پایان عملیات نجات و اسکان اضطراری هلال احمر در منطقه زلزله زده سی سخت/با تامین امنیت، امدادرسانی با سرعت بیشتری انجام شد

دبیرکل جمعیت هلال احمر از پایان عملیات نجات و اسکان اضطراری هلال احمر در منطقه زلزله زده سی سخت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر محمد قوسیان مقدم درباره عملیات نجات و اسکان اضطراری در منطقه زلزله زده سی سخت، گفت: 10 دقیقه پس از اعلام زمین لرزه 5.6 ریشتری در چهارشنبه شب، مراکز کنترل و هماهنگی عملیات های امدادی هلال احمر استان ها فعال شدند و فرماندهی عملیات آغاز شد. در همان شب حادثه چادرهای امدادی را از 2 استان به سی سخت منتقل کردیم و از مرکز کهگیلویه و بویراحمد هم 3 کامیون چادر امدادی به سی سخت ارسال شد.

وی با بیان اینکه در شب اول به دلیل بارندگی‌ها، 2 اردوگاه اسکان اضطراری برای اسکان هموطنان متاثر از زمین لرزه برپا شد، افزود: 10 ساعت پس از وقوع حادثه، توزیع چادرهای امدادی را در دستور کار قرار دادیم و 1000 دستگاه چادر توزیع شد، پنجشنبه 30 بهمن ماه هم 800 دستگاه چادر دیگر توزیع شد. یعنی در کمتر از 24 ساعت پس از وقوع حادثه 1800 دستگاه چادر میان زلزله زدگان در منطقه سی سخت و روستاهای اطراف توزیع شده است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه 3000 بسته غذایی 72 ساعته از استان های همجوار به سی سخت منتقل کردیم، تاکید کرد:  تاکنون حدود 2000 بسته غذایی که شامل کنسروجات است، میان زلزله زدگان توزیع شده است و در صورت نیاز بسته های غذایی بیشتری توزیع خواهد شد.

وی درباره توزیع چادرهای امدادی میان زلزله زدگان، افزود: لکه گیری های نهایی انجام شد و افرادی که چادر نداشتند، چادرهای مورد نیاز خود را برای اسکان اضطراری دریافت کردند. در مجموع 3331خانوار را تحت پوشش قرار دادیم و به همین تعداد چادرها در انواع مختلف متناسب با تعداد اعضای خانوار، توزیع کردیم. به علت بارندگی های متعدد حدود 10 تن نایلون به سی سخت ارسالو از این مقدار 6.6 تن نایلون برای پوشش سقف چادرها، میان زلزله زدگان توزیع شد.

قوسیان مقدم  با تاکید بر اینکه با تخریب منازل به عنوان آوار مواجه نبودیم و وسایل زلزله زدگان، آسیب جدی ندیده بود، اما با این حال 945 تخته پتو میان زلزله زدگان توزیع شد، گفت: 40 تیم عملیاتی شامل 281 امدادگر و نجاتگر در این عملیات شرکت کردند هلال احمر چهار استان اصفهان، فارس، خوزستان و چهارمحال و بختتیاری  درگیر امدادرسانی بودند.

وی به پایان عملیات نجات و اسکان اضطراری در منطقه زلزله زده سی سخت اشاره کرد و یادآور شد: تا ساعاتی دیگر پایان عملیات نجات و اسکان اضطراری هموطنان اعلام می شود. با توجه به اینکه تلفات انسانی نداشتیم و  مصدومان هم در همان شب اول حادثه به صورت سرپایی مداوا شده بودند عملیات نجات پایان یافت بود و عملیات اسکان اضطراری هم امروز پایان می پذیرد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر با اشاره به حضور امدادگران هلال احمر در منطقه زلزله زده، اظهارداشت: از این پس فعالیت های داوطلبانه و بشردوستانه آغاز می شود و سازمان جوانان و داوطلبان تیم های حمایت روانی خود را در منطقه مستقر خواهند کرد و این تیم ها جایگزین نیروهای امدادی  که عملیات نجات و اسکان اضطراری را انجام داده بودند، می شوند. البته  کماکان نیروهای امدادی هلال احمر در منطقه حضور دارند تا در صورت نیاز به امدادرسانی خدمات لازم را ارائه دهند.

وی درباره جمع آوری  کمک های مردمی، گفت: با توجه به اینکه وسعت حادثه زیاد نبود و جمعیت هلال احمر امکان پاسخگویی به حادثه را داشت، استمدادی منتشر نکردیم. اما به دلیل درخواست های مردمی استان کهگیلویه و بویراحمد و سازمان داوطلبان، شماره حساب استانی اعلام کردیم، کمک هایی که جمع آوری می شود در همان منطقه زلزله زده هزینه خواهد شد.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پایان از نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و بسیج که در 2 روز اخیر به تامین امنیت کمک کردند تقدیر و تشکر کرد، چرا که تامین امنیت موجب شد امدادرسانی با سرعت بیشتری انجام شود.

سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *