دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
صندوق‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی و دستگاه کارتخوان در تمامی مراکز و شعب جمعیت هلال‌احمر استان‌ها به‌ویژه خانه‌های داوطلبی هلال، شماره حساب ١٥٠٠٠٠٠٠/٤٢ خیرین جمعیت هلال‌احمر نزد بانک ملت شعبه هجرت و کد #٥١٥١*٧٣٣* با تلفن همراه برای دریافت کمک های مردم نیکوکار جهت مشارکت در طرح همای رحمت سازمان داوطلبان در نظر گرفته شده است.
اخبار > امید بیماران برای تامین داروهای تک نسخه ای
 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت بازرگانی سها کیش عنوان شد:

امید بیماران برای تامین داروهای تک نسخه ای

گزارش: فریبا کاکاوند/ وقتی پای بیماری به‌خصوص بیماری‌های خاص به میان می‌آید. وقتی سلامت جسمی و روانی انسان به خطر می‌افتد،  وقتی به دریافت دارویی خاص برای لحظه‌ای تسکین یافتن و خلاص‌شدن از درد نیاز پیدا می‌کنید تازه به این نتیجه می‌رسید که چقدر زود دیر می‌شود. بیماری‌های خاص سرطان، ام اس، و... نه تنها درد جانکاه و سختی را برای بیمار به همراه دارد، بلکه هزینه‌های تامین آن رنجی مضاعف را به بیمار تحمیل می‌کند. جمعیت هلال‌احمر این رسالت بزرگ را برعهده دارد تا با تامین داروهای مورد نیاز بیماران خاص بخشی از اندوه و رنج آنها را کاهش دهد. 

شرکت بازرگانی سها کیش از زیرمجموعه‌های سازمان تدارکات پزشکی وابسته به جمعیت هلال‌احمر است. وظیفه این شرکت تامین داروهای تک‌نسخه‌ای و فوریتی همچنین تجهیزات پزشکی برای بیمارستان‌های دولتی و بیمارستان‌های خصوصی است. مهندس «مهیار ولی میزرا» مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی سها کیش از فعالیت‌ها و دغدغه‌های تامین و تحویل داروهای خاص به بیماران صحبت می‌کند. به خواندن ادامه دهید. 

ارتباط با شرکت‌های قوی و معتبر دارویی در اروپا

از دی‌ماه سال گذشته مجوزی به شرکت سها کیش داده شده تحت عنوان تامین انحصاری داروهای تک‌نسخه‌ای به این معنا که تامین داروهای تک‌نسخه‌ای در ایران صرفا از طرف شرکت سها کیش تامین شود و در داروخانه‌های هلال‌احمر به‌فروش برسد. پیشرفت کارها خوب بوده و تامین داروهای تک‌نسخه‌ای نسبت به سنوات گذشته که این موضوع انحصاری نبوده یک و نیم برابر افزایش داشته است. ما به لحاظ تامین دارو و رساندن آن به‌دست بیماران از هر طریقی که امکان دسترسی سریع و مناسب‌تری داشته باشیم اقدام می‌کنیم، بنابراین برای تامین دارو موظف هستیم با کشورهایی ارتباط برقرار کنیم. داروهای تک‌نسخه‌ای ممکن است در هر کشوری وجود داشته باشد به همین دلیل ارتباطات خارجی سها کیش بستگی به نوع داروی مورد نیاز در کشور دارد. هم‌اکنون هم با شرکت‌های قوی و معتبر دارویی در اروپا همکاری داریم و داروهای مورد نیاز و تک‌‌نسخه‌ای را توسط این شرکت‌ها تامین می‌کنیم. هر نیازی در راستای بحث درمان و سلامت مردم وجود داشته باشد گوش به فرمان جمعیت هلال‌احمر برای همکاری و کمک هستیم. 

زمان تامین داروهای پرونده‌ای به کمتر از دو ماه کاهش یافته است

سرعت دسترسی مردم به داروهای پرونده‌ای نسبت به سال‌های گذشته که با فواصل طولانی‌تر بین سه تا چهار ماه تهیه می‌شد در حال حاضر با تلاش همکاران در شرکت بازرگانی سها کیش به مرور کاهش یافته است به‌طوری‌که موفق شده‌ایم زمان تامین دارو را به کمتر از دو ماه برسانیم. تلاش داریم حتی این زمان را هم به حدود یک ماه برسانیم تا بتوانیم به بیمارانی که درد و اندوه فراوانی دارند کمک بیشتری کنیم. ما موظف هستیم بخشی از درد و رنج بیماران را با تامین سریع‌تر دارو کاهش دهیم. 

ارتباط با شبکه‌های توزیع جهانی دارو و تجهیزات 

سهاکیش به‌دنبال این است که از شرکت‌های بزرگ تامین‌کننده دارویی و تجهیزات پزشکی نمایندگی‌های را اخذ کند و بتواند همکاری‌های موفقی با تامین‌کننده‌های بزرگ در بحث دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشد. با توجه به اینکه برخی داروها از یکسری شبکه‌های توزیع جهانی تهیه می‌شوند، بنابراین علاوه بر اینکه می‌خواهیم ارتباط مستقیم با شرکت‌های  معتبر تامین‌کننده دارو برقرار کنیم تصمیم داریم با شبکه‌های توزیع جهانی هم ارتباط برقرار کنیم تا داروهای خاص را در کمترین زمان تهیه و در اختیار بیماران بگذاریم. در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده و در حال مذاکره با تعدادی از این شرکت‌ها هستیم.  

داروهای پرونده‌ای جزء فهرست داروهای رسمی نیست

مهم‌ترین فعالیت شرکت بازرگانی سها، تهیه داروهای تک‌نسخه‌ای و فوریتی است که مسائل و مشکلات خاص خودش را دارد. به‌طور مشخص داروهای پرونده‌ای در فهرست رسمی داروهای ایران قرار ندارند. بنابراین هر پزشکی با توجه به مطالعات خود و حضور در کنفرانس‌ها می‌تواند از داروها اطلاعاتی داشته باشد اگرچه آن دارو ممکن است در فاز تحقیقاتی باشد یا اینکه داروی جدیدی باشد که زیاد شناخته شده نباشد. بعضی از پزشکان این داروها را نسخه می‌کنند و به داروخانه می‌رسد. شرکت سهاکیش برای تامین این داروها به زمان نیاز دارد و به همین خاطر دچار مشکل می‌شویم. زمان تنها مسئله و مشکلی است که برای تامین به‌موقع داروهای پرونده‌ای جلو پای ماست. تلاش ما بر این است سرعت تامین را بالا ببریم و به یک ماه برسانیم. وقتی بیمار با نسخه مراجعه می‌کند باید فرم تعهد پزشک هم به همراه نسخه داشته باشد. با توجه به رسالتی که سازمان غذا و دارو برعهده جمعیت هلال‌احمر گذاشته است و با توجه به اینکه داروهای پرونده‌ای جزء فهرست داروهای رسمی نیست باید پزشک فرم تعهد را تکمیل کند و به همراه نسخه، تحویل داروخانه داده شود. این نسخه‌ها به مجموعه سها کیش انتقال داده می‌شود. شرکت سهاکیش با شرکت‌های تامین‌کننده در خصوص زمان و مدت تامین دارو و تجهیزات استعلام  می‌گیرد. بعد از آن برای اخذ مجوز باید به سازمان غذا و دارو مراجعه و تاییدیه تمامی مجوزهای مربوط به نسخه‌ها را بگیریم. این پروسه تاحدودی زمانبر است و منجر به این می‌شود که شرکت تامین‌کننده دچار نوسان شود، به‌خاطر اینکه این داروها تک‌نسخه‌ای هستند و باید برای تامین، فوریت داشته باشند. ما در اینجا دچار چالش می‌شویم. امیدوار هستیم با هماهنگی‌های انجام شده با سازمان غذا و دارو و قول همکاری‌های فیمابین این مسئله را با سرعت بیشتری حل کنیم. اگر این روند یک مقدار کاهش پیدا کند می‌توانیم سرعت روند تامین دارو را کاهش دهیم. یک مجوز انحصاری به شرکت سهاکیش داده شده که به‌عنوان تنها تامین‌کننده داروهای تک‌نسخه‌ای در ایران به‌شمار می‌رود. بر این اساس اگر داروخانه‌ای نیاز به داروی تک‌نسخه‌ای داشته باشد باید از طریق شرکت سهاکیش اقدام کند. این همکاری در حال انجام است تا به نتیجه برسیم. 

بیماران چرا پرونده تشکیل می‌دهند؟ 

یکسری از داروها عمر کوتاه دارند و این‌طور نیست که دارو تولید شود و در داروخانه قرار بگیرد و هر زمان بیمار لازم داشت تهیه کند. برخی داروها نیز به‌صورت پایلوت تولید می‌شود، بنابراین وقتی که ثبت سفارش داده می‌شود دارو ساخته می‌شود و برای شرکت سهاکیش فرستاده می‌شود. در گذشته این پروسه چهار ماه طول می‌کشید که الان به 45 روز کاهش یافته است. در واقع داروهای خاص باید ثبت سفارش شوند و پس از تولید به‌دست بیمارانی که تشکیل پرونده می‌دهند، برسد. باید این پروسه طی شود، بنابراین با کمبود دارو مواجه نیستیم بلکه پروسه تامین آن زمانبر است. بعضی داروها دائم تولید و تامین و در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرند. 

تامین دارو از منابع معتبر 

درحال حاضر جمعیت هلال‌احمر تنها مسئول تامین داروهای تک‌نسخه‌ای در کشور است. روند اداری و اخذ مجوز و مهمتر از آن بحث گمرک و ترخیص دارو که با تاخیر انجام می‌شود منجر به این می‌شود که دارو به‌موقع به‌دست بیمار نرسد. بیماران باید متوجه باشند که تهیه این داروها از منابع معتبر زمانبر است و چیزی نیست که بتوان از هر جا تهیه کرد. ما به‌عنوان یک مرجع رسمی نمی‌توانیم از منابع غیرمعتبر دارو تامین کنیم. عوامل متعددی در کمبود دارو تاثیرگذار هستند. بعضی از داروها ممکن است کمبود جهانی داشته باشند. 

تسهیلاتی برای تحویل دارو

هم اینک در حال مذاکره با گمرک هستیم که روند ترخیص دارو را سرعت دهند. خیلی از داروها زنجیره سرد دارند که نیاز به پروسه سریع‌تری برای جابه‌جایی هستند. به‌نظر می‌رسد باید مجوزهایی اخذ شود تا زمان کمتری صرف ترخیص این داروها شود، البته در این خصوص مذاکراتی انجام شده است و در حال پیگیری آن هستیم. بیشتر داروهای تک‌نسخه‌ای از طریق مبادی گوناگون تامین می‌شوند که مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند.  

 


٠١:١٦ - دوشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٤٤٩    /    تعداد نمایش : ١١٨١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج