پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧
اخبار > گزارشی از اجرای طرح همای رحمت در هلال احمر استان اصفهان: تاسی از سیره حضرت علی(ع) در کمک به نیازمندان
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی از اجرای طرح همای رحمت در هلال احمر استان اصفهان: تاسی از سیره حضرت علی(ع) در کمک به نیازمندان

گزارش: مرضیه باغستانیدستگیری از نیازمندان و انفاق به مستمندان از زیباترین خصلت‌های نیکوی مومنین است و به همین دلیل در کنار نماز؛ برجسته‌ترین عبادت، مورد توجه فراوان قرآن و متون دینی قرار گرفته است.

مهمترین آثار انفاق در زندگی افراد برکت و افزودن مال، دوری از بلا، آمرزش گناهان همچنین طهارت و تزکیه نفس است و از بُعد اجتماعی نیز رفع فقر از چهره جامعه اسلامی، استقرار عدالت اقتصادی، پیشرفت و پویایی نظام اقتصادی، صیانت جامعه از گسترش فساد است حال اما باور غلط و بهانه‌ای که مانع از انفاق می‌شود ترس از نداری در آینده است و به تعبیر قرآن در آیه ۲۶۸ از سوره بقره "شیطان خوف و هراس را در وجود هر فرد برمی‌انگیزد که انسان را از فضیلت والای انفاق محروم کند!"  این در حالی است که خداوند رحمان بارها و بارها در آیاتی دیگر از این کتاب آسمانی، بشارت داده که: "اگر مال خود را انفاق کنید با برکت و چند برابر مالی که انفاق شده به شما بازخواهد گشت!" و این آیات حتی افراد فقیر را به انفاق تشویق کرده تا برکت آن در زندگیشان جاری شود.

خشنودی ذات خدا، برای مردان خدا بسیار حائز اهمیت است! حضرت علی(ع)؛ شیر خدا که در میدان نبرد هیچ جنگجویی توان مقابله با او را ندارد، در نیمه‌های شب به درگاه خداوند متعال چنان عجز و تضرعی دارد که گویی ناتوان‌تر از او وجود ندارد! امیرالمومنین که در مقابل دشمنان خدا قاطع است، در برابر یتیمان زانو میزند و دست مهربانی برسرشان می‌کشد و یاریگرشان است و می‌فرمایید: " در برابر یتیمان از خدا بترسید، مبادا گرسنه بمانند و در جامعه شما تباه شوند و من از پیامبر اکرم(ص) شنیدم که اگر کسی یتیمی را تا جایی که بی‌نیاز شود سرپرستی کند، خداوند به پاداش اینکار بهشت را بر او واجب می‌کند و در مقابل اگر کسی مال یتیمی را بخورد، خداوند سوختن در آتش جهنم را بر او واجب می‌فرماید."

در جلد ۷۲ بحار النوار هم آمده است که هر مرد و زن مسلمانی که دست نوازش بر سر کودکی یتیم بکشد، خداند رحمان به اندازه هر تار مویی که از زیر دست او بگذرد برای او ثواب می‌نویسد."

علیرضا سلیمی؛ معاون امور داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اصفهان که سال‎ها از خدمتش در این نهاد مردمی می‎گذرد معتقد است هر انسان مسلمانی موظف است با روی باز و گشاده، دست محبت بر سر یتیمان بکشد به نحوی که نبود پدر و مادر را احساس نکنند چرا که در نبود هر یک از این دو فرشته آسمانی از هر جهت به محبت نیازمند هستند و باید به نیازشان پاسخ مثبت داد تا میان همسالان خود احساس غربت و حقارت نکنند.

سلیمی در رابطه با رفتار با کودکان یتیم می‎گوید: باید به زندگی کودکان یتیم و خانواده‌های بی‌سرپرست توجه ویژه کرد و وصیت حضرت امیر(ع) را از یاد نبرد که هنگام شهادت می‌فرماید: " خدا را، خدا را! درباره «يتيمان»، مبادا گرسنه و بى‌سرپرست بمانند."

معاون داوطلبان استان اصفهان ریشه اهمیت توجه به محرومین را در سیره پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین میجوید و می‎گوید: یکی از امور مسلم در سیره پیامبر اکرم و ائمه معصومین، اهتمام ایشان به رفع نیاز مستمندان، یتیمان و محرومان، با حفظ کرامت آنها بوده به نحوی که می‌کوشیدند تا در جبهه نیازمندان باشند و محرومیتشان را بزدایند و مستضعفان را وسیله رحمت الهی و محبوب خدا می‌دانستند و آنها را عزیز می‌داشتند و به آنها عشق می‌ورزیدند.

او حرف‎های خود را با یک روایت از امیر مؤمنان علی علیه السلام ادامه می‎دهد: از حضرت علی(ع) روایت شده است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود که در شب معراج خداوند به او فرمود: "ای محمد! دوست داشتن خدا، دوست داشتن فقیران و نزدیک شدن به ایشان است. کسانی که به اندک خشنودند و بر گرسنگی شکیبایند و بر زندگی گوارا و سپاس گزارند و از گرسنگی و تشنگی شکایت نمی‎کنند و با زبانشان دروغ نمی‎گویند و بر پروردگارشان خشمناک نباشند و بر آنچه از دست داده اند از دست داده‎اند، فسرده خاطر نمی‎شوند و به آنچه به دست آرند، شادمان نمی‎شوند. ای محمد! دوست داشتن من، دوست داشتن فقیران است."

سلیمی در ارتباط با اهمیت پیوستگی در جامعه اسلامی می‎گوید: چرخ آسیاب جامعه ایمانی بر پایه محبت و پیوستگی و حفظ کرامت می‌گردد. ظهور محبت ایمانی در دست‌ها و قدم‌های مومنان تجلی می‌یابد و با برآوردن نیازها، محبت‌ها افزون می‌گردد. از محبوب‌ترین کارها نزد خداوند باری تعالی، قیام برای رفع نیازهای برادران ایمانی و تلاش در رفع آن است. اساسا قدم‌هایی که در راستای رفع نیازها برداشته می‌شود، ماجور است. جان اهل ایمان چنان با هم پیمان می‌خورد که مانند یک وجود است و اندوه هر یک اندوه همه و شادی هر یک شادی همه است! هیچگاه انسان مسلمان برای خود سفره‌های رنگین و چرب نمی‌پسندد در حالی که در چند قدمی او محرومینی از شدت گرسنگی و بی‌نوایی از حداقل خوراک و پوشاک بهره‌مند نباشند!

سلیمی بر این باور است که: از جمله وظایف مهم اهل ایمان به یکدیگر، مواسات و یاری‌کردن یکدیگر و شریک ساختن در مال است. بنابراین مسلمانان باید حقوق الهی در اموالشان را بپردازند و چشمشان به سوی خدا، گامشان برای خلق و دستشان برای یاری رساند به یتیمان و محرومان گشاده باشد. حسن سلوک و خیرخواهی نسبت به بندگان خدا، انسان را از خودخواهی و خودبینی باز می‌دارد و به اخلاق الهی و ملکوتی آراسته می‌سازد. فرد مسلمان هیچگاه نباید نسبت به ناراحتی دیگران بی‌تفاوت و از احوال آنان بی‌خبر باشد. افراد بی‌تفاوت و خودخواه لزوم تعاون و همکاری در نیکوکاری و سالم‌سازی اجتماع را که یک اصل مهم اسلامی است نادیده می‌گیرد.

مسلمان باید بکوشد روح همیاری و همدردی را در خود پدید آورد و حالت بی‌تفاوتی و خونسردی را به خونگرمی و سوز و گداز مبدل سازد و در عین حال به محض اینکه برادر دینیش احساس ناراحتی و نیاز کرد دیگران در رفع مشکلاتش می‌کوشند و هرگاه پیش از تواضع در مقام یاری بر می‌آیند.

در اسلام به مهمان داری و مهمان دوستی هم سفارش شده است و کوشش می‎شود در این محافل از بستگان نیازمند ضعیفان یتیمان دعوت بیشتر به عمل آید تا با نزدیک شدن دل ها به همدیگر گرسنگان سیر شوند و به همین دلیل امیرالمومنین علی علیه السلام به شرکت فرماندارش در مهمانی بدون حضور فقیران اعتراض می‎کرد.

جمعیت هلال احمر استان اصفهان با تأسی از این شیوه و روش مولای متقیان علی علیه السلام همه ساله تلاش می‎کند که با کمک اعضاء و مشارکت همه داوطلبین، به یاری و کمک نیازمندان بشتابد و خوشبختانه مشارکت و حضور اعضا باعث شده که هرسال علاوه بر کمک  بیش از پیش به نیازمندان، اعضا خدمت به خلق خدا را از نزدیک لمس کرده و شیرینی و حلاوت کمک کردن خصوصا در لحظات ماه مبارک رمضان را بچشند.

معاون داوطلبان استان اصفهان با اشاره به اجرای طرح همای رحمت در استان اصفهان می‎گوید: یک هزار و 900 سبد غذایی به ارزش یک میلیارد و 900 میلیون ریال شامل اقلامی همچون برنج، روغن، گوشت، پنیر، حبوبات، خرما و... در نیمه اول ماه مبارک رمضان، در سطح استان اصفهان میان پنج هزار نفر از محرومین، نیازمندان و خانواده‎های زندانیان و خانواده های بیماران صعب العلاج که توان پرداخت هزینه‎های درمان نداشتند توزیع شده و از این طرح بهره مند شدند. 

سلیمی افزود: "حمایت از کرامت انسانی" به عنوان شعار محوری طرح ملی همای رحمت انتخاب شد تا در طول ماه مبارک رمضان با مشارکت و تشکیل کمیته‎های شهرستانی همچنین برگزاری جلسات در خانه‎های داوطلب و ایجاد تعامل و همکاری مناسب با مسئولین محلی و شهرستانی در راستای جذب و مشارکت عموم مردمی، طرح خداپسندانه همای رحمت با یاری خداوند متعال و به همت والای خیرین و داوطلبان در قالب سفره‎های افطاری در روستاها و مناطق محروم اجرا شود و به امید خدا تا پایان ماه مبارک و همزمان با سراسر کشور اجرای طرح ادامه خواهد داشت.

وی با بیان داوطلبانه محور بودن طرح همای رحمت با حضور بیش از 800 نفر خیر داوطلب در سراسر استان اظهار کرد: تمام هزینه‎های این طرح از کمک خیرین و داوطلبین تامین شده و نه تنها اعتباری از طریق جمعیت هلال احمر هزینه نشده بلکه اکثر پرسنل جمعیت هلال احمر استان با پرداخت مبالغی، و یا با درخواست کثر مبلغی از حقوقشان در ماه مبارک رمضان همچنین با توزیع اقلام خوراکی توسط اعضا و همکاری در توزیع و بسته‎بندی، گام موثری در راستای اجرای طرح برداشتند.

سلیمی در پاسخ به این سوال که آیا این حرکت‎های خداپسندانه در زندگیتان نیز اثر داشته است؟ می‎گوید: همه خیرین اذعان می‎کنند که اصلا زندگیشان با این کارها عجین شده است و برای نمونه در صحبت با یکی از خیرین بزرگ که امسال و سال‎های قبل هم رقم قابل توجهی کمک می‎کردند و امسال ۲۰ هزار کیلو برنج درجه یک اهدا کردند و تمایلی به بردن نامشان ندارند معتقد است هر میزانی که هر سال کمک میکند، چند برابر به مالش اضافه می شود به مالم و از خداوند  برکتش را در همین ماه مبارک رمضان از جاهای بی‎گمان دریافت می‎کند.

معاون داوطلبان جمعیت هلال احمر استان اصفهان سیره حضرت علی را در خون مردمان این سرزمین جاری می‎داند و با اشاره به حضور پررنگ جوانان و نخبگان در اجرای طرح همای رحمت امسال می‎گوید: امسال تعداد زیادی از نخبگان و کسانی که تحصیلات عالیه دارند بدون هیچ چشمداشتی در توزیع و بسته بندی مشارکت کردند این موضوع حاکی از عشق مهرورزی به همنوع است که به صورت یک فرهنگ در کنار سوگواری برای مولای متقیان در جامعه نهادینه شده است.

بشردوستی و خدمت به همنوع در قلب تمام ایرانیان مهرورز نقش بسته و جمعیت هلال احمر این بستر را فراهم کرده تا هرکسی با هر دیدگاه، تحصیلات، فرهنگ و شخصیتی بر اساس اصول جمعیت هلال احمر در سراسر سال ذکات مال و جانش را بپردازد حتی خیرینی که فرصت حضور در مجموعه را ندارند، می‎توانند سنت حسنه وقف را در زندگی خود را جاری کنند و نذر سلامتی خود و خانواده‎شان ساختمانی را احداث و اهدا نمایند تا باقیات صالحاتشان باشد.

در اجرای طرح‎های حمایتی حوزه داوطلبان استان اصفهان همواره حفظ کرامت انسانی سرلوحه کارها قرار گرفته و پس از شناخت نیازمندان در هر طیفی توسط اعضای محلی مستقر در هر شهرستان و آغاز روند مددکاری، به دور از هر گونه تبلیغ، لباس و یا ماشین هلال احمر سبدهای اقلام در میانشان توزیع می‎شود و هیشه سعی شده توزیع اقلام میان افرادی باشد که واقعا استحقاق آن بسته را دارند و وقتی خود مردم در خانه‎های داوطلب حضور داشته باشند طبیعی است که بسته‎ها به دست مستحق واقعی خواهد رسید.

سلیمی در پایان ضمن تسلیت ایام سوگواری امام علی(ع) از تمامی مردم سخاوتمند نیکوکار سراسر کشور به ویژه خیرین استان اصفهان که همیشه پیشگام در امور خیر هستند تشکر و سپاسگزاری می کند و می‎گوید: امیدوارم با همت مردمان مهرورز سراسر وطن روزی برسد که هیچ نیازمندی وجود نداشته باشد و با آرزوی سلامتی و سربلندی برای همگان، اجر همه‎ این  بزرگواران را از خداوند متعال مسئلت دارم و دعوت می کنم از آنهایی که دوست دارند به این خیل عظیم خیرین و نیکوکاران بپیوند با مراجعه به شعب جمعیت هلال احمر در شهرستان‎های تابعه و خانه‎های داوطلب، کمک‎های مواد غذایی را که برای بسته بندی مناسب می‎دانند، تحویل حوزه داوطلبان جمعیت هلال احمر شهرستان دهند تا پس از بسته بندی با حفظ کرامت انسانی در اختیار افراد نیازمند قرار گیرد و عزیزانی که تمایل به همکاری در بسته بندی و توزیع دارند، می‎توانند از نزدیک این خدمت‎رسانی را لمس کنند به امید روزی که یک جامعه آرمانی داشته باشیم.


٠٤:٤٢ - شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦    /    عدد : ٩٩٤٢٥    /    تعداد نمایش : ٨٧١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج