از نجات جان سرنشین خودرو واژگون شده تا فرد مفقود شده در ارتفاعات تنگ دم اسب استان فارس

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان شیراز از 2 عملیات در طول یک روز خبر داد و گفت: نجاتگران و امدادگران این جمعیت جان سرنشین خودرو واژگون شده در محور شیراز جهرم را نجات و فردی که در ارتفاعات تنگ دم اسب مفقود شده بود را پس از هفت ساعت جست وجو یافتند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان فارس؛ محمد جواد رشیدی اظهار کرد: در ساعت ۶ صبح روز ١٩ مهرماه ٩٩ طی تماس مرکز کنترل عملیات امداد و نجات استان با پایگاه جست‌وجو و نجات کوهستان دراک، مفقودی فرد ٣٧ ساله در ارتفاعات تنگ دم اسب کهمره سرخی اعلام شد.

رشیدی افزود: بلافاصله تیم تخصصی جست‌وجو و نجات کوهستان پایگاه دراک هلال احمر شیراز با خودرو تخصصی این تیم به محل حادثه اعزام شدند.

وی در ادامه گفت: با رسیدن نجاتگران به منطقه در ساعت ٧:۴۵ صبح و بررسی انجام شده مشخص شد این فرد در پی بازدید از تنگ دم اسب، با جدا شدن از دوستان خود و پیمودن راه اشتباه، در مسیر بازگشت مفقود شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر شیراز اظهار کرد: نجاتگران با تجهیزات لازم و صعود به ارتفاعات در مسیر دشوار منتهی به آبشار دم اسب، پس‌ از جست‌وجوی فراوان در دره های منتهی به رودخانه و در میان صخره ها و حوضچه های آبشار دم اسب، ساعت ١۴:۴٠ موفق به یافتن مصدوم در کنار رودخانه دم اسب شدند. 

رشیدی گفت: نجاتگران کوهستان با توجه به آسیب مصدوم از ناحیه کمر، پس از انجام کمک های اولیه و تغذیه این فرد با حمایت کامل، وی را به منطقه امن انتقال دادند.

این امدادرسانی در ساعت ١٨:۴۵ دقیقه پس از ١٣ ساعت عملیات سخت، به پایان رسید.

رشیدی با اشاره به دومین حادثه در این روز، افزود: با تماس تلفنی مردمی در ساعت ۱۵:۳۴ همین روز مبنی بر تصادف و واژگونی خودرو در ٧١ کیلومتری محور شیراز - جهرم، نجاتگران مستقر در پایگاه امداد و نجات بین شهری آبگرم همراه با خودرو نجات به محل حادثه اعزام شدند.

رشیدی بیان کرد: با بررسی انجام شده مشخص شد خودرو پژو ۴٠۵ با دو سرنشین، واژگون و یکی از آنها از ناحیه سر دچار ترومای شدید و خونریزی شده است.

وی گفت: نجاتگران پس از تثبیت صحنه و برداشتن بست باتری خودرو ۴۰۵ دوگانه سوز، اقدام به  تثبیت مصدوم و سپس برش ستون خودرو و رهاسازی وی با ست نیمه سنگین کردند.

رئیس جمعیت هلال احمر شیراز بیان کرد: پس از اتمام رهاسازی، با اقدامات لازم، مصدوم تحویل عوامل اورژانس شد.

فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *