با استقبال جمعیت‌های ملی 4 پیشنهاد هلال‌احمر ایران در ژنو تصویب شد: از ایجاد “صندوق بین‌المللی کمک‌های بشردوستانه” تا فعالیت در زمینه خشکسالی

در نشست‌های‌ فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر در ژنو، پیشنهادات هلال‌احمر ایران ازجمله پیگیری مباحث مرتبط با تغییرات اقلیمی و همچنین ایجاد صندوق بین‌المللی کمک‌های بشردوستانه در کشورهای دچار تحریم، مورد استقبال جمعیت‌های ملی قرار گرفت و در هیات حاکمه فدراسیون تصویب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ در نشست‌های اساسنامه‌ای‌ فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال‌احمر که با حضور سران 192 جمعیت ملی عضو فدراسیون در ژنو در حال برگزاری است، چهار پیشنهاد هلال‌احمر ایران شامل پیگیری مباحث مرتبط با تغییرات اقلیمی با استفاده از ظرفیت جوانان و داوطلبان عضو جمعیت‌های ملی، ثبت آثار ظالمانه تحریم‌ها و ایجاد صندوق بین‌المللی کمک‌های بشردوستانه برای کمک به کشورهای دچار تحریم و همچنین به‌کارگیری ظرفیت جوانان و داوطلبان در پیشبرد اهداف عالی و توسعه اقدامات بشردوستانه، مورد استقبال و تایید جمعیت‌های ملی قرار گرفت و در هیات حاکمه فدراسیون تصویب شد.

دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر که به همراه هیاتی ایرانی برای شرکت در این نشست‌ها به ژنو سفر کرده، در خصوص دستاوردهای این سفر گفت: علاوه بر دریافت مدال بشردوستانه هانری داویسون، افتخار بزرگی برای ایران است که تنظیم صورت جلسه و تهیه نگارش مصوبات جلسات نشست‌های فدراسیون بر عهده هلال‌احمر ایران به نمایندگی دکتر حسن اسفندیار قرار گرفته است.

وی افزود: مباحثی که در نشست‌ها و جلسات مطرح می‌شود، توسط نماینده هلال‌احمر ایران مکتوب شده و در نهایت آنچه به تصویب رسیده باشد در بیانیه پایانی نشست‌ها قرائت می‌شود. بیانیه پایانی نشست‌ها هم توسط ریاست کمیته نگارش یعنی هلال احمر ایران نوشته می‌شود.

کولیوند همچنین از تصویب و تایید طرح پیشنهادی هلال احمر ایران درباره نقش جوانان و داوطلبان این جمعیت در پیشبرد اهداف، فعالیت‌ها و اقدامات بشردوستانه خبر داد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران ادامه داد: طرح پیگیری مباحث مرتبط با تغییرات اقلیمی و توسعه نقش داوطلبان و جوانان در این موضوع‏، یکی از مباحث پیشنهادی ما بود که در بیانیه مطرح شد و مورد تایید جمعیت‌‌های ملی و تصویب هیات حاکمه فدراسیون قرار گرفت.

کولیوند همچنین از تایید و تصویب طرح ایجاد صندوق بین المللی کمک‌های بشردوستانه در زمان تحریم‌ها خبر داد و گفت: ثبت آثار ظالمانه تحریم‌ها در کشورهایی که مورد تحریم واقع شده‌اند از دیگر پیشنهادت هیات ایرانی بود. ایجاد صندوق بین المللی برای کم کردن آثار تحریم بر زندگی مردم و برقراری مناسبات مالی با سایر کشورها از راه حل هایی بود که برای حل این مشکلات ارائه و مورد استقبال روسا و مسئولان جمعیت‌های ملی قرار گرفت و به تصویب هیات حاکمه فدراسیون رسید.

 

 

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *