دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
صندوق‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی و دستگاه کارتخوان در تمامی مراکز و شعب جمعیت هلال‌احمر استان‌ها به‌ویژه خانه‌های داوطلبی هلال، شماره حساب ١٥٠٠٠٠٠٠/٤٢ خیرین جمعیت هلال‌احمر نزد بانک ملت شعبه هجرت و کد #٥١٥١*٧٣٣* با تلفن همراه برای دریافت کمک های مردم نیکوکار جهت مشارکت در طرح همای رحمت سازمان داوطلبان در نظر گرفته شده است.
اخبار > مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر؛ کلیدی ترین راه سلامت زائران سرزمین وحی
 


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر؛ کلیدی ترین راه سلامت زائران سرزمین وحی

مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر شاه راهی مناسب جهت اعزام توام با صحت و تندرستی زائران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سفر یا مسافرت از جمله راه‌های مهم کاهش اضطراب و تضمین زندگی بهتر است و در روایات دینی و احادیث بزرگان و اشعار شعرا به این موضوع پرداخته شده است. اما در این میان سفر حج به عنوان معنوی ترین سفر که ممکن است در طول عمر شخصی یک بار اتفاق بیافتد از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفر زمانی به کام خواهد بود که توأم با آرامش و سلامتی سپری شود اما سلامت روحی و جسمی افراد در طول سفر از جمله نکاتی است که فرد باید به آن توجه داشته باشد. سفر زمانی برای مسافر مفید خواهد بود که بیشترین بهره روحی و جسمی را به همراه داشته باشد.

در این میان مرکز پزشکی حج جمعیت هلال احمر به عنوان نهادی خدمت رسان در راستای تضمین سلامت زائران حج ابراهیمی وظایف محوله خود را انجام می دهد، این مرکز با شناسایی میزان سلامت حجاج، اقدامات پیشگرانه از ابتلای حجاج به بیماری های شایع در کشور مقصد، معاینه زوار، واکسینه شدن حجاج، تضمین سلامت جسمی و رفع کسالت حجاج در سرزمین وحی و دیگر اقدامات را تا زمان بازگشت حجاج از سفر حج انجام می‌دهد.

مرکز حج جمعیت هلال احمر کلیدی ترین راه سلامت زائران سرزمین حج به شمار می رود که نقش مهمی در تضمین سلامت زوار عهده دار است.

این نهاد با احداث درمانگاه‌های دارای امکانات و تاسیس اطاق عمل در کشور عربستان تمامی امکانات پزشکی موجود را انجام می هد تا مشکلی از لحاظ سلامت متوجه زوار نشود.

 همچنین این نهاد جهت تضمین سلامت زوار عتبات عالیات نیز خدمات زیادی را به لحاظ پزشکی انجام می دهد که ارایه خدمات بهداشتی و درمانی و نظارت بر امور بهداشتی زائران و عوامل اجرايی در عتبات عاليات است.

 عمده وظایف مرکز پزشکی حج هلال احمر در جهت تحقق هدف سلامت زوار

 عمده‌ترین وظایف مرکز پزشکی حج جمعیت هلال احمر در جهت تحقق سلامت زوار از جمله ارایه خدمات درمانی اوليه در درمانگاه ها و كلينيک‌های مركز پزشكی به زائران و ارجاع و اعزام بيماران اور‍ژانسی و بيماران نيازمند خدمات تخصصی به بيمارستان های عتبات است.

اعزام بيماران نيازمند ادامه درمان به كشور در صورت جوابگو نبودن امکانات از دیگر اهداف این نهاد به شمار می رود. پيگيری امور درمانی زائران در مراكز پزشكی عتبات و مکه و مدینه از دیگر اقدامات مرکز پزشکی حج است.

در بخش  نظارتی نیز مرکز پزشکی وظایف و اهداف زیادی را عهده دار شده که می توان به نظارت بر بهداشت تغذيه و بهداشت محيط در هتل‌ها و مراكز اقامتی زائران و رسیدگی به امور درمانی حادثه ديدگان در عتبات اشاره کرد.

این سازمان در بخش اطلاع رسانی نیز اهدافی به دوش گرفته است که می توان به تهيه اسناد و مدارک درمانی زائران در عتبات به منظور ارایه به بيمه و نهادهای حمايتی و اطلاع رسانی از چگونگی رعايت اصول بهداشتی و نحوه پيشگيری از بيماری‌ها اشاره کرد.

مرکز پزشکی حج اقدامات ارزنده ای در راستای اعزام توام با سلامت زائران عهده دار شده است

علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج جمعیت هلال احمر در گفتگو با خبرنگار  حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان  در خصوص اقدامات مرکز پزشکی حج هلال احمر در راستای اعزام زائران به سرزمین وحی و عتبات عالیات اظهار کرد: مرکز پزشکی حج در راستای اعزام توام با آرامش حاجیان بیت الله الحرام عهده دار انجام اقدامات لازم در راستای شناسایی سلامت حاجیان شده است.

وی در ادامه افزود: معاینه حجاج، واکسیناسیون و تشخیص این که زایر توانایی ادای حج را دارد از مهمترین اقدامات مرکز در راستای خدمت رسانی پزشکی به حجاج به شمار می رود.

مرعشی گفت: خوشبختانه امکانات لازم در شهرهای مکه و مدینه و همچنین عتبات عالیات اندیشیده شده است که می توان به تخصیص بیمارستان با امکانات پزشکی، اعزام پزشکان، آموزش دهی امداد و نجات  به زوار و پزشکان و سرکاروان ها اشاره کرد.

 

رئیس مرکز پزشکی حج جمعیت هلال احمر تصریح کرد: با توجه به امکانات موجود در درمانگاه های عربستان و عتبات عالیات مشکلی برای اعزام بیماران خاص و  دیالیزی وجود ندارد و این افراد می توانند به حج و عتبات عالیات مشرف شوند.


٠١:١٥ - جمعه ٢٦ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٤٠٦    /    تعداد نمایش : ١٠١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج