گزارش ماهانه -7 (مهرماه 99)/ هلال احمر پیشرو در انتصاب مدیران زن

رئیس جمعیت هلال احمر در هفتمین گزارش عملکرد ماهانه خود نوشت: باید حلقه واسط خوبی برای کسانی باشیم که با هلال احمر کار می کنند، در این زمینه زنان می توانند مسئولیت های مهمی در جایگاه مدیریتی داشته باشند. امیدواریم با تغییر جو کنونی و تلطیف فضای کاری از توانمندی های آنها در پیشبرد اهداف بشردوستانه هلال احمر استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر،  تابستان تمام شد و پائیز که آغاز می‌شود تمام مردم شهر انگار حال و هوای دیگری دارند. کوچه‌ها، خیابان‌ها و حتی درختان، از آغاز این فصل در شور و غوغایی دیگرند. هلال احمری ها هم با تمام توان به استقبال مهر رفتند.

جلسه ویدئو کنفرانس با مسئولان مراکز درمانی خارج از کشور

 نخستین روز فصل پاییز با برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس با مسئولان مراکز درمانی خارج از کشور آغاز شد.برگزاری جلسات ویدئو کنفرانسی یکی از نعمات شیوع ویروس کروناست و ارتباط را به نوعی دیگر میان افراد برقرار کرده است. لازم است ما  از نزدیک در جریان مشکلات مراکز درمانی جمعیت هلال احمر در خارج از کشور باشیم، همه مراکزی که در خارج از کشور ایجاد شدند با نیت اشاعه فرهنگ اسلامی در اقصی نقاط دنیا و به تعبیری صدور انقلاب اسلامی به سایر کشورها بوده است و در این میان اتفاقات خوب و مبارکی افتاده که مهمترین آن ها، ارائه خدمت به افراد نیازمند از هر نژاد و قومی در سراسر دنیا است.

مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس

جمعیت هلال احمر مثل همه ارکان کشور در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که هشت سال طول کشید و در این راه مردم با جان و دل از میهن اسلامی خود دفاع کردند، منشا خدمات خوب و ارزشمندی بود و امروز، پس از سی و یک سال، از پایان جنگ، جمعیت هلال احمر کماکان پر شور و پر تلاش در کنار مردم است.

کسی باور نمی کرد جنگی که 40 سال پیش شروع شد و برخی ادعا می کردند این جنگ 6 روزه به پایان خواهد رسید به دومین جنگ طولانی قرن تبدیل شود و این جنگ فرسایشی را همه ملت ما با تمام وجود حس کردند. این جنگ به ما تحمیل شد؛ به امید این که در مدت چند روز  بتوانند پایتخت ما جایی که امروز با آرامش در آن زندگی می کنیم را تصرف و برنده جنگ شوند، غافل از این که مردم ما هر موقع که خواستند با همدلی کارهای بزرگ و ارزشمندی را رقم زدند. هلال احمر در کنار خدمات شایسته ای که انجام داد، 70 هزار امدادگر به جبهه های جنگ اعزام کرد و این امدادگران توانستند منشا خدمات ارزشمندی شوند. همه ادوات و ماشین آلات هلال احمر در جنگ مورد استفاده قرار گرفت و امدادگران نیز در عملیات های متعدد توانستند کارهای بزرگی را در پشت جبهه و در خط مقدم جبهه همپای رزمندگان انجام دهند.

همایش تقدیر از خیرین سلامت بیمارستان فوق تخصصی نورافشار

 بعد از گذشت بیش از 30 سال از جنگ تحمیلی، حوادث متنوع و پی در پی همچون سیل، زلزله، کرونا و ... در کشور رخ می دهد، اما همچنان، امدادگران، داوطلبان و جوانان بدون هیچ منت و چشمداشتی در کنار مردم بوده و خدمت می کنند.

هنوز  هم افراد بسیاری زندگی‌شان را صرف رفع مشکلات نیازمندان می کنند، خیرین که همراهان همیشگی هلال احمر در خدمت رسانی به مردم هستند. وظیفه مسئولان، صیانت از امانتی است که خیرین و واقفان برای رضای خدا و کمک به مردم در اختیار ما قرار می دهند. ما هم با هرآنچه که در توان داریم با همراهی خیرین، به مردم و نیازمندان کمک خواهیم کرد. با حضور خیرین در حوزه سلامت، اتفاقات مبارکی در جهت خدمت به مردم رخ داده است و ما امیدواریم حلقه واسط خوبی بین دل های پاک خیرین و نیازمندان باشیم. در حاشیه این همایش سری هم به حجت الاسلام والمسلمین معزی نماینده معزز مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر زدم که به خاطر کسالت در این بیمارستان بستری بود، در عیادت از حاج آقای معزی برای وی آرزوی سلامتی کردم.

بازدید سرزده از شرکت سرمایه‌گذاری هلال ایران

صبح روز پنجم مهرماه تصمیم گرفتم تا به صورت سرزده از هولدینگ شرکت سرمایه گذاری هلال ایران بازدید کنم. در این بازدید بر لزوم بازدیدهای سرزده و بدون تشریفات از زیرمجموعه های هلال احمر به منظور نظارت کافی و انجام سریعتر امور تاکید کردم.

یکی از مشکلاتی که در دوره های قبل در سیستم هلال احمر وجود داشت خروج برخی افراد از ریل حرکت و مسیر صحیح بود که با تزریق نیروهای جدید این مشکلات در حال حاضر تا حدودی برطرف شده اما رفع کامل معضلات گذشته کمی زمانبر خواهد بود.

برگزاری مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت و فعال حوزه دفاع مقدس

مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دوران دفاع مقدس صبح روز یکشنبه 6 مهرماه ‌‌با حضور دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و‌ آموزش پزشکی، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، دکتر حسین‌علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، دکتر شاهین محمدصادقی، رئیس بسیج جامعه پزشکی ‌و جمعی از ایثارگران و‌ رزمندگان عرصه سلامت که در دوران دفاع مقدس در جبهه های جنگ حضور داشتند، برگزار شد.

در حاشیه این مراسم به نقش پررنگ امدادگران در ۸ سال دفاع مقدس اشاره کردم، چرا که رشادت‌های داوطلبان و امدادگران جمعیت هلال‌احمر برای همیشه در تاریخ، یاد و ذهن ملت ایران به یادگار خواهد ماند. در این مراسم از۴۰ نفر از ایثارگران حوزه سلامت تجلیل و کتاب درسنامه دفاع مقدس هم رونمایی شد.

تقویت توان امدادی هلال‌احمر در پوشش حوادث با حمایت هیات دولت

با تلاش و رایزنی های انجام شده موفق شدیم برای توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات کشور، مجوز ورود و ترخیص ۹۰۰ دستگاه خودرو عملیاتی مورد نیاز هلال‌احمر بدون رعایت ضوابط فنی ورود خودرو را تا پایان سال ۱۴۰۱ در جلسه هیات دولت مصوب کنیم.

بر این اساس، مجوز ورود و ترخیص ۹۰۰ دستگاه خودرو امدادی و عملیاتی شامل ۳۰۰ دستگاه آمبولانس تویوتا هاردتاپ ۳۰۰ دستگاه خودرو نجات تیپ ۲ و ۳۰۰ دستگاه تویوتا هایلوکس۲ کابین کمکدار عملیاتی بدون رعایت ضوابط فنی ورود خودرو، ابلاغ شد.

برکات سفر یک روزه به کرمانشاه

برای افتتاح 68 خانه هلال روستایی، مرکز جامع توانبخشی و سایر موارد  سفری یک روزه به یکی از استان های غربی کشور داشتم، علاوه بر افتتاح پروژه های امدادی، دیدار با استاندار و امام جمعه کرمانشاه با امدادگران هم گفت و گوی صمیمانه ای داشتم.

با توجه به اینکه استان کرمانشاه از استان‌های حادثه خیز کشور است، افتتاح خانه های هلال، باعث سرعت بخشی به عملیات امدادرسانی شده و در نجات آسیب دیدگان بسیار کمک کننده خواهد بود، چراکه اولین تیم‌هایی که به صحنه حادثه می رسند، همین افراد آموزش دیده در خانه های هلال هستند.

دیدار با اعضای کانون بازنشستگان هلال‌احمر با دکتر همتی

صبح روز 13 مهرماه در سالن کنفرانس ساختمان صلح میزبان اعضای کانون بازنشستگان جمعیت هلال احمر بودم. بازنشستگان با توان و انگیزه مضاعف همچنان در صف داوطلبان و متخصصان، آماده خدمت به مردم هستند. جمعیت هلال احمر برای کمک به بازنشستگان که سال ها در جمعیتی مردم نهاد خدمت کرده اند، همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت.

بازدید از مرکز ستادی و مناطق هلال احمر شهرستان تهران

ظهر روز 13 مهرماه به همراه مسئولان ارشد و مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران و جمعی از شورای معاونان این جمعیت از ساختمان ستادی و مناطق ۱۶، ۹ و‌ ۲۱ هلال احمر شهرستان تهران بازدید کردم.

با توجه به شرایط حاکم بر استان تهران، دلیل این بازدیدها، خدا قوت گفتن به همکاران و داوطلبان و همچنین ارزیابی میزان آمادگی اعضا برای مقابله با حوادث بود. یکی از نکات بسیار مهم در استان و شهر تهران، بحث جمعیت این شهر در حوادث است و اداره کردن شرایط بحرانی یکی از موضوعاتی است که مدنظر جمعیت هلال احمر قرار دارد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان جوانان و ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور

15 مهرماه میزبان ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری کشور در ساختمان صلح بودم، این جلسه با حضور  مشاور عالی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و دکتر محمدگلفشان رئیس سازمان جوانان برگزار و تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان جوانان هلال‌احمر  امضا شد.

سابقه هلال احمر در کمک‌رسانی به نیازمندان درخشان است. در این دوره با وجود مدیران پاکدست و درستکار و حمایت های خوب دولت، فعالیت ها و ارائه خدمات در هلال احمر به خوبی پیش می رود.

صدور مجوز تاسیس مرکز آموزش مهارتی و حرفه‌ای علوم پزشکی هلال‌احمر

مجوز تاسیس مرکز آموزش مهارتی و حرفه‌ای علوم پزشکی هلال‌احمر با همکاری انجام شده میان جمعیت هلال احمر و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادر شد. این مرکز به امدادگران، داوطلبان و کارکنان جمعیت و عموم مردم امکان می دهد تا با شرکت در دوره های مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی، گواهینامه مورد تایید نظام آموزش عالی کشور و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی را دریافت کنند. این دوره‌ها محدود به مهارت های امداد و نجات نبوده و تمامی مهارت های مصوب مرتبط با علوم پزشکی را شامل می شود از این رو فرصت شغلی جدید و بستر کار آفرینی را برای مهارت آموزان فراهم می‌کند.

تا کنون امدادگران جمعیت هلال احمر از آموزش های عمومی و تخصصی جمعیت استفاده می‌کردند که بعضا در مداخلات پیش بیمارستانی هنگام امدادرسانی با مشکلات حقوقی مواجه می شدند. با راه اندازی این مرکز امدادگران می‌توانند با شرکت در دوره های مرتبط از مزایای قانونی گواهینامه‌های مربوطه استفاده کنند.

عیادت از دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در بیمارستان نورافشار

دکتر محمدحسن قوسیان مقدم دبیرکل هلال احمر چند روزی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان نورافشار بستری بود. برای عیادت این همکار پر تلاش از وی عیادت کردم، در قالب این عیادت با کادر درمان بیمارستان فوق تخصصی موقوفه نورافشار هم دیدار داشتم و به آن ها که در راه خدمت به مردم از جان مایه می‌گذارند، خداقوت گفتم.

بازدید از هلال احمر شهرستان ری

عصر 19 مهرماه، در دومین برنامه بازدید از شعب استان تهران، از داروخانه، مرکز توانبخشی و کاردرمانی، دندان‌پزشکی و واحدهای مختلف جمعیت هلال احمر شهرستان ری و امکانات و تجهیزات هلال احمر این شهرستان  بازدید کردم. در ادامه با اعضای داوطلب، کارشناسان و مسئولان واحدهای مختلف هلال احمر ری درباره فعالیت‌هایشان به گفت و گو نشستم.

 با توجه به شرایط حاکم بر استان تهران، دلیل این بازدیدها، خدا قوت گفتن به همکاران و داوطلبان و همچنین ارزیابی میزان آمادگی اعضا برای مقابله با حوادث بود.

تلاش هلال احمر برای آزادسازی 15 میلیون دلار از کمک‌های انسان‌دوستانه

20 مهرماه در گفت و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با فعالیت‌های جمعیت هلال احمر، گفتم: فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر از محل کمک‌های بین المللی یک میلیون دلار به کشور ما اختصاص داد که برای تهیه بسته‌های بهداشتی و اقلام ضروری بر اساس جمعیت میان استان‌ها توزیع کردیم.

با توجه به معافیت‌هایی که به هلال‌احمر داده شده در تلاشیم تا دلارهایی که در خارج از کشور بلوکه هستند را به‌ تدریج آزاد کنیم، با احتساب کمک‌های انجام شده و پول های قبلی حدود 15 میلیون دلار در خارج کشور وجود دارد که در صورت آزاد شدن، شرایط را بهتر کرده و در اختیار اقشار آسیب پذیر قرار می‌گیرد. بخشی از این مبلغ برای خانواده‌ایی است که در سیل اوایل سال 98 آسیب دیدند و بخش دیگر آن مربوط به کرونا و تاثیرات آن بر خانواده‌ها بوده که به تدریج کمک‌های معیشتی بر اساس جمعیت استان‌ها در میان اقشار آسیب‌پذیر توزیع می‌شود.

تاکید بر ضرورت توسعه تعاملات میان 2 مجموعه هلال‌احمر و سازمان مدیریت بحران

به منظور افزایش و توسعه تعاملات میان 2 مجموعه با رئیس سازمان مدیریت بحران دیدار و گفت و گو کردم. در این دیدار موضوعات ساز و کار اجرایی کردن قانون جدید مدیریت بحران، آئین نامه ها و دستورالعمل های اجرایی مطرح و در خصوص پیگیری نیازهای جمعیت هلال احمر در زمینه تقویت ذخایر امدادی، تجهیزات تخصصی و ناوگان امدادی، بحث و تبادل نظر شد.

هلال احمر پیشرو در انتصاب مدیران زن

21 مهر ماه مراسم معارفه رئیس حوزه ریاست هلال احمر با حضور کارکنان این حوزه برگزار شد. کسانی که در جمعیت هلال احمر با ما همکاری می کنند باید بر مبنای درستکاری و صداقت کار کنند و نام نیک از خود باقی گذارند.

باید حلقه واسط خوبی برای کسانی باشیم که با هلال احمر کار می کنند، در این زمینه زنان می توانند مسئولیت های مهمی در جایگاه مدیریتی داشته باشند. امیدواریم با تغییر جو کنونی و تلطیف فضای کاری از توانمندی های آنها در پیشبرد اهداف بشردوستانه هلال احمر استفاده کنیم.

گفته می شود، کار امدادرسانی در حوادث یک کار خشن و خارج از توان زنان است، اما ما در حادثه سیل در استان های لرستان،خوزستان و ایلام به خوبی دیدیم که زنان امدادگر  هلال احمری خدمات مختلف امدادی و حمایتی به آسیب دیدگان ارایه دادند. بنابر این یک ضرورت است تا در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های جمعیت نیز از ظرفیت آنها استفاده کرد.

مراسم تکریم و معارفه خزانه دارکل و ذیحساب جمعیت هلال احمر

آیین تکریم و معارفه خزانه دارکل و ذیحساب جمعیت هلال احمر ظهر امروز 21 مهرماه با حضور اعضای شورای مدیران جمعیت هلال احمر برگزار شد.

روزهای نخست که به جمعیت هلال احمر آمدم، این جمعیت با حواشی متعددی مواجه بود، وظیفه ما در وهله اول سامان دادن به اوضاع پیش آمده بود. با توجه به ماهیت جمعیت هلال احمر و گستردگی فعالیت های این جمعیت، در این راه، مسیر سخت و سنگلاخی را پیش رو داشتیم. کار کردن در این زمینه زمان بر بود، چون باید به همه جوانب امر تسلط پیدا می کردیم.

استقبال بیماران از خدمات مرکز سلامت هلال‌احمر ایران در کشور ساحل عاج

22 مهرماه با کوروش مجیدی سفیر ایران در ساحل عاج وعده داشتم، در این دیدار صمیمانه بر توسعه خدمات مرکز سلامت هلال احمر ایران در این کشور و همچنین پیگیری اقدامات لازم برای راه اندازی فاز دوم این درمانگاه تاکید شد.

تاکید بر توانمندی بانوان هلال‌احمری در احراز پست‌های مدیریتی

 در جلسه معارفه سرپرست امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت، ضمن تاکید بر توانمندی بانوان هلال‌احمری در احراز پست‌های مدیریتی، بر ضرورت تقویت خدمات و فعالیت‌های حوزه بین الملل جمعیت به منظور تحقق اهداف عالی هلال‌احمر و کمک به رفع مشکلات کشور در زمینه اقلام دارویی و ... گفتم: معاونت امور بین‌الملل جمعیت هلال احمر علیرغم تمام خدمات و زحماتی که تاکنون داشته، هنوز به جایگاه شایسته خود در هلال احمر نرسیده است. ما ظرفیت بسیار خوبی در بعد بین الملل داریم و لازم است ارتباط خود را علاوه بر حوزه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در سایر حوزه ها نیز تقویت کنیم تا بتوانیم، اهداف عالی و مورد نظر هلال احمر را تحقق ببخشیم.

جمعیت هلال احمر بعد از وزارت امور خارجه از معدود ارگان‌هایی است که ظرفیت های بی نظیری در حوزه بین الملل دارد و تنها ارگانی است که با کمترین محدودیت در زمینه تحریم‌ها می تواند خدمات ارزشمند و مناسبی به مردم و کشور خود ارائه دهد اما برای تحقق این هدف لازم است حوزه معاونت امور بین الملل نسبت به قبل پویاتر عمل کند.

قدردانی و تقدیر رئیس جمهوری از هلال احمری‌ها برای اجرای طرح‌های« نذرآب» و «خادمان حسینی»

آقای محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری با ارسال نامه ای مراتب تقدیر و قدردانی دکترحسن روحانی، رئیس جمهوری را از همه اعضای جمعیت هلال احمر در برگزاری طرح ملی« نذر آب» و طرح «خادمان حسینی» ابلاغ کرد.

طرح ملی «نذر آب» امسال برای سومین بار از سوی جمعیت هلال احمر در مناطق کم برخوردار استان های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، خراسان جنوبی برگزار شد. با اجرای این طرح تیم های داوطلب بهداشت و درمان هلال احمراقدام به ارائه خدمات درمانی به روستاییان درمناطق محروم کردند و داوطلبان و جوانان هلال احمری از محل جمع آوری کمک های خیرین و نیکوکاران اقدام به تهیه و توزیع وسایل اولیه زیستی میان روستاییان کردند. نصب تانکر های آبرسانی در روستاها از دیگر فعالیت های هلال احمر در این مناطق بود.

جمعیت هلال احمر با شیوع کرونا با استفاده از ظرفیت اعضای داوطلب و جوانان خود اقدام به غربالگری مسافران در مبادی ورودی استان ها در نوروز ۹۹ کرد و در کنار آن با اجرای طرح «خادمان حسینی» در مراسم های دهه نخست محرم و هیئات مذهبی اقدام به توزیع ماسک و دستکش و ضدعفونی کرد.

اجرای مجوز استخدام امدادگران و بیمه آنها

جلسه شورای مدیران جمعیت هلال احمر صبح روز 28 مهرماه با حضور مدیران عالی جمعیت برگزار شد. بحث بیمه امدادگران داوطلب و پرداخت معوقات بایستی تسریع شود و از دبیرکل و معاونت توسعه منابع انسانی و پشتیبانی جمعیت خواستم در جلسه آینده، گزارش مبسوطی از اقدامات انجام شده، ارائه دهند.

از معاونت پشتیبانی هم می خواهم اقدامات لازم برای اجرایی کردن مجوز استخدام که قبلا اخذ شده را اجرایی کنند و انتظار دارم این کار مهم تا آخر سال به سرانجام برسد.

براساس قانون، پرداخت برخی مطالبات در گرو فروش املاک مازاد است که تاکنون از این ظرفیت قانونی استفاده نشده است، بنابراین از خزانه دار کل می‌خواهم با رعایت کامل قانون و دعوت از نهادهای نظارتی، این کار را انجام دهند تا بتوانیم معوقات کارکنان را پرداخت کنیم.

توزیع ۸۰ هزار بسته غذایی میان خانوار‌های کم برخوردار

28 مهرماه سال جاری در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان به توزیع ۸۰ هزار بسته غذایی در میان خانوار‌های کم برخوردار همزمان با فرا رسیدن ماه ربیع الاول اشاره کردم. کمک‌هایی هم برای حدود ۳ هزار خانوار در استان سیستان و بلوچستان و ۱۵۰۰ خانوار در استان کرمانشاه در نظر گرفته شده است.

انتخاب خانوار‌ها نیز با هماهنگی استانداری، بنیان مسکن و جمعیت هلال احمر استان هاست که هر خانواده ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از محل کمک‌های مردمی برای آن‌ها واریز شده است. همچنین ۲۵۰ هزار بسته غذایی، ۲۶۸ هزار بسته بهداشتی و بیش از ۵۰۰ هزار بسته مخصوص بیماران سرطانی از کمک‌های مردمی بین نیازمندان توزیع شد.

برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس با شورای معاونان امداد و نجات استان ها

جلسه ویدئو کنفرانس با معاونان امداد و نجات هلال احمر استان ها 29 مهر ماه برگزار شد. در این جلسه ضمن تشکر از عملکرد حوزه امداد و نجات هلال احمر در بحران ها و حوادث، گفتم: در حوزه امداد کارهای موثر و ارزشمندی انجام شده است و ما در استان های جنوبی شاهد خدمت رسانی خوب امدادگران به آسیب دیدگان ناشی از سیل بودیم.

بازدید از سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر

 آخرین روز مهر را به بازدید سازمان داوطلبان که مهد جذب داوطلبان، خیرین و نیکوکاران است، اختصاص دادم. در این بازدید بر لزوم تقویت توان داوطلبی، شفافیت در ارائه گزارش هزینه‌کرد کمک های مردمی و همچنین انعکاس مناسب خدمات این سازمان در رسانه‌ها به منظور ارتقای اعتماد عمومی به هلال احمر تاکید کردم.

از گذشته ها، رابطه تنگاتنگی میان 2 حوزه جوانان و سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در زمینه جذب و ورود افراد داوطلب به هلال احمر وجود دارد. در واقع سازمان جوانان درگاه ورودی داوطلبان به جمعیت هلال احمر است به همین دلیل نیز آبان ماه امسال مراسم تحلیف جوانان را برگزار خواهیم کرد.

مریم یارقلی
تهیه کننده:

مریم یارقلی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *