انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان امدادونجات و سازمان هواشناسی/ نقطه‌ عطفی در خدمت‌رسانی به حادثه‌دیدگان

مراسم انعقاد تفاهم‌‌نامه‌ همکاری مشترک میان سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر و سازمان هواشناسی صبح امروز در سازمان امدادونجات کشور برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر در این مراسم گفت: هلال‌احمر موسسه‌ای غیردولتی و بین‌المللی است و قدیمی‌ترین نهاد مردم‌نهاد کشور محسوب می‌شود. یکی از فعالیت‌های این جمعیت وظایف حاکمیتی‌ای است که به هلال‌احمر سپرده شده و سازمان امدادونجات مسئولیت‌ این وظایف را برعهده دارد.

او ادامه داد: ۳۰ هزار امدادگر و نجاتگر آموزش‌دیده بر اساس فراخوان‌ها در حوادث مختلف حضور پیدا می‌کنند.

ولی‌پور گفت: هلال‌احمر ماموریت ویژه‌ای را هم در حوزه‌ آموزش همگانی دنبال می‌کند. بر این اساس، خانه‌های هلال محلات و روستایی شکل گرفته تا آموزش‌ها سریع‌تر و موثرتر به مردم منتقل شود.

رئیس سازمان امدادونجات اضافه کرد: باید از طرف خانواده‌ بزرگ هلال‌احمر از نیروهای خدوم سازمان هواشناسی قدردانی کنم. این سازمان همواره تعامل و همکاری نزدیکی با هلال‌احمر داشته است.

او در ادامه گفت: مدیریت بحران از لحظه‌ای آغاز می‌شود که اطلاعات اولیه به نیروهای سازمان امدادونجات می‌رسد. در واقع شروع امداد به داده‌های اولیه وابسته است.

ولی‌پور افزود: ایران جزء 10کشور حادثه‌خیز دنیا محسوب می‌شود و متاثر از حوادث آب‌وهوایی است. هر چقدرکه اطلاعات دقیق‌تر به‌دست نیروهای امدادی برسد، روند خدمات‌رسانی به آسیب‌دیدگان تسریع پیدا می‌کند.

رئیس سازمان امدادونجات با اشاره به حادثه‌ ارتفاعات شمال تهران گفت: متاسفانه با وجود اطلاع‌رسانی‌های لازم و به‌موقع تعدادی از هموطنان‌مان را از دست ‌دادیم. اگر به هشدارها توجه شود، آسیب کمتری را شاهد خواهیم بود.

او ادامه داد: امیدوارم تعاملات دو سازمان با انعقاد تفاهم‌نامه‌ همکاری افزایش پیدا کند و قدمی برای افزایش خدمات در کوتاه‌ترین ‌زمان ممکن برداشته شود و در کنار هم به افزایش تاب‌آوری مردم کمک کنیم.

ولی‌پور در پایان گفت: تفاهم‌نامه‌ همکاری سازمان امدادونجات و سازمان هواشناسی کشور نقطه‌ عطفی در امداد در حوادث به‌حساب می‌آید.

سحر تاج‌بخش مسلمان، رئیس سازمان هواشناسی کشور نیز در این مراسم گفت: هدف مشخص سازمان هواشناسی که فعالیت بین‌المللی نیز دارد، حفاظت از جان‌ومال مردم است. در واقع این موضوع هدف غایی هواشناسی‌ها در سراسر دنیاست.

تاج‌بخش مسلمان ادامه داد: حوزه‌ امدادونجات گسترده است، اما ما با این حوزه مسیر مشخص و یکسانی داریم تا بر اساس پیش‌بینی‌ها راهکاری برای امدادونجات ارائه شود.

او افزود: یکی از مباحثی که هواشناسی‌های دنیا دنبال می‌کنند، بررسی تبعات اجتماعی و اقتصادی‌ای است که این مخاطرات بعد از گذشت زمان در مردم ایجاد می‌کنند. همواره هزینه‌های بسیاری برای انجام پیش‌بینی‌های دقیق در نظر گرفته می‌شود تا این تبعات کم و مدیریت شود.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی گفت: ما در حوزه‌ پیش‌بینی تلاش می‌کنیم تا بهترین ‌خدمات را ارائه دهیم. دغدغه‌ ما افزایش سطح کیفیت خدمت‌رسانی است. باید توجه داشت که پیش‌بینی، بخشی از راهکار مدیریت بحران است. مثلا در موضوع سیلاب زیرساخت‌ها نقش اساسی دارند.

تاج‌بخش مسلمان اضافه کرد: حادثه خبر نمی‌کند و باید هشدارها را جدی بگیریم و آماده باشیم. سطح دانش عمومی بعضا به‌شکلی‌ست که هشدارها جدی گرفته نمی‌شود. اگر بر موضوع فرهنگ‌سازی و توجه به هشدارها تاکید کنیم، نتیجه‌ی خوبی کسب خواهیم کرد. اگر مردم رخدادهایی مثل برف‌وکولاک و سیلاب را جدی بگیرند، تبعات اجتماعی و اقتصادی آن کمتر خواهد شد.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: با ارتقاء زیرساخت‌های موجود می‌توانیم توجه مسئولان را نسبت‌به هشدارها جلب کنیم. تلفات در حوادث الزاما به پیش‌بینی‌ها ربط پیدا نمی‌کند. ما به‌قدرکافی از حادثه و تبعات‌ش شناخت نداریم.

تاج‌بخش مسلمان در پایان گفت: پذیرای راهکارهای سازمان امدادونجات هستیم تا با کمک یکدیگر بتوانیم برای حافظت از جان‌ومال مردم حرکت کنیم که امری افتخارآمیز است.

در پایان این مراسم اسناد تفاهم‌نامه‌ همکاری مشترک امضا و بین دوطرف ردوبدل شد.

یادآور می‌شود طبق ماده‌ 14 قانون مدیریت بحران کشور سازمان هواشناسی به‌منظور پیش‌بینی دقیق و هشدار به‌هنگام وقوع مخاطرات آب‌وهوایی، نسبت به ایجاد مرکز پایش و هشدار بهمن، طوفان، گردباد، صاعقه، تگرگ، موج گرما (باد و باد گرم) و سرما در کشور اقدام می‌کند.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، در حاشیه‌ این دیدار رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاونان این سازمان از مرکز کنترل‌وهماهنگی سازمان امدادونجات و همچنین نحوه‌ فعالیت خودروی مخابرات و ارتباطات رادیویی بازدید کردند.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *