جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
اخبار > دختری از دیار نخل و آفتاب
 


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگو با جوان نمونه هلال‌احمر استان بوشهر:

دختری از دیار نخل و آفتاب

تهمینه انصاری: مریم یمین خود را از دیار نخل و آفتاب می‌داند. نزدیک به یک‌دهه است که با جمعیت هلال‌احمر بوشهر آشنا شده و قدم‌های نخستین درجمعیت را با طی‌کردن دوره‌های امداد و کمک‌های اولیه برداشته است. او در رشته مدیریت سلامت تحصیل می‌کند. یمین در ادامه از کار و آرزوهای خود به «شهروند» می‌گوید.

آشنایی شما با خانواده هلال چگونه آغاز شد؟
یک‌دهه است که در هلال‌احمر عضو هستم و با آن رشد کرده‌ام. ازطریق کلاس‌های امداد و کمک‌های اولیه به جمعیت پیوستم. در زمینه امدادی موفق به گذراندن تمام دوره‌های امدادی شده‌ام و هم‌اکنون مربی امداد و کمک‌های اولیه و عضو تیم عملیاتی جمعیت هستم.

چه کسانی در آشنایی شما با هلال نقش داشتند؟
پدر و مادرم زمینه‌ساز آشنایی من با هلال‌احمر بودند. مادرم دوره‌های امدادی را گذرانده بود و درکودکی می‌دیدم هرموقع نیاز به کمک می‌شد، او اقدام می‌کرد. پدرم نیز مرا به فراگرفتن مباحث امدادی تشویق می‌کرد و خود برای نخستین‌بار مرا در دوره‌های آموزشی هلال‌احمر ثبت‌نام کرد. بدین‌ ترتیب در بهار‌ سال ٨٥ با پیوستن به کلاس آموزشی امداد و کمک‌های اولیه هلال‌احمر در زندگیم پررنگ‌تر شد.

خانواده تا چه اندازه حامی و پشتیبان شما بوده‌اند؟
خانواده من همیشه حامی و همراه من درکارهای بشردوستانه ازجمله فعالیت‌های هلال‌احمری هستند و این موضوع علاوه بر دلگرمی برای من، بزرگترین تأثیر را در روند ادامه فعالیت‌های من داشته است.

آغاز فعالیت‌های شما درحوزه جوانان چگونه شکل گرفت؟
درطول دوره‌ای که به کلاس امدادی می‌آمدم، با حوزه جوانان آشنا شدم و فرم ثبت‌نام پر کردم و درهمان آغازین روزهای ثبت‌نام با توجه به این‌که بسیار علاقه‌مند بودم درکارهای فرهنگی و اجتماعی و طرح‌های حمایتی این حوزه مشارکت کنم، به جهاد روستایی اعزام شدم و برای نخستین‌بار فعالیت‌های واحد جوانان را از نزدیک مشاهده کردم.

از افتخاراتی که درطی داوطلبی در هلال کسب کرده‌اید، برایمان بگویید.
تقریبا درتمامی طرح‌های داوطلبانه جمعیت هلال‌احمر استان و شهرستان بوشهر و دربسیاری ازبرنامه‌ای کشوری و استانی حضور داشته‌ام، ازجمله عضو برتر مسابقات رفاقت مهر و کمک‌داور در سال ٩٣ خراسان‌رضوی، عکس برتر درجشنواره عکس بشردوستی، سرتیم طرح نوروزی، مشارکت در دوره آموزشی یونیسف، حضور درطرح آموزشی تربیت مربی سازمان جوانان، داور کشوری دادرس ‌سال ٩٤، داور هرساله مسابقات استانی دادرس و رفاقت مهر، همچنین دارای ٤ مقام اول استانی در رشته اسکان اضطراری و دومقام اول و دوم کشوری دراین رشته را دارا هستم. درحال حاضر نیز با روابط عمومی استان بوشهر همکاری دارم.
من با هلال زندگی کرده‌ام و بزرگ شده‌ام. یک‌دهه زندگی و فرازونشیب‌های متوالی که درطول این مدت تجربه کرده‌ام، شاید دربعضی مواقع حضور مرا کمرنگ‌تر کرده باشد، اما مثل یک پیوند خویشاوندی‌ است که با انرژی بیشتر برگشته‌ام و هرگز مرا خسته و دلسرد نکرده است.

از لحظه زیبایی که درجمعیت برایتان رقم خورده، بگویید.
حضور درکارهای خداپسندانه همگی زیبایی‌آفرین است. یکی از صحنه‌های به یادماندنی، حضور درمنطقه زلزله‌زده بود که با تیم حمایت روانی بین کودکان آن منطقه رفتیم و دربین آنها نشستیم و با برپایی ایستگاه نقاشی و بازی با آنها برای لحظاتی لبخند را بر لب‌های کوچکشان آوردیم. لحظه‌ای که برق امید را درچشم تک‌تک آن کودکان دیدم، هرگز از خاطرم پاک نخواهد شد.
وقتی درمورد مفاهیم هلال صحبت می‌کنیم، تنها جهت بحث ما یک‌سری از الگوهای رفتاری و کرداری و منشی نیست، بلکه ما درمورد زیربنایی اصلی و شاخص‌های مدیریتی یک نهاد صحبت می‌کنیم که برآیندهای کلان و هزینه‌برداری را به دنبال خواهد داشت. این خود مستلزم آن است که ما همگام با نیازهای جامعه و با آگاهی از آینده‌ای که پیش‌روست و به دنبال تغییر آن هستیم، حرکت کنیم و هوشمندانه اقدام کنیم. درکل، تمام مفاهیم هلال‌احمر همانند دانه‌های تنیده‌شده در یک رشته هستند که با هم‌ معنی پیدا می‌کنند، اما تقدم و تاخر قابل انتظار است که من به‌عنوان یکی ازمتعهدان طرح ٢٠-٢٠ و مدیران جوان آینده تلاش بیشتری را در زمینه توجه به کرامت انسان‌ها احساس می‌کنم. خود این مفهوم بسیار کلی است و بسیاری ازچالش‌های جدید پیش‌رو را می‌توان از آن استخراج کرد و درنهایت به این آرزوی جهانی و همیشگی که دنیایی پر از آرامش و صلح است، دست یافت.

ویژگی‌های یک مربی؟
اولین قدم، این‌که یک میل به آموزش را درخود تقویت کند و شوق و ذوقی دوچندان برای یادگیری داشته باشد، ازبرخورد شایسته و موثر یک مربی نشأت می‌گیرد. پس یک مدرس باید به تمامی اصول و روش‌های نوین تدریس متعهد و مسلط باشد و خود را به‌روز کند. درکنار این اصل، با توجه به میانگین سطح دانشی فراگیران خود مطالب را عرضه کند و بین خود و فراگیرانش دیوار نکشد و آنها را ازخود بداند تا فضای آموزشی تک‌محور نباشد و همگام و هم‌سطح با آنها مطالب را آموزش دهد.

برنامه‌ای از درنظرگرفتن محدودیت زمانی برای عضویت در هلال دارید؟
تا وقتی حضور موثرم را احساس کنم و فعالیتم بازخورد مثبتی نسبت به اهدافی که ترسیم کرده‌ام، داشته باشد. امیدوارم تا آخرین لحظه که توانایی داشته باشم، با جمعیت فعالیت داشته باشم.

کلام پایانی؟
درطول این سال‌ها، شاهد عضویت و حضوربعضی از افراد درجمعیت بوده‌ام که گاهی بعد ازمدتی حضور مداوم به دلایل معیشتی و تحصیلی به ناچار از ادامه فعالیت‌ها باز مانده‌اند. به‌عنوان مثال، درکانون‌های دانشجویی هلال‌احمر که مفتخر به دبیری آن بوده‌ام یا همین نیروی عظیمی که درحال حاضر با جمعیت همکاری دارند، شاید هیچ تضمینی برای حضور آنها نسبت به هزینه‌هایی که جمعیت در قبال آموزش و نگهداشت آنها متقبل می‌شود، نباشد. پس تلاش برای یک برنامه مدیریتی ویژه برای سطح‌بندی یا تغییر استفاده صرفا فیزیکی، با مجازی از آنها احساس می‌شود. گاهی نیاز به حضور فیزیکی نداریم و می‌توانیم آموزش مجازی یا مشارکت مجازی را گسترده‌تر و هدفمندتر کنیم و از خیل هدررفت یک نیروی عظیم جلوگیری کنیم.
هفته هلال‌احمر را به تمامی خانواده بزرگ این جمعیت شادباش می‌گویم. ازتمامی دوستان و همکاران هلال‌احمری خود که درطول این سال‌ها راهنمای من بوده‌اند، تشکر می‌کنم. درپایان امیدوارم قدر نیروی پرشور و عظیمی که عضو جمعیت هلال‌احمر هستند و ثانیه‌های زندگی‌شان را با هلال‌احمر عجین کرده‌اند، بیشتر بدانیم و برای کارآمدشدن حضورشان بیشتر تلاش کنیم. تقدیرمان را تغییر دهیم.


٠٢:٢٩ - چهارشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٦    /    عدد : ٩٨٨٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٢٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج