دبیرکل جمعیت هلال احمر خبر داد:

آغاز فعالیت تیم‌های حمایت روانی و اجتماعی در منطقه زلزله‌زده سی‌سخت

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از آغاز فعالیت و حضور تیم‌های «سحر»(حمایت روانی و اجتماعی) هلال‌احمر در منطقه زلزله‌زده شهر سی‌سخت شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد برای انجام حمایت روانی از افراد آسیب دیده و مصدومین این زلزله به ویژه کودکان، بانوان و سالمندان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، محمدحسن قوسیان مقدم روز دوشنبه در گفت وگویی اختصاص با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام این مطلب افزود:در پی وقوع زلزله ۵.۶ دهم ریشتری در شهر سی‌سخت تیم‌های حمایت روانی و اجتماعی معاونت امور جوانان جمعیت هلال‌احمر این استان برای کاهش آسیب‌های روانی پس از بلایا وارد مناطق زلزله شدند و این حضور و اقدام به منظور انجام حمایت روانی از افراد آسیب دیده ناشی از این زلزله انجام شده است.

وی ادامه داد: ایجاد آسیب های روحی و روانی حاد و مزمن در آسیب دیدگان سوانح و عوامل عملیاتی از جمله عواقب بروز سوانح هستند که نیازمند برنامه ریزی لازم در راستای، پیشگیری، کاهش و درمان مناسب است که ارائه خدمات حمایت روانی، اجتماعی و فرهنگی به آسیب دیدگان و به ویژه گروه های آسیب پذیر از جمله خدمات مورد نیاز در مناطق آسیب دیده از سوانح است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر توضیح داد: اعضای جوان و آموزش دیده این تیم ها با سرکشی به منازل مصدومان این زمین لرزه و انجام حمایت های کلامی و غیر کلامی، کودکان، سالمندان و زنان آسیب دیده را شناسایی و روان درمانی می کنند.

قوسیان مقدم اضافه کرد: پس از سانحه، افراد نیازهای متنوع روانی ‌اجتماعی دارند که باید به شکل مناسب به آن پاسخ داده شود و تمامی سازمان‌های مسئول و دخیل در امر مدیریت بحران این زلزله لازم است در مسیر حمایت و تقویت تاب‌آوری افراد، شناسایی آسیب‌های روانی حادث شده و پاسخ مناسب به آن با هدف پیشگیری از بروز اختلالات روانپزشکی شدیدتر، به شکلی منعطف و متناسب با نیاز افراد و شرایط اجتماعی آنها عمل نمایند.

وی اظهار داشت: آغاز فعالیت و حضور این تیم های حمایت روانی و اجتماعی با دستور مستقیم رئیس جمعیت هلال احمر به رئیس سازمان جوانان این جمعیت و پس از به پایان رسیدن سلسله عملیات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری و در مرحله بعدی کار، یعنی حمایت های روانی و اجتماعی انجام شده است.

قوسیان مقدم با بیان اینکه همه می توانند به زلزله زدگان کمک کنند تا به حالت عادی روحی خود بازگردند، افزود: ایجاد حس همبستگی گروهی، تغییر نگرش‌های منفی آسیب دیدگان نسبت به خود، محیط و آینده فراهم کردن مقدمات فعالیت های جسمی مانند ورزش، بازی و فعالیت های بدنی برای آسیب دیدگان از موارد دیگری است که می تواند در این زمینه به آنها کمک کند.

وی بر حمایت‌های روحی، روانی و اجتماعی آسیب دیدگان در مواقع حوادث و بلایای طبیعی به ویژه زلزله تاکید کرد و گفت: کمک ها هنگام وقوع بلایا باید از نوع همدلی و انسان گرایانه باشد زیرا رفتارها و مداخلات هیجانی و پرهیاهو تاثیر منفی برجا می گذارد.

سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *