پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
مردم نوعدوست ایران اسلامی برای کمک به هموطنان آسیب دیده از زلزله در استان های غربی کشور به خصوص زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه می توانند از طرق زیر عمل کنند: شماره حساب 99999 به نام هلال احمر نزد اغلب بانک ها، 702070(ارزی دلار) 800300 (ارزی یورو) بانک ملی، 1404440(ارزی دلار) بانک ملت و همچنین کد های #112*3*741* به همراه شماره کارت 6104337770064606 برای دریافت و ارسال کمک های نقدی به زلزله زدگان/ تمرکز اصلی جمعیت هلال احمر بر جمع آوری کمک های نقدی است تا بتوان بر اساس نیازهای مردم آسیب دیده اقلام مورد نیاز برای آسیب دیدگان را تهیه و ارسال کرد/ از مردم شریف ایران اسلامی خواهشمندیم جهت حفظ کرامت انسانی از جمع آوری هر گونه مواد فاسد شدنی و مستمعل اجتناب کنند/هموطنان در استان تهران جهت اهدای کمک های غیرنقدی می توانند به آدرس میدان انقلاب خیابان کارگر جنوبی کوچه شهید مهدیزاده جمعیت هلال احمر شهرتهران مراجعه کرده یا با شماره تلفن 66923040 تماس بگیرند
اخبار > برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (1)
 


  چاپ        ارسال به دوست

برخی اصطلاحات و مفاهیم شایع در مدیریت و فرماندهی سوانح و بلایا (1)

پدیده Phenomenon : هر چیزی که در جهان هستی وجود دارد، اعم از طبیعی و غیر طبیعی (مربوط به بشر و آثار بشری). 

مخاطره Hazard: آن دسته از پدیده هایی را گویند كه جامعه ای را در معرض تأثیرات خود داشته و پتاسيل آسیب زدن به جان، دارايي، اعتبارات، توانمندي ها و محیط زیست آن را دارا می باشند.

این مخاطرات يا طبيعي هستند (Natural) مانند گسل، نزولات آسمانی، گرما و سرما، بادهای تند، آتشفشان غیرفعال، برف انباشته شده بر روی ارتفاعات و ... و يا مصنوع بشر می باشند (Manmade) مانند سد، بمب، هواپیما، صنایع شیمیایی، هسته ای ...

این مخاطرات، ممکن است که در داخل قلمرو جامعه مورد نظر ما قرار داشته باشند.

یا اگر هم در خارج از جامعه ما قرار دارند، اما تناوب، شدت و وسعت وقوع آن ها قطعاً بر جامعه ما تأثیر گذار است.

تهدید Threat : تظاهرات، صورت و حالت ضربه زننده و خسارت بار و مختل کننده حاصل از مخاطرات كه  می تواند آسیب ها و خساراتی را بر جامعه (انسان ها و متعلقات آنان) وارد سازد. 

این تهدیدات نیز يا طبيعي هستند (Natural) مانند سيل، زلزله، بهمن، صاعقه، طوفان، رانش و ... و يا ساخته دست بشر (Manmade) مانند شکستن سد، انفجار بمب، سقوط هواپیما، نشت مواد خطرناک، آتش سوزي، جنگ، تروريسم.

بنا براین، کوه آتشفشان یک مخاطره یا Hazard  است. وقتی توده های خاکستر از دهانه آن متصاعد شود، تهدید است برای هواپیماها و اگر توده های مذاب از آن سرازیر شود، تهدید است برای جوامعی که در مسیر مذاب ها قرار دارند. یک سد، با میلیون ها متر مکعب آبی که در پشت آن ذخیره شده است، یک مخاطره محسوب می گردد زیرا پتانسیل آسیب زدن به جوامع پایین دست را دارد. این سد در اثر فرسودگی و مراقبت ناکافی می تواند به تهدید تبدیل گردد. لوله کشی گاز در منزل فی نفسه یک مخاطره است. وقتی بوی گاز را استشمام کنید، با تهدید مواجه شده اید. هواپیمایی که از فراز آسمان یک شهر می گذرد، یک مخاطره است و زمانیکه دچار نقص فنی می شود، دیگر یک تهدید است.


٠٤:٠٥ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤    /    عدد : ٨٨٣٨٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٥٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج