رونمایی از کتاب راه و رسم امدادگر شدن در هلال احمر خراسان رضوی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: تامین منابع اصیل تخصصی در عرصه امداد و کمکهای اولیه به زبان فارسی یک ضرورت است که زمینه نجات جان بسیاری از انسانها را فراهم می آورد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی سید مجتبی احمدی با اشاره به برخی پوسترها و کلیپ های آموزشی تولید شده در هلال احمر تربت حیدریه گفت: فایلهای آشنایی کامل با اسفیر و ست نجات و برخی موارد دیگر به روزرسانی شده و آماده عرضه است.

وی افزود: آخرین منبع آموزشی امدادی جهانی، گاید لاین فعلی منطبق با راهنمای جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است و میتواند در گسترش و فرهنگسازی کمکهای اولیه موثر باشد.

مدیرعامل هلال احمر خراسان رضوی اظهار کرد: این اقدام در راه گسترش فرهنگ امدادرسانی مطلوب، دارای فوریت است, چون کاهش زمان و مرگ و میر بسیار مهم است و همیشه پیش از بیمارستان و حضور متخصص با امدادرسانی مطلوب می توان باعث کاهش اثرات جراحتها و مصدومیتها شد

وی افزود: اقدام اولیه توسط امدادگر حایز اهمیت است و این زمان تا رسیدن متخصص فنی گاهی با اقدامات غیراصولی و غیرآگاهانه باعث افزایش اثرات حوادث و عوارض است.

به گفته احمدی، با نگاه به راهنمای بین المللی امداد و احیا این کتاب آماده شده و با بومی سازی صورت گرفته است.

وی با تطبیق شرایط کشور ما براساس کتاب دکتر بابک مهشیدفر افزود: اطلاعات مسمومیت مارهای سمی براساس شرایط بومی ما آماده سازی شده است.

 احمدی خاطرنشان کرد: آشنایی با سازمانهای درونی کشور در فوریتهای بیمارستانی نیز در بخشی از این اثر انجام شده که از نقاط قوت آن است.

وی گفت: در مرکز اورژانس و پاسخگویی به حوادث این کتاب و پوستر تخصصی آن به ارتقای سطح دانش و مهارت فنی خوانندگان کمک می کند.

احمدی افزود: این اثر برای خود افراد و نزدیکانشان و در راستای کاهش مصدومیت ها و عوارض بسیار موثر است.

در قسمتی از این نشست مریم یوسفی، معاون آموزش، پژوهش و فن آوری جمعیت هلال احمر خراسان رضوی گفت: کتاب راه و رسم امدادگر شدن، یازده فصل دارد که براساس مرجع علمی راهنمای احیا و امداد (گایدلاین 2016) آماده شده و در مرحله چاپ است.

سعید فکوری، معاون مدیرعامل و رئیس هلال احمر تربت حیدریه نیز گفت: متاسفانه امکان دانلود همه زبان ها وجود دارد به جز فارسی و این کار با نظر متخصصان می تواند اثری ماندگار باشد و دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران نیز آمادگی حمایت دارد

همچنین محمد شیرزاد مترجم این کتاب اظهار کرد: حدود یکسال ترجمه این کتاب به روز رسانی شد و با همکاری سعید فکوری و نوروزی تدوین شد.

گفتنی است؛ فصل های این کتاب براساس دوره های آموزشی کمک های اولیه است و بخش هایی از کتاب بومی سازی شده است مانند توضیح درباره مارهای ایران یا برخی حوادث مبتلابه و آسیبهای حیوانات که لازم بود کاربردی و به روز باشد.

 

فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *