جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اخبار > پرواز در مهاباد
 


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگو با جوان نمونه هلال‌احمر آذربایجان‌غربی

پرواز در مهاباد

شهروند| دختر کُرد مهابادی و جوان نمونه هلال است که ٢٦‌سال پیش پا به عرصه هستی نهاد و از ١٥ سالگی عنوان داوطلبی جمعیت را از آنِ خود کرد. لیلا خضری می‌گوید تأثیر هلال در زندگی‌اش به گونه‌ای بوده که اطرافیان را جذب جمعیت هلال‌احمر کرده است. او سوابق مربیگری، عضویت در شورای مرکزی استان، داوری مسابقات استانی و نماینده دبیران شهرستان را در کارنامه خود دارد. خضری کارشناس مدیریت ثبتی و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی است. گفت‌وگوی «شهروند» با این جوان نمونه را در ادامه می‌خوانید.

از روزی که وارد جمعیت هلال‌احمر شدید چه آموزش‌هایی دیدید؟
آموزش امداد دوره ٣٥ساعته، ٤٠ساعته و ٨٠ساعته و دوره مربیگری و چهار دوره تخصصی اسکان اضطراری و حمایت روانی و تغذیه در بحران و پشتیبانی در عملیات و یک دوره بازآموزی مربیان را طی کرده‌ام.
هدف شما از این‌که ١٠‌سال در هلال مشغول به فعالیت هستید، چیست؟
یادگیری آموزش‌های واقعا مفید هلال‌احمر و  در ادامه به وسیله آنها خدمت به همنوعان و فعالیت‌های عام‌المنفعه و بشردوستی از اهداف من بوده است. عاشق کمک به همنوع خود هستم و برای رسیدن به آن تمام تلاش و همت خود را به کار می‌گیرم.
راجع به مفاهیم بشردوستی و نوعدوستی کمی بیشتر برایمان بگویید.
نوعدوستی به معنی دوستی انسان‌ها آن هم بی‌توجه به نژاد، فرهنگ، ملیت، رنگ پوست و سایر تفاوت‌های آنان است. بشردوستی نیز اصول اخلاقی که مرتبط با نیکوکاری، مهربانی، همدردی و... نسبت به همه مردم جهان است را رواج خواهد داد.
تاکنون برای رسیدن به اهدافتان در جمعیت هلال چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟
من در همه کاروان‌های نیکوکاری داوطلبانه شرکت داشتم و در زمینه آموزش امدادی به روستاییان محروم بی‌وقفه درحال فعالیت هستم.
از دیگر فعالیت‌های خود در جمعیت هلال‌احمر مهاباد بگویید.
شرکت در تمامی طرح‌ها و مانورهای امدادی و آموزش‌های امدادی در روستاهای محروم از دیگر فعالیت‌های من در هلال  بوده است. باید بگویم که خدمات بدون چشمداشت و مهربانی از درس‌های بزرگی است که بودن در هلال در زندگی شخصی‌ام به من داده است.
تا چه روزی به عضویت در هلال ادامه می‌دهید؟
تا روزی که زنده باشم و نفس بکشم.
خاطره‌ای از دوران عضویت خود و داوطلبی در هلال دارید؟
توزیع بسته غذایی به خانواده بی‌بضاعت و دیدن برق چشم خانواده که همان موقع دوست داشتم بال داشتم و پرواز می‌کردم. این اتفاق در یکی از روستاهای مهاباد افتاد که ما بسته‌های غذایی را برای توزیع برده بودیم. آخرین خاطره هم مربوط می‌شود به روستای سیل‌زده‌ای که به‌عنوان تیم حمایت روانی خوشبختانه توانستیم کمک خوبی برای دانش‌آموزان باشیم که با دیدن نتیجه کارمان اشک خوشحالی ریختیم.
حضور جوانان در هلال‌احمر را تا چه اندازه موثر می‌دانید؟
حضور جوانان در هلال‌احمر بسیار تاثیرگذار است. هلال‌احمر یعنی حضور و فعالیت جوانان. این جوانان هستند که به هلال‌احمر معنا می‌بخشند و در پیشبرد اهداف هلال‌احمر تاثیرگذار هستند. اهدافی چون داوطلبی که بی‌حضور جوانان رنگی نخواهد داشت.
پیوندی که شما با جمعیت هلال‌احمر داشتید و برقرار کردید،  روی اطرافیان هم تاثیری داشته است؟
بله؛ خوشبختانه اکثر جوانان فامیل ما هلال‌احمری شدند. حتی خانواده من هم به جمعیت رو آورده‌اند و عضوی از هلال‌احمر شده‌اند. پدر و مادر من در  شاخه داوطلبان مشغول به فعالیت هستند.
یک مربی هلال‌احمر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
یک مربی هلال باید با صبر و حوصله باشد. همواره اطلاعاتش به‌روز و جامع باشد و از همه مهمتر با عشق و علاقه آموزش بدهد و از آموزش لذت ببرد.
در پایان به‌عنوان خواهر کوچکتر جوانان از آ‌نان می‌خواهم که اوقات فراغت خود را در جمعیت هلال‌احمر بگذرانند و دوره‌ها را طی و لذت فعالیت داوطلبانه در هلال‌احمر را تجربه کنند.


٠٢:٣٠ - چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٩٨٨٣٣    /    تعداد نمایش : ١٨٢٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج