جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

دوشنبه 16 تیر 1399

سوءاستفاده برخی کوهنوردان از بالگردهای هلال‌احمر/ روایت رئیس سازمان امداد و نجات/ فیلم

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از سو استفاده برخی کوهنوردان از بالگردهای هلال خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری میزان شایعه‌های استفاده ناصحیح از بالگرد‌های هلال احمر تنها در استفاده مسئولان برای امور غیر بحرانی خلاصه نمی‌شود و به نظر می‌رسد عده‌ای از مردم نیز قصد سواستفاده از خدمات رایگان جمعیت هلال احمر را دارند. 

مهدی، ولی پور گفت: از بالگرد‌ها در حوادث کوهستانی بسیار استفاده می‌شود. به خصوص در آخر هفته‌ها که مردم بیشتر به کوه می‌روند و احتمال وقوع حوادث افزایش پیدا می‌کند. 
وی افزود: اما متاسفانه اخیرا شاهد تماس‌هایی هستیم که ادعای مصدومیت داشته و تقاضای امداد هوایی دارند. به این صورت که به بالای کوه رسیدند، اما به خاطر خستگی نمی‌توانند به پایین بازگردند.
این مسئول ارشد در جمعیت هلال احمر بیان کرد: این افراد با شماره ۱۱۲ هلال احمر تماس گرفته و با بیان اینکه مصدوم یا گمشده اند، تقاضای هلی کوپتر می‌کنند. 
ولی پور گفت: معمولا در این شرایط نیرو‌های ما اعزام شده و در صورت تایید، بالگرد اعزام می‌شود، اما در ارتفاعات این امکان وجود ندارد و ما بر حسب وظیفه به تماس افراد اطمینان می‌کنیم، اما هنگام حضور در محل متوجه می‌شویم که هیچ حادثه‌ای رخ نداده و کسی مصدوم نشده است

رییس سازمان امداد و نجات درباره نحوه برخورد با این مزاحمان افزود: متاسفانه در قانون هیچ مسئله‌ای در این باره نداریم و ما هم پیگیری نمی‌کنیم. اما این مسئله باعث افزایش هزینه نگهداری بالگرد‌ها می‌شود. 
وی با اشاره به اینکه این مسئله همانند مزاحمت‌هایی است که برای اورژانس و آتش نشانی نیز رخ می‌دهد؛ گفت: تعداد این تماس‌ها زیاد نیست، اما اتفاق می‌افتد.

ازدحامی که بالگرد هلال احمر را تخریب کرد
ولی پور گفت: در سیل لرستان سال گذشته، ازدحام مردم باعث خراب شدن یکی از بالگرد‌ها شد، اما این مسئله دیگر تکرار نشد. همچنین این مسئله به خاطر عدم آموزش مردم برای استفاده از بالگرد‌ها است. 

فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *