قانون درباره عضویت همزمان مقامات و مدیران در هیات مدیره جمعیت هلال‌احمر استان‌ها چه می‌گوید؟

مدیرکل هماهنگی مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر درباره این قانون در جمعیت هلال احمر استان ها توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، فریبا شاه محمدی درباره نامه ارسالی از دیوان محاسبات به برخی استان ها مبنی بر اجرای بند 2 جز «ه» تبصره 2 ماده واحده قانون بودجه سال 99  کشور، گفت: در واقع مضمون این ماده قانونی این است که عضویت همزمان مقامات موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری، معاونان و مدیران دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور مصوب 1/6/66 و همچنین کارکنان شاغل در همه پست های مدیریتی در هیات مدیره،  مدیریت عاملی و سایر مدیریت های اجرایی شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان ها اعم از زیر مجموعه خود و زیر مجموعه سایر دستگاه ها ممنوع است.
وی افزود: براساس این قانون و همچنین نامه دیوان محاسبات، جمعیت هلال احمر ملزم است  اجرای این قانون را  برای اعضای هیات مدیره استان ها، جاری و ساری کند.
مدیرکل هماهنگی مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر به نامه ای که جمعی از اعضای شورای عالی تهیه و توسط یکی از بازرسان شورا جهت بررسی به دبیرکل جمعیت ارسال کردند، اشاره کرد و یادآور شد: در آخرین جلسه سال ۹۹ شورای عالی که پس از پایان جلسه رسمی و به خاطر حضور در جلسه دیگری ریاست جمعیت در زمان رای گیری حضور نداشت و بالطبع بدون حضور ریاست جلسه رای گیری قانونی نیست، تعدادی از اعضای شورای عالی نامه ای تدوین کردند که یکی از بندهای آن مبنی بر این بود که آیا این موضوع شامل حال هیات مدیره های استان ها می شود یا خیر؟ و تسری آن به مجمع عمومی و شورای عالی نیز عنوان شده بود که حسب دستور دبیرکل نامه مذکور به این اداره کل ارجاع شد.
به گفته شاه محمدی، اداره کل مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر در اولین هفته کاری در سال جدید، در راستای رعایت ضوابط و مقررات مربوط، این موضوع از لحاظ حقوقی، از معاونت حقوقی جمعیت هلال احمر استعلام شد. براساس اعلام اداره کل حقوقی جمعیت هلال احمر، این جمعیت ملزم به رعایت فرآیند قانونی کار است .
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در راستای فرآیند قانون ذکر شده، خروج اعضای مشمول این قانون از هیات مدیره استان ها کفایت می کند و یا اینکه اجرای این قانون مترتب بر اعضای شورای عالی هم می شود، گفت: اداره کل حقوقی اعلام کرد که عضویت اعضای شورای عالی منبعث از هیات مدیره و مجامع استانی است و خروج افراد مشمول از هیات مدیره استانی کفایت نمی‌کند به طریق  اولی خروج از هیات مدیره استان مآلا" خروج از مجمع و شورای عالی خواهد بود.
مدیرکل هماهنگی مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر تاکید کرد: با درایت انجام شده رئیس و دبیرکل جمعیت هلال احمر با حفظ حرمت و همراهی همه داوطلبان جمعیت هلال احمر در هر جایگاهی که قرار دارند و در هر استانی که حضور دارند با رعایت قوانین، جمعیت هلال احمر را مثل همیشه سربلند و سرافراز ببینیم ‌و در این راستا پاسخگوی مناسب و مطلوب به الزامات دیوان محاسبات و حوزه های نظارتی باشیم.
وی ادامه داد: تا این لحظه( هشتم فروردین ماه 1400)  نامه هایی مبنی بر اجرا و پیگیری این قانون به دست ما رسیده است و نامه دیگری از سایر مبادی قانونی کشور برای رد این موضوع به دست ما نرسیده است.اما برای اینکه بتوانیم پاسخگوی حوزه های نظارتی باشیم در حال اجرای فرآیند و گام‌های آن به طور صحیح هستیم و امیدواریم با کمترین آسیب به داوطلبان این کار را انجام دهیم. تاکنون فقط افرادی از هیات مدیره استان ها که خود استعفا داده اند، حسب ضوابط آیین نامه انتخابات، جایگزین آنها معرفی شده است. 
شاه محمدی با اشاره به حضور داوطلبان جمعیت هلال احمر به عنوان سرمایه های اصلی این جمعیت مردم نهاد و خیریه، تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم از حضور داوطلبان این عرصه که همراهان خوب ما محسوب می شوند، فرصت هایی طلایی برای بروز و ظهور هر چه بهتر این نهاد مردمی رقم بزنیم.
وی با تاکید بر اینکه جمعیت هلال احمر مقام تشخیص در زمینه اجرای این قانون نیست و ما تنها به قانون عمل می کنیم، بیان کرد: هیات مدیره جمعیت هلال احمر هر استان موضوع مطرح شده را با دیوان محاسبات استان خود بررسی می کند، چرا که مقام تشخیص، جمعیت هلال احمر نیست و هر نظری که دیوان محاسبات استان اعلام کند، قابل اجرا خواهد بود.
مدیرکل هماهنگی مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر در پاسخ به این پرسش که در صورت استعفای افراد از هیات مدیره استان ها و در نتیجه شورای عالی این جمعیت، به چه صورت امکان جایگزین افراد وجود خواهد داشت، گفت: طبق آیین نامه اجرایی انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر، برای اعضای فوق، علی البدل در نظر گرفته شده است که در صورت خروج افراد، از حضور اعضای علی البدل که در انتخابات جمعیت مشخص شده اند، استفاده خواهد شد، در استان ها هم براساس فرم شماره 15 به ترتیب کسب آرای بیشتر، نام افراد وجود دارد و به ترتیب جایگزین خواهند شد. اگر در  استانی، اسامی فرم شماره 15 موجود نباشد، مجمع استانی تشکیل جلسه داده و اعضای جایگزین را انتخاب خواهد کرد.
شاه محمدی در پایان ضمن قدردانی از زحمات داوطلبان جمعیت هلال احمر که بدون چشمداشت در خدمت مردم هستند، خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر با اتحاد و همدلی داوطلبان، پرسنل و مدیران در سال جدید، اثرگذاری بهتری در جامعه خواهند داشت.
سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *