آغاز رسمی اجرای طرح‌های نوروزی هلال‌احمر از امروز در سراسر کشور

رئیس جمعیت هلال‌احمر از آغاز اجرای طرح‌های نوروزی در سراسر کشور و با استفاده از تمام ظرفیت‌های این جمعیت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌ای به تشریح بخشی از مهمترین فعالیت‌های هلال‌احمر در سال ۱۴۰۰ و مهمترین اقدامات و برنامه‌های پیش‌رو در سال آینده پرداخت.

وی ضمن اشاره به آغاز رسمی اجرای طرح‌های نوروزی هلال‌احمر در سراسر کشور از امروز، از تخصیص بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی برای شارژ انبارهای امدادی از طریق مصوبه دولت خبر داد و گفت: ۳۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار، امروز دریافت شده و به زودی خریدهای لازم برای شارژ انبارهای امدادی ازجمله پتو، چادر امدادی، اقلام و بسته‌های تغذیه اضطراری انجام می‌شود.

کولیوند با تاکید براینکه جنس فعالیت‌های هلال‌احمر از جنس خدمت‌رسانی و در مسیر کاهش آلام مردم است، افزود: برنامه‌ها در هلال‌احمر برای تحقق اهداف این جمعیت بر ۴ محور ارائه و براساس محورها، خدمت در دوره جدید آغاز شده است؛ این محورها شامل امدادونجات، تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب، مباحث تدارکات پزشکی و بهداشت درمان در داخل و خارج کشور و مباحث امور بین‌الملل می‌شود.

 

خدمات درخشان هلال‌احمر در سیل اخیر

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به وقوع انواع حوادث زلزله، سیل، حوادث جوی و ...در زمستان امسال، گفت: هلال‌احمر به عنوان نهاد خدمتگزار و با آمادگی کامل بخصوص در سیل اخیر در جنوب کشور که حدود ۲۸ استان متاثر شدند، فعال بود. در این حوادث، امکانات زیستی و امدادی در کوتاه‌ترین زمان‌ممکن توزیع شد که تقدیر مردم حادثه‌دیده از هلال‌احمر و رضایت آنها را به دنبال داشت و انگیزه خدمت را در هلال‌احمری‌ها دوچندان کرد. همچنین، همدلی و همکاری و همفکری بین دستگاهی در حوادث دی‌ماه بسیار عالی بود و ما با هماهنگی نیروهای نظامی ۴ هواپیما حاوی محموله امدادی و زیستی به مناطق سیل‌زده فرستادیم.

 

تلاش برای تقویت ناوگان امدادی هلال در سال آینده

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: یکی از برنامه‌های هلال‌احمر در سال آینده، تقویت ناوگان لجستیکی است. نوسازی و تعمیرات آمبولانس‌ها، خودروهای امدادی و بالگردهای جمعیت در سال آینده در دستور کار است تا با افزایش ظرفیت ناوگان، ظرفیت و توان هلال‌احمر برای مواجهه و مقابله با حوادث افزایش بیشتری پیدا کند.

 

چتر گسترده خدمات هلال‌ برای کاهش آسیب‌های اجتماعی

کولیوند با تاکید براینکه در حوزه جوانان با برنامه‌ریزی جامع، به دنبال تحقق اهداف و سیاست‌های بیانیه گام دوم انقلاب هستیم، افزود: در حوزه مسائل اجتماعی و به‌منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی، با تربیت نیروهای توانمند و آموزش‌دیده برای خودامدادی و دگرامدادی و تقویت روحیه جهادی جوانان، کارهای خوبی انجام شده است. به طور مثال با اجرای طرح یاس با همکاری کمیته امداد، ۱۲ هزار نفر به عنوان داوطلب، آموزش دیده و زیر چتر حمایتی هلال‌احمر و کمیته امداد دارای شغل و کار شده‌اند. شناسایی ۲۰۲۰ منطقه آسیب‌پذیر در کشور با همکاری هلال‌احمر و سایر دستگاه‌های خدمت‌رسان با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی و ... از جمله اقدامات هلال‌احمر در حوزه مسائل اجتماعی بوده است.

 

معرفی شخصیت نوع‌دوست سردار سلیمانی در بعد بین‌الملل

کولیوند ادامه داد: اقدام دیگر هلال‌احمر در حوزه بین‌الملل که با همکاری جوانان و داوطلبان هلال‌احمر در حال اجراست، معرفی شخصیت سردار سلیمانی در سطح بین‌الملل است. هدف ما در این طرح، معرفی و آشناکردن جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر با نگاه و شخصیت بشردوستانه سردار سلیمانی است. طرح چلچراغ هم در همین راستا درحال اجراست که هر فرد با انجام ۴۰ کار ثواب و هدیه به روح شهدا بخصوص سردار شهید سلیمانی می‌تواند در آن مشارکت کرده و باری از دوش نیازمندان کشور بردارد.

کولیوند با اشاره به اقدامات جمعیت در بعد بین‌الملل گفت: اقدامات هلال‌احمر برای خدمت‌رسانی به مهاجران به عنوان یک الگوی موفق در سطح جمعیت‌های ملی و فدراسیون معرفی شده و شناخته می‌شود. همه مهاجران در کشور ایران می‌توانند از امکانات بهداشت و درمان، آموزش، رفاهی و... بدون هیچ محدودیتی استفاده کنند و به گفته رئیس  فدراسیون، هلال‌احمر ایران یکی از فعال‌ترین جمعیت‌های ملی در سطح فدراسیون است و ما در حال توسعه همکاری‌های خود با کشورهای همسایه و کل دنیا هستیم.

 

واردات واکسن کرونا، اقدامی موثر برای نجات جان مردم

رئیس جمعیت هلال احمر  در ادامه افزود: واردات واکسن کرونا از اقدامات بسیار موثر هلال‌احمر و نقش شخص رئیس جمهور در این اقدام بسیار ویژه بود. علاوه براین، در دوران کرونا هلال‌احمر با کمک‌های درمانی، معیشتی، حمایتی خود به نیازمندان و بیماران مبتلا خدمت شایانی کرد.

 

آمادگی هلال‌احمر برای کاهش آسیب‌ها درمراسم چهارشنبه سوری و نیمه‌شعبان

کولیوند افزود: در ایام پیش رو، مراسم چهارشنبه سوری، نیمه شعبان و نوروز را در پیش داریم که در مراسم چهارشنبه آخر سال، به دلیل برخی اقدامات ناصواب، خسارات جانی و مالی به بار می‌آید اما جوانان و داوطلبان هلال‌احمر در مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها برای راهنمایی مردم جهت کاهش آسیب‌های چهارشنبه سوری فعال شده‌اند.

در نیمه شعبان هم با اجرای طرح "منتظران ظهور" از حرم حضرت معصومه(س) تا جمکران، چند پایگاه تزریق واکسیناسیون برپا کرده‌ایم و مردم را برای تزریق دز سوم واکسن کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تشویق و ترغیب می‌کنیم.

 

آماده‌باش کامل برای ایام نوروز

کولیوند گفت: برای عملیات نوروزی، جمعیت هلال‌احمر از امروز آماده‌باش کامل بوده و با تمام ظرفیت ناوگان و نیروهای هلال شامل بالگردها، آمبولانس‌ها، خودروها و ... و داوطلبان و جوانان برای ایجاد شور و نشاط و امنیت و آسایش مردم فعالیت دارد. با توجه به اینکه ۶۰ درصد حوادث در ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد‌، ما پایگاه‌های خود را بیشتر در وردی شهرها برپا می‌کنیم و تمام توان و تلاش هلال‌احمر را برای پیشگیری از حوادث ترافیکی و آسیب به مردم در این ایام به کار خواهیم گرفت.

 

رصدخانه هلال راه‌اندازی می‌شود

رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: به دنبال ایجاد رصدخانه هلال‌احمر هستیم. تمام فعالیت‌ها و عملیات‌های امدادونجات، جوانان، داوطلبان، خزانه‌داری، حوزه بین‌الملل، تدارکات پزشکی و ... در این رصدخانه بررسی می‌شود و از ظرفیت‌های فضای مجازی، مرکز زلزله‌شناسی، دوربین‌های جاده‌ای و ... استفاده می‌کنیم تا بتوانیم مدیریت عملیات جامعی در حوادث و بحران‌ها داشته باشیم.

 

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *