تاکید رئیس جمعیت بر توانمندی بانوان هلال‌احمری در احراز پست‌های مدیریتی

رئیس جمعیت هلال احمر در جلسه معارفه سرپرست امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت، ضمن تاکید بر توانمندی بانوان هلال‌احمری در احراز پست‌های مدیریتی، بر ضرورت تقویت خدمات و فعالیت‌های حوزه بین الملل جمعیت به منظور تحقق اهداف عالی هلال‌احمر و کمک به رفع مشکلات کشور در زمینه اقلام دارویی و ... تاکید کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر کریم همتی در این نشست با تاکید براینکه بسیاری از جابجایی‌های انجام شده در این جمعیت، در جهت اصلاح و بهینه‌سازی امور بود، افزود: معاونت امور بین‌الملل جمعیت هلال احمر علیرغم تمام خدمات و زحماتی که تاکنون داشته، هنوز به جایگاه شایسته خود در هلال احمر نرسیده است. ما ظرفیت بسیار خوبی در بعد بین الملل داریم و لازم است ارتباط خود را علاوه بر حوزه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در سایر حوزه ها نیز تقویت کنیم تا بتوانیم، اهداف عالی و مورد نظر هلال احمر را تحقق ببخشیم.

وی تاکید کرد: جمعیت هلال احمر بعد از وزارت امور خارجه از معدود ارگان‌هایی است که ظرفیت های بی نظیری در حوزه بین الملل دارد و تنها ارگانی است که با کمترین محدودیت در زمینه تحریم‌ها می تواند خدمات ارزشمند و مناسبی به مردم و کشور خود ارائه دهد اما برای تحقق این هدف لازم است حوزه معاونت امور بین الملل نسبت به قبل پویاتر عمل کند.

تلاش برای دستیابی به جایگاه شایسته در 2 حوزه امور بین الملل و تدارکات پزشکی

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: جمعیت هلال احمر در حوزه تدارکات پزشکی هم توانایی و ظرفیت بسیار بالایی دارد و می تواند عملکرد موثرتری داشته باشد. اگر 2 حوزه معاونت امور بین الملل و سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر بتوانند به جایگاه واقعی خود برسند، بسیاری از مشکلاتی که امروز جمعیت هلال احمر و کشور دارد حل و فصل می‌شود. انتظار داریم سرپرست جدید معاونت امور بین الملل از این ظرفیت، استفاده شایسته ای داشته باشد.

دکتر همتی گفت: بسیاری از کشورها بخصوص کشورهایی که هلال احمر ایران در آنها دارای مراکز درمانی است تمایل دارند در موضوع واردات و صادرات اقلام دارویی با ما همکاری داشته باشند. از ظرفیت سازمان تدارکات پزشکی می توانیم برای صادارات دارو به کشورهایی که در آنها مراکز درمانی داریم و سایر کشورها استفاده کنیم. 

وی با تاکید بر لزوم تقویت نقش معاونت امور بین الملل جمعیت هلال احمر در ارزیابی خدمات هلال در مراکز درمانی خارج از کشور نیز افزود: علاوه بر این، همکاری با سایر کشورها و دیدار با سفرای تاثیرگذار در فدراسیون که امکانات خوبی دارند می تواند برای جمعیت هلال احمر ایران، ظرفیت های مناسبی ایجاد کند. ما باید این ابعاد را در حوزه امور بین الملل تقویت کرده و به دنبال حداکثر استفاده از ظرفیت های موجود باشیم.

خدمات و فعالیت امور بین الملل هلال احمر 24 ساعته باشد

دکتر همتی در ادامه با بیان اینکه تاکید نظام و دولت براین است که فشارهایی که از خارج از کشور بر مردم وجود دارد را با استفاده از ظرفیت روابط بین المللی تعدیل کنیم، خاطرنشان کرد: فعالیت حوزه بین الملل هلال احمر باید 24 ساعته باشد و همچون سازمان امداد و نجات، اخبار سراسر جهان باید در حوزه خدمات و وظایف هلال احمر و صلیب سرخ رصد شود. یکی از وظایف این حوزه باید تهیه گزارش و اخبار بین المللی به شکل بولتن هفتگی از وضعیت هلال احمر ایران در سطح دنیا و شرایط سایر جمعیت های ملی باشد. از طرفی تقویت ارتباط حوزه بین الملل با روابط عمومی در بخش اخبار لاتین و عربی و سایر زبان ها بسیار مهم است. لازم است که حوزه خبر معاونت امور بین الملل فعال شود چرا که ممکن است برخی اخبار هلال احمر ایران در سطح بین المللی از اهمیت بالایی برخوردار و بازخورد مناسبی در سطح جهانی داشته باشد پس باید تلاش کنیم خدمات و زحمات هلال احمر در سطح بین المللی دیده شود و برای این مهم از تمام ظرفیت های موجود استفاده کنیم.

ضرورت ارائه گزارش شفاف از نحوه مصرف اقلام اهدایی به ایران از سوی سایر کشورها و نهادها

وی در ادامه بر لزوم ایجاد شفافیت در نحوه هزینه کرد و مصرف اقلام اهدایی از سوی سازمان ها و نهادهای بین المللی و سایر جمعیت های ملی به ایران تاکید کرد و گفت: باید گزارش این کمک ها به صورت شفاف در اختیار کشورها و نهادهای کمک کننده قرار گیرد. بنابراین لازم است سیستم گزارش دهی در معاونت امور بین الملل تقویت شود و عملکرد موثرتری در این زمینه داشته باشد.

توانمندی بانوان هلال‌احمری در احراز پست‌های مدیریتی

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه این جلسه، حضور بانوان توانمند در هلال احمر را یکی از ظرفیت های مناسب در این جمعیت عنوان کرد و افزود: قصد داریم از این ظرفیت و توانمندی در جهت تحقق اهداف هلال احمر استفاده کنیم. بانوان هلال احمری، در سخت ترین شرایط، در در زلزله کرمانشاه، سیل گلستان و ... همواره در کنار سایر مسئولان و مدیران حضوری پرتوان داشته اند به همین دلیل ما به توانمندی زنان شاغل در هلال احمر برای احراز پست های مدیریتی اعتقاد داریم.

تقویت و توسعه هماهنگی بین بخشی در دستور کار معاونت امور بین الملل

منصوره باقری؛ سرپرست معاونت امور بین الملل جمعیت هلال احمر نیز در این نشست با تشکر از حسن نیت رئیس جمعیت برای احراز این پست گفت: جمعیت هلال احمر ایران تا پیش از وقوع زلزله کرمانشاه به عنوان یک جمعیت اهدا کننده و کمک کننده به سایر کشورهای نیازمند، مطرح بود اما در شرایط فعلی با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا، به سمت جذب کمک های بشردوستانه از همتایان خود رفتیم.

وی تاکید کرد: برای باز شدن کانال مالی کمک های بشردوستانه، معاونت امور بین الملل جمعیت هلال احمر تلاش های شبانه روزی داشت. در سیل استان سیستان و بلوچستان نیز این معاونت ظرف 2 تا 3 روز از صندوق اختصاصی فدراسیون کمک گرفت. بنابراین با حمایت لازم و همکاری نزدیک واحدهای مختلف این معاونت می تواند خدمات شایسته تری نیز ارائه دهد.

وی تاکید کرد: در تهیه گزارش کمک های مالی دریافت شده در حوزه کرونا هم تلاش می کنیم هماهنگی بین بخشی را توسعه دهیم.

مریم یارقلی
تهیه کننده:

مریم یارقلی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *