دوشنبه ٠١ آبان ١٣٩٦
شماره حساب ٩٩٩٩٩ جمعیت هلال احمر نزد بانک‌های ملی، ملت، رفاه، دی، شهر، صادرات، سپه، مسكن و آينده؛ آماده جمع آوری كمک‌های نقدی هموطنان برای مردم مسلمان ميانمار است. همچنین پایانه USSD روی تمامي تلفن های همراه جهت جمع آوری کمک‌های نقدی برای مردم میانمار اختصاص یافته و هموطنان با وارد کردن كد #112*3*741* می توانند با سهولت و سرعت بیشتر به مردم مظلوم میانمار کمک کنند."
اخبار > ورود واکسن زائران حج تمتع تا پایان خرداد/چادرهای عرفات به سیستم خنک کننده تجهیز می‌شوند
 


  چاپ        ارسال به دوست

تشریح جزئیات اقدامات حج 96؛

ورود واکسن زائران حج تمتع تا پایان خرداد/چادرهای عرفات به سیستم خنک کننده تجهیز می‌شوند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اعلام اینکه درخواست تهیه واکسن به صورت فوری به یک کمپانی داده شده که تا پایان خرداد واکسن مورد نیاز به کشور وارد می‌شود، گفت: در حال حاضر 10 هزار دوز از این واکسن تامین شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از موج؛ با توجه به فاجعه منا و برگزار نشدن حج در سال گذشته، برای حج پزشکی امسال برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام شده است، در واقع در پی توافقی که با وزارت حج عربستان صورت گرفته است برای 86 هزار و 500 نفر، سهمیه اعزام به حج 96 دریافت شد که این میزان به نسبت آخرین سال تشرف زائران ایرانی در سال 94 ، 35 درصد افزایش دارد.

بحث امنیت، عزت و کرامت حجاج یکی از محوری ترین موضوعات مذاکرات ایران با طرف سعودی بود که در متن توافق نامه نیز به صراحت بیان شده و طبق تعهدی که وزارت حج عربستان داده است عزت و امنیت زائران کشورمان تأمین خواهد شد.

اعزام 86 هزار زائر به حج تمتع 96

مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در گفت‌وگویی به اعزام 86 هزار زائر به حج تمتع امسال اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه امسال حجم اعزام زائران حدود 86 هزار نفر است در نظر داریم در تمام مراکز اسکان زائران درمانگاه‌هایی دایر و تمام خدمات پزشکی به غیر از جراحی‌های پیشرفته در بیمارستان‌های ایرانی به زائران ارائه کنیم. امسال 580 نفر در قالب تیم های پزشکی به کشور عربستان اعزام می‌شوند، این در حالی است که تیم پزشکی در آخرین حج  500 نفره بود.

مرعشی با اشاره به اینکه از مجموع 580 کادر پزشکی حج امسال، 220 نفر در بیمارستان‌های مکه و مدینه و 360 نفر در درمانگاه‌های محل اسکان زائران مستقر می‌شوند، افزود: در آخرین حج گذشته به منظور ارائه خدمات پزشکی منطبق با اصول اسلامی، 68 پزشک خانم به حج اعزام شدند که امسال با توجه به ثبت نام ‌های انجام شده این تعداد کاهش پیدا کرده است.

ارسال 400 قلم دارو به مکه و مدینه

مرعشی با اشاره به اینکه امسال ٤٠٠ قلم دارو برای ارسال به مکه و مدینه در نظر گرفته شده است، گفت: سرم و شربت، وزن و حجم کمتری دارد و هزینه‌های آن تفاوت چندانی با ایران ندارد، لذا در نظر داریم تا از سعودی ها خریداری کنیم، در واقع اول شوال تا آخر ذی القعده زمان تعیین شده از طرف سعودی برای ارسال دارو‌ها تعیین شده است. در هیچ سالی با مشکل دارو مواجه نبودیم و امسال هم مشکلی نخواهیم داشت.

تامین 10 هزار دوز واکسن مننژیت/ورود واکسن زائران تا پایان خرداد

به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر،  امسال به دلیل شرایط خاص برگزاری مراسم حج درخواست تهیه واکسن به صورت فوری به یک کمپانی داده شد که تا پایان خرداد واکسن مورد نیاز به کشور وارد می‌شود و در حال حاضر 10 هزار دوز از این واکسن تامین شده است.

وی به پرداخت هزینه داروی مننژیت از سوی حجاج اشاره و تصریح کرد: این دارو به لحاظ ماندگاری دارای دو نوع است که دارو با ماندگاری ٢ ساله با ٣٠ هزار تومان و دارو با ماندگاری ٥ ساله ٨٠ تا ٩٠ هزار تومان است.

بیماران سرطانی، پیشرفته قلبی و زنان باردار نمی‌توانند به حج بروند

مرعشی درباره معاینات پزشکی زائران و اینکه در چه صورتی زائر نمی‌تواند به حج اعزام شود، گفت: این معاینات از جمله خدماتی است که برای حجاج انجام می‌شود و با انجام این معاینات پرونده کاملی از سابقه پزشکی زائر تهیه می‌شود؛ این موارد کمک می‌کند تا همکاران ما در مراسم حج بتوانند خدمات بهتری به زائران ارائه دهند و اگر فردی بیماری خاصی داشته باشد شناسایی می‌شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با تاکید بر اینکه بیماران دیالیزی همانند سال‌های گذشته به حج اعزام می‌شوند، گفت: بر اساس دستورالعمل پزشکی حج، مبتلایان عارضه پیشرفته قلبی، زنان باردار و مبتلایان به سرطان پیشرفته نمی‌توانند به حج اعزام شوند و در غیر این موارد هیچ منعی برای اعزام به حج وجود ندارد. 

ثبت پرونده پزشکی تمامی زائران در  پرونده الکترنیک 

مرعشی افزود: تمام اطلاعات پزشکی زائران به صورت پرونده الکترونیک تهیه و به سرورهای هلال احمر متصل می‌شود و با مراجعه زائر به پزشک تمام اطلاعات پزشکی وی از جمله آخرین آزمایش‌های انجام شده و داروهای مصرفی روی سرنسخه چاپ می‌شود که با اعلام اسم زائر، شماره پاسپورت یا شماره کاروان می‌توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

تجهیز چادرهای عرفات به سیستم خنک کننده

مرعشی با اشاره به اینکه امسال تمامی چادرهای حجاج که در عرفات برپا می شود به سیستم‌های خنک کننده مجهز شده است، افزود: همچنین چادرهایی که در منا برپا می شود به سیستم سرمایشی تجهیز شده و سیستم برخی از چادرها هم تغییر کرده است. آموزش‌های اولیه برای پیشگیری از وقوع حادثه، شناسایی علائم، از جمله مواردی است که امسال به حجاج ارائه می شود.

وی با درخواست از حجاج مبنی بر ضرورت انتخاب زمان مناسب و خلوت برای انجام مراسم رمی جمرات، تصریح کرد: از آنجایی که به زمان گرمای هوا نزدیک می‌شویم توان زائران هم در انجام مناسک تا حدودی کم می‌شود از این رو انتظار می رود مدیران کاروان‌ها با هماهنگی های لازم برای انجام مناسک در زمان های مناسب، میزان  وقوع حوادث را کاهش بدهند.


١٤:١٧ - يکشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٩٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج