا به اهداف بشردوستانه جمعیت، ایمان قلبی دارد. گفت‌وگو با این این خیر اهل شهرستان پارسان استان چهارمحال و بختیاری را در ادامه می‌خوانید.

* چطور شد که به فکر افتادید مکانی را وقف فعالیت‌های بشردوستانه هلال‌احمر کنید؟ 

تقریبا از دو سال پیش بود که به فکر وقف ساختمانم به یک مرکز مطمئن افتادم، چون تصمیم داشتم این ساختمان را به یاد عباس جمشیدی، پسرم که در جبهه مفقودالاثر شده است، وقف کنم. مدت‌ها جست‌وجو کردم که مرکز مطمئنی بیابم تا با تبدیل این ساختمان به درمانگاه، به مردم شهرستان پارسان استان چهارمحال ‌و بختیاری کمک کنم.

طی جلسات متعدد با افراد نیکوکار، بالاخره به این نتیجه رسیدم که این ساختمان را به جمعیت هلال‌احمر واگذار کنم. در تحقیقاتم به این نتیجه رسیدم که هلال‌احمر یکی از بهترین گزینه‌ها برای وقف است.

* چه شد که به این نتیجه رسیدید که هلال‌احمر یکی از بهترین گزینه‌ها برای وقف است؟

من از قبل در جمعیت فعالیت می‌کردم، بنابراین از صمیم قلب به این نهادمردمی و خط‌مشی آن ایمان داشتم. نیت کرده بودم این ساختمان را به نام پسر شهیدم وقف کنم و پس از پرس و جوهای فراوان به این نتیجه رسیدم که بهترین انتخاب این است که این ساختمان به درمانگاهی مجهز تبدیل شود تا از طریق آن به مردم این منطقه خدمت‌رسانی کرد. من معتقدم پا گذاشتن در این مسیر، توفیق می‌خواهد و البته خواست و اراده خدا اولین لازمه حرکت در این مسیر است.

* پس قبل از وقف هم با هلال‌احمر آشنا بودید؟

بله. پیش از اینها در فعالیت‌های داوطلبانه جمعیت هرازگاهی حضور داشتم. در حال حاضر هم به فعالیت‌های خیرخواهانه و کمک به همنوعانم مشغول هستم. گاهی به‌عنوان یک واسطه، کالاهای موردنیاز محرومان را تامین کرده و به دستشان می رسانیم. به این امید که اینها توشه‌ای برای آخرتمان باشد.

* ارزش ریالی ساختمانی که وقف کرده‌اید، چقدر است؟

این ساختمان سه طبقه که با متراژ هزار متر زیربنا و ارزش ریالی حدود سه میلیارد تومان در اختیار جمعیت هلال‌احمر قرار گرفته، در مرکز شهرستان پارسان استان چهارمحال و بختیاری واقع شده که دسترسی مردم به آن به آسانی انجام می‌شود. این ساختمان از پنج واحد با تمام امکانات زیربنایی در اختیار جمعیت قرارگرفته است.

* گفتید قرار شده این ساختمان به یک درمانگاه تبدیل شود. چه مقدار از کار پیش رفته است؟

من حدود سه ماه پیش این ساختمان را تخلیه و در اختیار هلال‌احمر قرار دادم. به زحمتکشان جمعیت تاکید کردم که اگر تا سه، چهار ماه دیگر این ساختمان را تجهیز نکنید، از تصمیمم منصرف خواهم شد. خدا را شکر حدود 20 روز است که یک طبقه از این ساختمان راه‌اندازی و به تجهیزات فیزیوتراپی تجهیز شده است. دو طبقه دیگر هم قرار است به‌زودی به‌طور کامل افتتاح شود که این درمانگاه در اختیار مردم این شهرستان قرار بگیرد. 

دلیل تاکید من برای اینکه این ساختمان سریعا مجهز شود، هرگز به خاطر پول یا زمین نبود، بلکه مایل بودم هرچه سریع‌تر مردم بتوانند از آن استفاده کنند تا شاید دعای خیری بدرقه روح پسرم باشد. به آنها گفته بودم اگر این ساختمان در اختیار مردم قرار گیرد، برای من به اندازه یک چوب کبریت هم ارزش مالی ندارد، اما اگر قرار باشد در افتتاح و تجهیز آن کوتاهی شود، برایم بسیار سنگین خواهد بود، چراکه با زحمت و تلاش فراوان توانسته‌ام این زمین را خریداری کنم، پس برایم ارزشمند است.

* غیر از موقوفه‌تان در جمعیت هلال‌احمر، وقف دیگری هم داشته‌اید؟

بله. در سال‌های گذشته چند مورد وقف دیگر هم داشته‌ام. پنج هزار متر زمین را به حوزه علمیه خواهران هدیه کردم که در حال حاضر دانشجو جذب می‌کند و فعال است. زمین دیگری هم داشتم که در اختیار مدرسه معارف اسلامی قرار دادم که خوشبختانه آن هم به فعالیت خود به‌طور مستمر ادامه می‌دهد. ساختمانی را نیز وقف موسسه خیریه چهارده معصوم کرده‌ام.

* در بین افرادی که دست به انجام فعالیت‌های خیرخواهانه می‌زنند، همواره بحث اعتماد به مرکز یا نهادی که اموالشان را به آن می‌بخشند، وجود دارد. آیا شما با چنین چالشی روبه‌رو بودید؟

همانطور که در ابتدای بحث گفتم، در ابتدا نمی‌دانستم به کدام نهاد باید اعتماد کنم و ساختمانم را در اختیارشان قرار دهم. متاسفانه بسیار شنیده می‌شود که با موقوفات مردم خیرخواه چه می‌کنند. گاهی می‌شنویم که اموال موقوفه به تاراج رفته و هرگز در مسیری که صاحب اصلی اموال در نظر داشته، مصرف نشده است. خوشبختانه به خواست و اراده خداوند متعال، وقف‌هایی که تا به امروز انجام داده‌ام، در مسیر درستی صرف شده و از این بابت خوشحال هستم. بابت زمینی هم که به‌صورت موقوفه در اختیار هلال‌احمر قرار دادم، اطمینان قلبی دارم که در مسیر درستش استفاده می‌شود.

* آیا اتفاق افتاده که خانواده یا آشنایان، شما را برای وقف اموالتان سرزنش کنند؟

خانواده خیر، اما اطرافیان و آشنایان، بله. خانواده و فرزندانم بسیار من را تشویق کردند که در همین مسیر بمانم و اموالم را در اختیار کسانی قرار دهم که به آن نیاز دارند، اما آشنایان من را سرزنش می‌کنند که چطور اعتماد می‌کنی و سرمایه و دارایی‌ات را در اختیار کسانی قرار می‌دهی که آنها را نمی‌شناسی. البته خودم هم گاهی نگران سوءاستفاده‌هایی که در وقف می‌شود، هستم، اما اگر تحقیق و بررسی کنیم که اموالمان را در چه مسیری وقف کنیم، گرفتار خیانت‌ها و سوءاستفاده‌های سودجویان نخواهیم شد.


٠٣:١١ - سه شنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٩٨٨١٠    /    تعداد نمایش : ١٣٧٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج