اجرای مانور ساعت صفر زلزله در کرمانشاه/ آمادگی برای مدیریت یک زلزله 6.3 ریشتری

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه از اجرای مانور صفر لحظه‌ای در شهرستان روانسر با پیش فرض وقوع زلزله 6.3 ریشتری خبر داد و گفت: آمادگی همه بخش‌های مدیریت بحران در جریان این مانور مطلوب ارزیابی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر فرزین معتمدی، امروز(23 دی) گفت: این مانور با هدف ارزیابی ارائه خدمات در زمان بحران و همچنین ارتقاء توانمندی‌ نیروهای امداد و نجات، در شهرستان روانسر برگزار شد.

وی پیش فرض این مانور را که بدون هماهنگی قبلی انجام شده بود، وقوع زلزله‌ای با بزرگی 6.3 ریشتر و در عمق هفت کیلومتری زمین در نزدیکی روستاهای روانسر اعلام کرد و ادامه داد: این زلزله فرضی ساعت 9 و سه دقیقه صبح رخ داد و بلافاصله پس از آن تیم های ارزیاب هلال احمر برای بررسی میزان خسارت وارد منطقه شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه بررسی عمق خسارت در منطقه، امدادرسانی به افراد حادثه دیده، استفاده از تیم‌های جست و جو با کمک‌های سگ‌های زنده یاب و دستگاه‌های زنده‌یاب که برای اولین بار در مانور از آن استفاده شد و ... را از جمله اقداماتی دانست که در این مانور انجام شد و تاکید کرد: کارهای لازم برای شناسایی افراد زنده انجام و خدمات تریاژ و انتقال مصدومین نیز هم از طریق آمبولانس‌های هلال احمر و هم اورژانس انجام شد.

معتمدی یادآور شد: همچنین اقدامات لازم برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان فرضی نیز انجام شد.

وی با بیان اینکه در جریان این مانور جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان روانسر نیز با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان، فرماندار و دیگر مسئولان برگزار شد، تاکید کرد: تمام اقدامات انجام شده در این مانور از سوی اعضای مدیریت بحران مطلوب ارزیابی شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه از این مانور صفر لحظه‌ای به عنوان مانوری دورمیزی و عملیاتی یاد کرد که در جریان آن وضعیت امکانات و توانمندی‌ نیروهای امدادی و همچنین زمان مدیریت حادثه و سرعت عمل اعضای مدیریت بحران بررسی شد.

به گفته معتمدی، هریک از مانوارهای صفر لحظه‌ای هلال احمر با سناریوی متفاوتی در نظر گرفته می‌شود تا بتوان آمادگی لازم را در برابر همه بلایای طبیعی و حوادث غیرطبیعی داشت.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *