درفش افراشته خدمت هلال‌احمر در سرزمین تهمتن‌ها

نجات زندگی افراد، حفاظت از معاش آنها و تقویت بازتوانی پس از وقوع سوانح و بحران‌ها و ممکن ساختن زندگی سالم و ایمن از اهداف راهبردی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال‌احمر در دنیاست، آنجایی که پزشکان و پیراپزشکان داوطلبان عضو این جمعیت‌های ملی بر این باورند که با تقویت مقاوم‌سازی جوامع کمتر برخوردار بویژه در مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور می‌توان به توسعه پایدار کمک ویژه‌ای کرد.

فرهاد شرف پور - ایرنا:اینجا یک گوشه از سرزمینمان ایران، دیار نخل و آفتاب است، سرزمین ناشناخته‌ ها و گنج‌های پنهان، دیاری که هنوز چشم ها امیدوار و زبان ها ذکر «یا الله» بر لب دارند؛ ما نیروهای امدادی و داوطلب هلال احمر اسمش را گذاشته ایم دیار «یا الله» و خدمت کردن داوطلبانه و بشردوستانه به مردم این وادی صبر و استقامت با کودکان، بانوان و سالمندانی که در اوج سختی ها و مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هنوز و هرروز، نغمه‌های عاشقانه  «بارون نم نم، چتر و خیابون… بازم دلم هواتو کرده؛ زیر بارون سر می‌دهند برایمان همانند عسل شیرین و خاطره انگیز است.

قصه آب در زمین ترک‌ خورده زابلستان دو دهه است که به غصه مردم رنج‌ کشیده در دیار نخل و آفتاب بدل شده است. خشکسالی روی خانه و کاشانه مردمی غیور و غیرتمند این سامان که از شرایط سختی که روزها و شب‌هایشان را برایشان یکی کرده است دم برنمی‌آورند، خیمه زده است.

درست است که پارسال در این سامان باران آمد، سیل شد اما خشکسالی‌ها را پایان نداد و مردم همچنان در آتش بی‌آبی می‌سوزند. مردم دیار سیوستان(سرزمین مردان مرد) هنوز و هر روز چشم به‌ هامون دارند و مدام در انتظار اینکه تقدیر روی خوش زندگی را به آنها نشان دهد.

نام سیستان ‌و بلوچستان با بادهای ١٢٠ روزه گره خورده، اما امروز در دارالولایه دیگر کسی نه نگران باد و طوفان است و نه دغدغه زلزله دارد. خشکسالی در همه جای نیمروز رخنه کرده و کاهش باران‌ها و نزولات آسمانی امان مردم دیار پهلوانان و عیاران را بریده است. اما در این رهگذر سه‌سالی است که نذر بشردوستانه ای تحت عنوان نذر آب به همت جمعیت هلال‌احمر با مشارکت و همراهی خیرین و نیکوکاران و پزشکان و پیراپزشکان داوطلب در این استان و سایر استان های که با تبعات بی‌آبی مواجهه هستند به راه افتاده تا نذری به لطافت آب را با لب ها، دست ها و صورت هایی آفتاب سوخته مردم سرزمین اسطوره‌ها و داستان‌های شاهنامه هدیه کنند.

نام جمعیت هلال احمر می تواند برای افراد مختلف جامعه تداعی کننده خدمات عام المنفعه و بشردوستانه باشد، عده ای آن را سازمانی پیشرو و پاسخگو در ارائه خدمات اولیه امداد و نجات در حوادث و سوانح، بعضی ها آن را تامین کننده داروهای خاص و داروخانه های ویژه و تک نسخه ای، گروهی ارائه دهنده خدمات توانبخشی و عده ای دیگر آنرا سازمانی داوطلبانه و حمایتی می شناسند. اما این ‌بار جمعیت هلال‌احمر اجرای طرح نذر آب را یکه و تنها به پیش برده تا غبار محنت و بی‌آبی را از چهره محنت‌کشیدگان خشکسالی در استان‌های جنوب‌شرقی کشور بزداید؛ با پویشی که نام آن را «طرح ملی نذر آب» گذاشته‌اند. نذری که از نیمه شهریور آغاز و تا هفته اول مهرماه با هدف نبرد با تبعات بی‌آبی در چهار استان خشکسالی ‌زده سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان ادامه خواهد داشت.

به تعبیر نیروهای عملیاتی و واکنش سریع هلال احمر خشکسالی برابر با بیابان نیست. خشکسالی عبارت است از زمان هایی که در نتیجه بارش کمتر از میزان همیشگی، خشکی غیر معمول در یک منطقه به وقوع بپیوندند و تمامی گونه های حیات در معرض کمبود آب قرار گیرند. نبود یا کاهش رطوبت، می تواند کشاورزی را نابود ساخته و عامل قحطی، بیماری، تلفات و مهاجرت گسترده به محل های مرطوب تر شود.  

خشکسالی پدیده ای آرام است و تغییرات اقلیمی و افزایش دما، کاهش رطوبت هوا، کاهش بارندگی و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی زمینه‌ای برای بروز پدیده خشکسالی در کشور ما شده که سال ‌هاست مردم خصوصا در مناطق مرکزی و جنوبی کشور با آن دست ‌و پنجه نرم می‌کنند.

عوامل انسانی نیز در این خشکسالی‌ بی‌تاثیر نبوده‌اند. استفاده از روش‌های نامناسب کشاورزی برای آبیاری مزارع و به دنبال آن فرسایش آبی و بادی و تخریب اراضی ناشی از چرای مفرط دام آثار خشکسالی را بیشتر کرده است. در حال حاضر شمار زیادی از استان‌های کشور به‌ویژه استان‌های واقع در مناطق جنوب، جنوب‌شرق و شرق با مشکل کم‌آبی مواجهند و این بی‌آبی روی کیفیت زندگی مردم در این مناطق تأثیر زیادی داشته است.

 

خدمات درمانی به متاثرین از خشکسالی مهم‌ترین هدف طرح نذر آب ۳ است

رئیس جمعیت هلال احمر مهمترین هدف از اجرای طرح ملی نذر آب ۳ در چهار استان متاثر از خشکسالی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان را خدمات درمانی عنوان کرد و گفت: در این طرح ۱۶۰ پزشک متخصص، فوق تخصص و پیراپزشک داوطلب به مردم مناطق محروم این استان ها خدمات درمانی ارائه خواهند کرد.

کریم همتی که برای بازدید از اجرای طرح «نذر آب ۳» در مناطق محروم طی روزهای اخیر به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده بود در پاسخ به این سوال که مهم ترین هدف هلال احمر از اجرای طرح ملی «نذر آب ۳» در نبرد با تبعات بی‌آبی در چهار استان متاثر از خشکسالی چیست، این مطلب را عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این طرح به طور کلی در سه حوزه خدمت رسانی می کند، گفت: در حوزه اول در این طرح به دنبال ایجاد بستر مناسب برای دسترسی افراد به آب آشامیدنی سالم در قالب تامین تانکرهای آب، دستگاه تسویه آب و یا آبرسانی در قالب لوله کشی و سایر مباحثی که ممکن است بنا به موقعیت منطقه انجام شود، هستیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: موضوع دوم در اجرا و برگزاری این طرح ملی، توزیع بسته های معیشتی و لوازم تحریر با عنایت به شروع فصل تحصیلی میان جامعه هدف در این مناطق محروم است

همتی توضیح داد: در اجرای این پروژه ۱۰۰۰ نیروی داوطلب مشارکت دارند و ۹۵ درصد اعتبارات اجرای این پروژه توسط خیرین تامین شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: اجرای این طرح در خطه سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، شرق هرمزگان و خراسان جنوبی، مانند سال‌های گذشته با رضایت مردم این منطقه همراه باشد.

 

مشارکت ۲۴ استان در نبرد با تبعات بی‌آبی در ۴ استان خشکسالی ‌زده

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از اجرای طرح «نذر آب ۳» از نیمه شهریور تا هفته اول مهرماه با هدف نبرد با تبعات بی‌آبی در ۴ استان خشکسالی ‌زده سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان خبر داد و گفت: در این طرح ملی ۱۲ استان به عنوان معین و ۱۲ استان دیگر به عنوان پشتیبان مشارکت دارند.

محمد نصیری افزود: سومین مرحله «طرح نذر آب» در ۶ شهرستان نیکشهر، چابهار، هامون، نیمروز، ایرانشهر و خاش استان سیستان و بلوچستان، سه شهرستان نهبندان، سربیشه و خسوف استان خراسان جنوبی، یک شهرستان ریگان استان کرمان و ۲ شهرستان بندرلنگه و حاجی آباد استان هرمزگان که تنش های آبی دارند، اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین در اجرای این طرح از توان استان های برخوردار از جمله زنجان، مرکزی، قزوین، گلستان، قم، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، بوشهر و فارس به عنوان استان های معین شهرستان های یادشده و استان های همدان، اردبیل، آذربایجان شرقی، خوزستان، گیلان، البرز، سمنان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، مازندران و کیش نیز به عنوان استان های پشتیبان استفاده می شود.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: در طرح «نذر آب ۳»، سه محور حمایت‌های معیشتی، خدمات درمانی (با پیوست ویروس کرونا) و برخورد با تنش‌های آبی به شکل استقرار تانکر، تصفیه آب و لوله کشی برای دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم اجرایی می‌شود.

نصیری توضیح داد: طرح نذر آب از دو سال پیش و به دنبال بحران خشکسالی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور، با هدف تامین آب شرب مناطق محروم با کمک مردم و به همت جمعیت هلال احمر اجرا شد که در این طرح علاوه بر آب‌رسانی به شهرهای درگیر با خشکسالی، اموری از جمله حضور داوطلبانه پزشکان و ویزیت رایگان مردم، توزیع بسته‌های معیشتی و غیره نیز انجام می‌شود.

وی توزیع بسته های معیشتی، ویزیت رایگان پزشکان عمومی و متخصص، توزیع داروی رایگان، ارائه خدمات روانی و اجتماعی از سوی تیم های سحر سازمان جوانان جمعیت هلال احمر،  ارائه آموزش های پیشگیری از کرونا، تب سنجی و نظایر آن را از سوی داوطلبان جمعیت هلال احمر از دیگر برنامه های اجرایی سومین مرحله «طرح نذر آب» در چهار استان خشکسالی ‌زده سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان عنوان کرد.

 

اعزام ۱۶۰ پزشک و پیراپزشک برای خدمت در ۴ استان متاثر از خشکسالی

معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر از اعزام ۱۶۰ پزشک و پیراپزشک داوطلب هلال‌احمر برای خدمات‌رسانی به مردم کم برخوردار در چهار استان متاثر از خشکسالی در اجرای طرح «نذر آب ۳» از نیمه شهریور تا هفته اول مهر ماه خبر داد.

وحید سلیمی با اعلام این مطلب افزود: این تعداد پزشک داوطلب از استان های گلستان(۱۱ پزشک و پیراپزشک)، قزوین (۱۳ پزشک)، قم (۲۱ پزشک)، مرکزی(۱۳ پزشک)، زنجان(۱۱ پزشک)، تهران (۱۵ پزشک)، یزد(۱۰ پزشک)، خراسان رضوی(۱۱ پزشک)، اصفهان(۱۲ پزشک)، کرمان(۲۱ پزشک)، بوشهر(۹ پزشک) و فارس (۱۳ پزشک) قرار است در مناطق محروم ۶ شهرستان نیکشهر، چابهار، هامون، نیمروز، ایرانشهر و خاش استان سیستان و بلوچستان، سه شهرستان نهبندان، سربیشه و خسوف استان خراسان جنوبی، یک شهرستان ریگان استان کرمان و ۲ شهرستان بندرلنگه و حاجی آباد استان هرمزگان که تنش های آبی دارند خدمات متنوع درمانی عمومی و تخصصی از قبیل ویزیت اطفال، زنان، جراح عمومی و داخلی، اعصاب و روان، پوست، قلب و عروق، گوش و حلق و بینی و چشم پزشکی را ارائه کنند.

وی توضیح داد: در اجرای این طرح ملی داوطلبانه و بشردوستانه از توان استان های برخوردار از جمله زنجان، مرکزی، قزوین، گلستان، قم، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، بوشهر و فارس به عنوان استان های معین شهرستان های یادشده و استان های همدان، اردبیل، آذربایجان شرقی، خوزستان، گیلان، البرز، سمنان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، مازندران و کیش نیز به عنوان استان های پشتیبان استفاده می شود.

معاون جذب و سازماندهی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: توزیع بسته های معیشتی، ویزیت رایگان پزشکان عمومی و متخصص، توزیع داروی رایگان، ارائه خدمات روانی و اجتماعی از سوی تیم های سحر سازمان جوانان جمعیت هلال احمر،  ارائه آموزش های پیشگیری از کرونا، تب سنجی و نظایر آن را از سوی داوطلبان جمعیت هلال احمر از دیگر برنامه های اجرایی سومین مرحله طرح «نذر آب ۳» در چهار استان خشکسالی ‌زده سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان است.

سلیمی تصریح کرد:‌ در نظر داریم در اجرا و برگزاری سومین مرحله از طرح ملی «نذر آب ۳» با انجام ماموریت داوطلبانه خود، تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها، کوشش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان ها بدون در نظر گرفتن هیچگونه تبعیض میان آنها را به عنوان اهداف اصلی و والای جمعیت هلال احمر انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در تمامی فعالیت های سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، ارزش های چهارگانه خلاقیت و نوآوری، مسوولیت پذیری، کرامت مخاطبان و توانمندسازی وجود دارد و پشتیبان ما در این مسیر، مشارکت های مردمی و فعالیت های داوطلبانه مردم مهربان و نوعدوست ایران اسلامی است، گفت: در طرح «نذر آب ۳»، سه محور حمایت‌های معیشتی، خدمات درمانی (با پیوست ویروس کرونا) و برخورد با تنش‌های آبی به شکل استقرار تانکر، تصفیه آب و لوله کشی برای دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم اجرایی می‌شود.

 

برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات دارویی مردم سیستان و بلوچستان

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه سفر خود به استان سیستان و بلوچستان و در دیدار با اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی - درمانی زاهدان تاکید کرد: هفته آینده با اعزام متخصصان دارویی هلال احمر به سیستان و بلوچستان برای رفع مشکلات دارویی مردم استان، برنامه ریزی محیطی لازم انجام می شود.

وی از افتتاح ۱۴۰۰ خانه هلال در هفته جاری خبر داد و افزود: جمعیت هلال‌احمر طرح راه اندازی خانه‌های هلال را با تایید ریاست جمهوری آغاز کرده است.

رئیس جمعیت هلال احمر توضیح داد: هلال احمر سه هولدینگ بزرگ از جمله شرکت نوید با ۲۴ فروند بالگرد و ۱۰۰ خلبان، شرکت سرمایه‌گذاری هلال در حوزه های دامپروری و ساختمانی و نیز سازمان تدارکات پزشکی را دارد و فعالیت ها طوری پیش رفته که به تازگی وارد تالار شیشه‌ای بورس شده‌ایم. کشت و صنعت هلال نیشابور یکی از شرکت های جمعیت است که وارد تالار بورس شده است.

همتی گفت: هلال احمر در کشورهای آفریقایی مراکز دارویی دارد که از تولیدات داخلی خود در این مراکز استفاده می‌کنیم، بنابراین ما در بحث بازاریابی این تولیدات مشکلی نداریم و تولیدات روز به روز در حال افزایش است.

وی تاکید کرد: ما به مردم سیستان و بلوچستان قول می‌دهیم که همکاران و متخصصان دارویی هلال احمر، هفته آینده به سیستان و بلوچستان سفر می کنند و برای رفع مشکلات دارویی مردم استان، برنامه ریزی می کنند.

 

هلال‌احمر تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم مناطق محروم به‌کار گرفته است

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه سفر خود به استان سیستان و بلوچستان و بازدید از روند اجرای طرح «نذرآب ۳»، با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زاهدان دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی در این دیدار با تقدیر از خدمات هلال احمر در مناطق محروم و همچنین اجرای طرح «نذر آب ۳» گفت: استان سیستان و بلوچستان از نظر مساحت گسترده و دارای جمعیت پراکنده است و علی رغم استعداد خوب استان در حوزه های مختلف، هنوز از تمام این ظرفیت‌ها استفاده کافی نشده است.

وی تاکید کرد: خدمات بسیار زیادی در استان سیستان و بلوچستان انجام شده اما هنوز خلاء های زیادی در این استان وجود دارد.

 رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه هلال احمر با عشق به مقام انسانیت بدون توجه به رنگ، نژاد، ملیت و قومیت خدمات خود را ارائه می دهد، افزود: این نهاد بشردوست مفتخر است که تمام تلاش خویش را برای خدمت به مردم و خصوصا مستضعفان به‌کار گرفته است.

وی گفت: در قالب طرح «نذر آب۳» از مشارکت مردم و خیران برای کمک به آسیب دیدگان و مستمندان استفاده می کنیم و سعی داریم بخشی از مشکلات نواحی روستایی را در چارچوب دسترسی به آب سالم و بهداشتی و همچنین ارائه خدمات بهداشتی و درمانی برطرف کنیم.

همتی با ابراز امیدواری از اینکه حضور تیم ها و کاروان های سلامت هلال احمر در مناطق دچار خشکسالی، منشاء خیر برای مردم باشد، تاکید کرد: همین که نگاه ها به این امر معطوف شود که بایستی برای محرومیت زدایی گام برداشت موضوع مبارکی است.

 

اجرای طرح نذر آب در ۶ شهرستان سیستان و بلوچستان

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه برنامه سفر به سیستان و بلوچستان با حضور در ساختمان استانداری با احمدعلی موهبتی دیدار و با بیان اینکه نگاه ما در جمعیت هلال احمر توجه ویژه به اصل شایسته سالاری بدون توجه به قومیت و مذهب است افزود: سیل امسال در سیستان و بلوچستان خیلی خوب مدیریت شد و من و همکارانم از محل وقوع سیل در این استان هم بازدید داشتیم.

وی با اشاره به اینکه امسال طرح «نذرآب» در ۶ شهرستان استان سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود، افزود: برای هر استان که خدمات معیشتی، درمانی و خدماتی در حوزه برخورد با تنش آبی در قالب نذر آب ارائه خواهد شد استان معین تعیین شده است و امروز از شهرستان خاش که استان معین آن تهران بوده و در این شهرستان در حال ارائه خدمات است، بازدید خواهیم کرد.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: جمعیت هلال احمر به عنوان هماهنگ کننده‌ای که امین مردم است در طرح نذر آب، توانسته کمک‌های خیرین در سراسر کشور را جمع آوری کند و به دست نیازمندان در روستاهای سیستان و بلوچستان برساند، چراکه این مردم از بلاهای طبیعی همچون خشکسالی آسیب دیده‌اند.

همتی همچنین به برگزاری جلسه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اشاره کرد و گفت: در این نشست پیشنهاد شد تا با راه اندازی شرکت دانش بنیان، داروی موردنیاز استان سیستان و بلوچستان را تولید و کارخانه داروسازی ایجاد کنیم.

 

دیدار با فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق کشور و تاکید بر هم‌افزایی دو مجموعه برای رفع معضلات مناطق محروم

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه برنامه سفر خود به استان سیستان و بلوچستان به منظور بازدید از روند اجرای طرح «نذر آب ۳» در جلسه شورای معاونین هلال احمر استان حضور یافته و در ادامه نیز با فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

کریم همتی با حضور در جلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان تاکید کرد: موضوع روابط عمومی و فعالیت این حوزه آنچنان مهم است که اگر به اندازه ۲ تا سه معاونت به آن رسیدگی کنیم باز هم، کم است.

 

تلاش هلال‌احمر برای محرومیت‌زدایی در مناطق دچار خشکسالی

وی با اشاره به حضور در روستاهای محروم سیستان و بلوچستان و اجرای طرح «نذر آب ۳» تاکید کرد: توجه به رفع مشکل فرهنگی در شهرستان‌های سیستان و بلوچستان بسیار حائز اهمیت است. هلال احمر با توجه به وظیفه و رسالت ذاتی خود، برای خدمت به مردم این استان و رفع مشکلات آنها تلاش می کند. به همین دلیل، خیرین و همکاران ما در هلال احمر استان تهران تلاش بسیاری برای بهتر شدن اوضاع زندگی در مناطق محروم شهرستان خاش استان داشته اند.

 

کمک ۱۰ میلیون فرانکی به هلال احمر ایران برای کنترل بیماری کرونا

همتی افزود: ۴۰۰ میلیون فرانک از سوی جمعیت های ملی برای کمک به بیماران مبتلا به کرونا در سراسر جهان در نظر گرفته شده که از این میزان، ۱۰ میلیون فرانک به ایران اختصاص یافته است و به زودی در اختیار هلال احمر ایران قرار می گیرد.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه با بیان اینکه مشکلات و انتظارات جوانان و امدادگران به حق است، چراکه کم و کاستی هایی به وجود آمده است، تاکید کرد: باید تلاش کنیم همراهی جوانان و امدادگران را حفظ کنیم، موضوع کمبود نیروها و ریزش آنها، بسیار جدی است که با همفکری صاحبان اندیشه باید این مشکل را برطرف کرد.

 

کمک به نوسازی ناوگان امدادی هلال احمر سیستان و بلوچستان

همتی در پایان این جلسه و بنا بر درخواست معاون امداد جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان، از اختصاص سه دستگاه خودروی کامیونت، ۲ قایق و یک تریلر به این جمعیت خبر داد.

 

تقدیر فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در جنوب شرق کشور از رئیس جمعیت هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر در دیدار با سردار محمد کرمی فرمانده قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب شرق کشور گفت: ما خواهان همکاری خوب با قرارگاه قدس جهت حل مشکلات مردم خصوصا محرومان هستیم.

وی افزود: هم جمعیت هلال احمر و هم قرارگاه قدس ظرفیت‌های بالایی برای خدمت به مردم دارند و امضای تفاهم‌نامه های مختلف و همکاری متقابل این ظرفیت‌ها را مضاعف خواهد کرد. ما از ظرفیت‌های خیرین و داوطلبان برای رفع محرومیت‌های مردم براساس فلسفه و حس انسان‌دوستی که از ارکان مهم شکل گیری جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ است، استفاده می کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید کرد: علاوه بر کمک‌های انسان دوستانه، ضرورت دارد که جمعیت هلال احمر و قرارگاه قدس در موضوع فرهنگ‌سازی و تاب آوری اجتماعی خصوصا در مناطق محروم ورود کنند. آموزش سبک زندگی ایرانی- اسلامی و آموزش‌های همگانی از جمله موارد مهمی است که نیاز است با هم افزایی جمعیت هلال احمر و قرارگاه قدس دنبال کنیم.

سردار کرمی نیز در این دیدار با تقدیر از نگاه ویژه دکتر همتی افزود: این تفکر اساسی که از ظرفیت‌های یکدیگر برای رفع مشکلات مردم استفاده کنیم، تفکری درست و جهادی بوده چراکه جزیره ای عمل کردن هیچگاه جواب نداده است. توجه به فرهنگ و تعریف پیوست فرهنگی برای همه اقدامات ضرورت اساسی است.

فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق کشور افزود: زیرساخت‌های خوبی در استان سیستان و بلوچستان ایجاد شده است اما برای بهره برداری درست، نیاز به فرهنگ سازی مناسب داریم. هم مرزی با پاکستان، بندر چابهار و سواحل مکرون از جمله ظرفیت‌های خوب این استان است.

وی افزود: جمعیت هلال احمر ورود بسیار خوبی در رفع مشکلات مردم مناطق محروم داشته است و همه ما تلاشمان کارآمدی نظام اسلامی است. سپاه آمادگی دارد دوشادوش جمعیت هلال احمر برای مرتفع ساختن مشکلات و کارهای ماندگار فرهنگی گام بردارد.

سردار کرمی گفت: وجود حاشیه نشینی در زاهدان یک معضل بوده که لازم است با برنامه ریزی مناسب و ریشه یابی درست و فرهنگ سازی و اشتغال آفرینی، این معضلات را حل کنیم. اگر جمعیت هلال احمر و سپاه با کمک نهادهای آموزشی بتوانند در این راه قدم بردارند بسیاری از معضلات حل خواهد شد.

سومین مرحله «طرح نذر آب» در ۶ شهرستان نیکشهر، چابهار، هامون، نیمروز، ایرانشهر و خاش استان سیستان و بلوچستان، سه شهرستان نهبندان، سربیشه و خسوف استان خراسان جنوبی، یک شهرستان ریگان استان کرمان و ۲ شهرستان بندرلنگه و حاجی آباد استان هرمزگان که تنش های آبی دارند در حال اجرا و برگزاری است.

در اجرای این طرح ملی داوطلبانه و بشردوستانه از توان استان های برخوردار از جمله زنجان، مرکزی، قزوین، گلستان، قم، تهران، یزد، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان، بوشهر و فارس به عنوان استان های معین شهرستان های یادشده و استان های همدان، اردبیل، آذربایجان شرقی، خوزستان، گیلان، البرز، سمنان، خراسان شمالی، آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، مازندران و کیش نیز به عنوان استان های پشتیبان استفاده می شود.

در طرح «نذر آب ۳»، سه محور حمایت‌های معیشتی، خدمات درمانی (با پیوست ویروس کرونا) و برخورد با تنش‌های آبی به شکل استقرار تانکر، تصفیه آب و لوله کشی برای دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم با هدف نبرد با تبعات بی‌آبی در ۴ استان خشکسالی ‌زده سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان در  حال اجرا و برگزاری است.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی دو دهه و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان و مونسون (بادهایی که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال در دریای عمان و سواحل چابهار جریان دارند) همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبه رو است که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از ۲۰ برابر حد استاندارد می شود.

این استان به سبب گستردگی زیاد (۱۱.۵ درصد گستره کشور) و موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی از جمله استان هایی است که احتمال وقوع چندین مخاطره طبیعی به طور همزمان در آن وجود دارد، در شمال این استان تندبادها و گرد و غبار شدید و خشکسالی، در مرکز سیل و زلزله و در جنوب نیز احتمال وقوع سونامی و دمای زیاد هوا معمولا تا بیش از ۵۰ درجه و ریزش باران های فصلی و جاری شدن سیل های مقطعی وجود دارد.

سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *