گزارش ماهانه 10 – «دی ماه 1399»: از تهران تا آفریقا؛ تلاش برای ارتقای خدمات بشردوستانه + فیلم

رئیس جمعیت هلال احمر در دهمین گزارش ماهانه خود در سال 99 نوشت: نخستین ماه آخرین فصل زمستان قرن را با برف و کولاک آغاز کردیم. امدادگران و نجاتگران سرخ و سفید پوش هلال احمری آماده تر از همیشه، به کمک هموطنانی که در برف و کولاک و بهمن، گرفتار شده بودند، شتافتند.

رئیس جمعیت هلال احمر در دهمین گزارش ماهانه خود در سال 99 نوشت: نخستین ماه آخرین فصل زمستان قرن را با برف و کولاک آغاز کردیم. امدادگران و نجاتگران سرخ و سفید پوش هلال احمری آماده تر از همیشه، به کمک هموطنانی که در برف و کولاک و بهمن، گرفتار شده بودند، شتافتند. تلاششان برای نجات حتی یک نفر مثال زدنی بود، از جان گذشتند تا عزیزی را سالم به آغوش گرم خانواده برسانند و در این راه آسیب هایی هم دیدند. این امدادگران، داوطلبانه و بدون مزد و منت برای کمک به همنوعان خود، تلاش کردند و الحق و الانصاف، گل کاشتند. پس از آن مانورهای ساعت صفر زلزله در پایتخت بود، جایی که در صورت بروز زمین لرزه، همه استان های کشور برای کمک به مردم باید به حالت آماده باش در بیایند. این آغازی جدید در محک توانایی و توانمندی نیروهای امدادی در حوادث غیر مترقبه بود.

دیدار با سفیر ارمنستان در ساختمان صلح

یکم دی ماه: ظهر اولین روز زمستان در ساختمان صلح هلال احمر، میزبان آرتاشس تومانیان، سفیر جمهوری ارمنستان در ایران بودم. در این دیدار گزارشی از فعالیت های جمعیت هلال احمر در سطح ملی و بین المللی ارائه شد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان هلال‌احمر و سازمان بهزیستی کشور

2 دی ماه: دوم دی ماه فرصتی برای دیدار با دکتر وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور بود، در این دیدار تفاهم نامه همکاری های مشترک در زمینه ایجاد جامعه ای تاب‌آور، در حوادث و بحران‌ها و همچنین جمع‌آوری کمک‌های مردمی و سلامت افراد آسیب‌دیده منعقد شد.

جمعیت هلال‌احمر در حوزه های مختلفی مشغول خدمت است که بخشی از این خدمت در روزهای خوشی مردم و بخشی هم در‌ بحران‌ها و حوادث ارائه می‌شود. نیروهای ارزشمند و فداکاری که در بهزیستی فعالیت دارند می توانند بخشی از پیکره داوطلبی جمعیت هلال‌احمر باشند، جمعیت هلال‌احمر آمادگی دارد تا نسبت به ساماندهی فعالیت تمام موسسات خیریه و خیرینی که با بهزیستی همکاری دارند و هدایت فعالیت آنها به سمت فعالیت‌های بشردوستانه در حین ارائه خدمات امدادی در سوانح و حوادث، اقدامات لازم را انجام دهد.

اعلام مانور ساعت صفر در پایتخت

5 دی ماه: هفدهمین سالگرد وقوع زلزله بم، را با مانور ساعت صفر در استان تهران آغاز کردیم و بر اساس این مانور، زلزله ای با قدرت 5.7 ریشتر و عمق ۱۰ کیلومتری زمین، اسلامشهر را لرزاند. با توجه به حساسیت پایتخت، دستور دادم همه استان ها در حالت آماده باش کامل باشند.

در این مانور تیم های امدادی در منطقه زلزله زده مستقر شدند و امدادگران خدمات امدادی و کمک‌های اولیه را به زلزله زدگان ارائه دادند، سپس با برپایی چادرهای امدادی برای حادثه‌دیدگان، امکان اسکان اضطراری آنها فراهم شد.

پس از ارزیابی ۱۰ روستا که دچار آسیب فرضی شده بودند، ۲ روستا با ۷۰ درصد تخریب اعلام شد؛ به‌صورت فرضی ۱۰۰ نفر مصدوم شدند و ۱۰ نفر هم جان خود را از دست دادند.

 سنجش و افزایش آمادگی نیروهای عملیاتی استان‌های مختلف در امدادرسانی موضوعی است که باید همواره مدنظر قرار بگیرد و این مهم در برگزاری مانورهای بیشتر، مشخص می‌شود. باید تلاش کنیم با سناریوی کارشناسی مانورها از اعلام آماده باش استان‌ها خارج و زنگ عملیات در ساعت صفر نواخته شود تا استان‌های معین به‌صورت عملیاتی میزان توان و آمادگی خود را محک بزنند.

زلزله بم و 12 ثانیه‌ای که عبرت‌آمیز شد

هفدهمین سالگرد زلزله بم بهانه ای برای نوشتن مطلبی درباره این زلزله مخرب بود که هموطنانم را داغدار کرد. به همین بهانه مقاله ای برای روزنامه ایران نوشتم:«بــامــداد روز جمعــه پنجم دی ماه سال ۸۲، برای همه مردم ایران یادآور یک خاطره بسیار تلخ است، زلزله ویرانگر شهر بم در آن تاریک و روشن صبح مردم این سرزمین را داغدار نزدیک به سی هزار نفر از هموطنان مان کرد. وقوع حوادث و سوانح ضمن برجای گذاشتن خسارت‌های جانی و مالی، وحشت و‌نگرانی را نیز با خود به‌همراه دارد. این ترس ها و چالش ها هم برای حادثه دیدگان و هم برای افرادی که در جریان اخبار و اطلاعات حوادث قرار می‌گیرند می‌تواند آثار کوتاه مدت و بلند مدت گوناگونی داشته باشد. البته این ترس اگر ترس آگاهانه باشد می‌تواند زمینه ساز افزایش آمادگی و بهبود واکنش‌های جمعی در مواجهه با موقعیت‌های مشابه باشد اما اگر بیمارگونه و خارج از کنترل باشد می‌تواند آثار مخربی در زندگی فردی و اجتماعی به‌دنبال داشته باشد.

کشور عزیز ما، ایران، در برابر حوادث و سوانح آسیب‌پذیری بالایی دارد و به همین دلیل لازم است مردم و سازمان‌ها در کنار یکدیگر با درس آموزی از تجارب گذشته همواره آماده رویارویی با سوانح پیش رو باشند.

جمعیت هلال احمر به‌عنوان بزرگ ترین و قدیمی‌ترین سازمان مردم نهاد کشور با بهره‌مندی از سرمایه عظیم اجتماعی که حاصل سال‌ها مجاهدت و تلاش اعضا، کارکنان و داوطلبان در عرصه‌های مختلف خدمت‌رسانی است، امروز توانسته است به‌عنوان بازوی دولت و حاکمیت نقش پررنگی در حوزه آمادگی و پاسخگویی به سوانح برعهده بگیرد.

این وظایف از آموزش همگانی تا جست‌و‌جو و نجات، از حمایت‌های روانی اجتماعی تا جمع‌آوری کمک‌های ملی و بین‌المللی متنوع است که با ساماندهی بخش‌های مختلف در سازمان‌های سه گانه و سایر بخش‌های ستادی و اجرایی تاکنون به نحو شایسته از آزمون این وظایف سربلند بیرون آمده است اما ادامه این مسیر بدون حمایت و تأمین منابع از سوی دولت امکانپذیر نیست. جمعیت امروز با وجود کمک‌هایی که با مساعدت رئیس‌جمهوری محترم، معاونین و وزرا دریافت کرده است، همچنان در بحران منابع به سر می‌برد.

 زلزله بم آغازگر فصل جدیدی در عرصه مدیریت بحران کشورمان بود، امید است در هفدهمین سالگرد این خاطره تلخ، آمادگی و واکنش شهروندان و سازمان‌های امدادرسان، در سایه برنامه‌ریزی و توجه دولت و حاکمیت، به سطحی از توانمندی رسیده باشد که بتوانیم با افتخار خود را کشور و جامعه‌ای آماده در برابر سوانح بنامیم.»

حضور در برنامه زنده «صبح بخیر ایران»

6 دی ماه: صبح شنبه ششم دی ماه  را مهمان برنامه زنده «صبح بخیر ایران»بودم. در این برنامه پیرامون واردات واکسن کرونا و همچنین ورود واکسن ایرانی کرونا به چرخه تولید، صحبت کردم.

حضور در برنامه زنده «گفت وگوی اجتماعی» رادیو گفت و گو

6 دی ماه: در برنامه «گفت و گوی اجتماعی» پیرامون مسائل مربوط به بودجه جمعیت هلال احمر از طریق شبکه رادیویی گفت و گو با مردم صحبت کردم.

نشست خبری با اهالی رسانه و تشریح عملیات جست و جوی جان باختگان سقوط بهمن در ارتفاعات پایتخت

7 دی ماه: هفتم دی ماه فرصت مغتنمی بود با تا با اهالی رسانه گپ و گفتی صمیمانه داشته باشم.  این نشست خبری با رعایت همه پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی  برگزار شد و به تک تک سوالات خبرنگاران  رسانه ها پاسخ دادم.در این نشست خبری مهمترین اقدامات، خدمات و نیازهای اعتباری هلال‌احمر را در سال جاری تشریح کردم.

سقوط بهمن در ارتفاعات پایتخت هم دیگر موضوعی بود که در نشست خبری به آن پرداختم. دما نزدیک به 15 درجه زیر صفر بود. از ما کمک خواستند و ما سریع تر رفتیم. بیشترین نجات یافتگان از منطقه شیرپلا بودند. اگر دیر رسیده بودیم کار به مراتب سخت تر و آمار جان باختگان بیشتر می شد 

سفر به استان خوزستان و بازدید از ۲ پروژه عمرانی هلال‌احمر در خرمشهر

8 دی ماه: صبح روز دوشنبه هشتم دی ماه خودم را برای سفر به خوزستان برای بازدید از پروژه های هلال احمر در خرمشهر آماده کردم. در این سفر از ۲ پروژه ورزشی جمعیت هلال احمر استان شامل ورزشگاه 5000 نفری خرمشهر و استخر سرپوشیده این شهرستان بازدید کردم.

علاوه بر بازدید از روند تکمیل پروژه‌های عمرانی هلال‌احمر در این استان، با نماینده ولی فقیه و استاندار خوزستان دیدار و بر تلاش برای ارتقای کیفی خدمات هلال‌احمر تاکید کردم.

برگزاری آیین آغاز طرح ملی "رفیق خوشبخت ما"

13 دی ماه: با حضور نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال‌احمر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر اجرای طرح ملی "رفیق خوشبخت ما" آغاز و از پوستر این طرح که در 2 بخش جشنواره و پویش چلچراغ برگزار می‌شود، رونمایی شد.

 در مراسم آغازین اجرای طرح "رفیق خوشبخت ما" با گرامیداشت یاد و خاطره سردار دل‌ها، سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را به محضر مقام معظم رهبری و خانواده این شهید بزرگوار که چنین دلیرمردی را از دست دادند، تسلیت و تعزیت گفتم.

بزرگی و معروفیت سردار دل‌ها، به دلیل کمک‌هایی بود که در جهت ایجاد صلح و دوستی در جای جای دنیا انجام داد و بدون درنظر گرفتن شیعه، سنی، مسیحی و ایزدی و ... هرجا که نیاز بود، برای از بین بردن ظلم حضور می یافت. او بهتر از هر کسی تمام ابزارها را در اختیار داشت که کشته نشود اما بی پروا به دل دشمن می زد و سرانجام توسط شقی ترین انسان روی زمین به فیض شهادت نائل شد.

برگزاری آزمون دوره ایثار در 4 نقطه کشور

15 دی ماه:  دوشنبه های هر هفته روز برگزاری جلسه شورای مدیران جمعیت هلال احمر است که در عرصه های گوناگون، تدابیرلازم اندیشیده می شود. در این جلسه به امورات مربوط به نجاتگران یکم که درخواست برگزاری آزمون ایثار را دارند، رسیدگی شد. در این جلسه مقرر شد تا  برگزاری آزمون ایثار در 4 نقطه کشور برگزار شود. همچنین بر اجرای مانور ساعت صفر در سراسر استان‌های کشور به منظور ارتقای آمادگی مواجهه با مخاطرات احتمالی، تاکید کردم.

800 امدادگر دارای درجه ایثار بعد از طی مراحل گزینش تا اواخر امسال، تبدیل وضعیت خواهند شد. مراحل اداری استخدام ۱۰۰۰ نفر نیروی انسانی هم انجام شده و به‌زودی فراخوان استخدام منتشر خواهد شد.

گردهمایی مجازی دبیران و اعضای هیات های مرکزی گزینش سراسر کشور

17 دی ماه: به مناسبت فرارسیدن سالروز صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در امر گزینش «گردهمایی مجازی دبیران و اعضای هیات‌های مرکزی گزینش سراسر کشور» برگزار شد.

در این نشست صمیمانه که یه صورت ویدئو کنفرانس با اعضای هیات های مرکزی گزینش سراسر کشور برگزار شد، گفتم: همه انسان ها ایراداتی دارند که باید اصلاح شود، حتی در فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) در زمان انقلاب آمده کسانی که در رژیم سابق کارهای ناروایی انجام داده اند اما امروز پشیمان و نادم هستند و مسیر درست را انتخاب کرده اند، ظلمی در حق شان نشود و به آنها فرصت دوباره داده شود.

با افرادی که قرار است گزینش شوند باید رفتار خوب و مناسبی داشت. تاکنون در هلال احمر یک مورد هم نداشته ایم که دوستان از روند کار شکایت داشته باشند چون همکاران ما در گزینش کارها را از مسیر درست دنبال می کنند.

در گزینش افراد، باید ارزیابی درست داشته باشیم و از سوالات پیچیده سیاسی و اعتقادی اجتناب کنیم هرکسی به اندازه ای که بتواند امورات روزه مره را انجام دهد کافی است.

رونمایی از «شهروند آنلاین»

عصر چهارشنبه 17 دی ماه را برای بازدید از شهروند و رونمایی از سایت «شهروند آنلاین»  اختصاص دادم. از سال 69 و در دوران دانشجویی ترجمه کتاب را شروع کرده و ویراستاری کتاب انجام می‌دادم و در طول مدت 10 سالی که در این حوزه فعالیت می‌کردم بیشتر از هر زمان و فارغ از هر سمت و منصبی احساس رضایت می‌کردم. وقتی کتابی به چاپ می‌رسید تمام خستگی کار از دوش‌مان برداشته می‌شد و این از بهترین دوران کاری‌ام بود. همه هدف ما افزودن ابزارهای رسانه‌ای آنلاین به مجموعه بود و به دنبال تاثیرگذاری بیشتر و توسعه کیفی و کمی در همه ابعاد بودیم. در هر رسانه نقد سازنده به معنای حیات آن است اما این نقد نباید به معنای تخریب کردن دیگران و نادیده گرفتن اقدامات مثبت باشد.

همه رسانه‌ها در دنیا به سمت آنلاین شدن می‌روند. کرونا در این یک‌سال گذشته سبک زندگی همه ما را تغییر داده است. امروزه کمتر از پول نقد استفاده می‌کنیم و استفاده از کارتخوان افزایش پیدا کرده، ارتباطات آنلاین گسترش یافته و اینها نشان می‌دهد که روش زندگی اجتماعی تغییر کرده است.اینها نشان می‌دهد که چقدر در این میان رسانه‌های آنلاین تأثیرگذار هستند و به همین دلیل شهروند آنلاین می‌تواند رسالت رسانه‌ای خود را بهتر به سرانجام برساند.

سفر به قاره آفریقا و حضور در 3 کشور آفریقایی

23 دی ماه: سه شنبه 23 دی ماه به ساحل عاج رسیدم در سفر به این کشور با دکتر دالئوس رئیس صلیب سرخ این کشور دیدار و گفت‌وگو کردم.

دو جمعیت ملی دارای روابط گسترده و خوبی هستند؛ از کمک‌ها و زحمات جمعیت هلال‌احمر ایران برای راه‌اندازی مرکز پلی‌کلینیک در شهر ابیجان ساحل عاج از سال ۲۰۰۳ تاکنون تقدیر و تشکر می‌کنم.

برای ما باعث افتخار است که جمعیت هلال‌احمر ایران به‌عنوان یکی از شرکای کاری مهم و قدیمی با ساحل عاج همکاری دارد و جزو معدود کشورهایی است که به ارائه خدمات انسان‌دوستانه می‌پردازد.

در این دیدار مقرر شد دو جمعیت ملی علاوه بر همکاری مشترک در زمینه‌های آموزش و امدادونجات، همکاری‌های بین‌المللی خود را در سطح فدراسیون جمعیت‌های بین المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر گسترش و ارتقا دهند.

دیدار با وزیر بهداشت ساحل عاج در ابیجان

24 دی ماه: چهارشنبه بیست و چهارم دی ماه با آئوله اوژن آکا، وزیر سلامت و بهداشت عمومی ساحل عاج دیدار و گفت‌وگو کردم. در این دیدار به روابط خوب دو کشور اشاره کردم. باید علاوه بر تقویت برادری و دوستی، پیام دوستی هم میان دو کشور خوانده شد.

دی این دیدار گفتم: داروها با کنترل و تشریفات وارد ابیجان خواهند شد، همچنین هلال‌احمر ایران در تامین تجهیزات و زیرساخت‌های پزشکی نیازمند همراهی و همکاری این وزارت‌خانه در ساحل عاج است.

اعلام آمادگی جمعیت هلال احمر ایران برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان اندونزی

در زمانی که در آفریقا به سر می بردم،  زلزله مهیبی در اندونزی به وقوع پیوست. به دنبال وقوع زمین لرزه ۶.۲ ریشتری در اندونزی، ضمن اعلام مراتب همدردی با مردم آسیب دیده از زلزله در اندونزی، هلال احمر ایران همدردی و همبستگی خود را با آسیب‌دیدگان زلزله‌ سولاوسی در اندونزی ابراز کرده و آمادگی خود را برای ارائه خدمات امدادی و درمانی لازم به صلیب سرخ اندونزی بر اساس نیازها اعلام می‌دارد.

سفر به سیرالئون و بازدید از مرکز سلامت هلال احمر ایران در فریتاون

26 دی ماه:  آخرین جمعه دی ماه برای بازدید از مراکز درمانی هلال احمر و ملاقات با مقامات بهداشت و درمان در آفریقا وارد فریتاون شدم. دیدار با رئیس صلیب سرخ و بازدید از مرکز سلامت هلال احمر در فریتاون از مهمترین برنامه های سفر کاری به کشور سیرالئون بود .

دیدار با رئیس  و دبیرکل صلیب سرخ سیرالئون

27 دی ماه: شنبه ساعت ۹ صبح با کریستین فایا، رئیس صلیب سرخ و سندی، دبیرکل کشور سیرالئون دیدار کردم. جمعیت هلال‌احمر ایران علی‌رغم همه‌ی چالش‌ها و مشکلات به وجود آمده به دلیل اعمال تحریم‌‌ها از سوی ایالات متحده‌ی آمریکا همچنان به ارائه خدماتش در این کشور ادامه می‌دهد. مرکز درمانی هلال‌احمر ایران از سال ۲۰۰۳ در یکی از نقاط فقیرنشین پایتخت یعنی فریتاون به ارائه خدمات می‌پردازد؛ ما آمادگی داریم با بررسی شرایط موجود و ارتقای تجهیزات بتوانیم خدمات مناسب‌تر و بهتری را به مردم این کشور ارائه دهیم.

بازدید از مرکز درمانی هلال‌احمر ایران در سیرالئون

27 دی ماه:  جریان بازدید از مرکز درمانی جمعیت هلال‌احمر ایران در فریتاون و بخش‌های مختلف آن همچون داروخانه و آزمایشگاه، با مسئولان مرکز درمانی و نیز پزشکان گفت‌وگو کردم همچنین بررسی شیوه‌ها و روش‌های ارتقای خدمات و همچنین توسعه و بهسازی این مرکز از موضوعات مورد بررسی میان رئیس مرکز سلامت جمعیت هلال‌احمر و من در سیرالئون بود.

تمدید تفاهم‌نامه همکاری میان هلال‌احمر ایران و وزارت بهداشت سیرالئون

در ادامه سفر به سیرالئون با وزیر بهداشت عمومی کشور سیرالئون دیدار و گفت‌وگو کردم. در این دیدار بر لزوم ارائه خدمات تخصصی در مرکز درمانی هلال‌احمر ایران در سیرالئون تاکید و همچنین توافق شد تا تفاهم نامه همکاری میان جمعیت هلال‌احمر ایران و وزارت بهداشت سیرالئون که از سال ۲۰۱۷ تمدید نشده بود، مجدد تمدید بشود. براین اساس جمعیت هلال‌احمر ایران می‌تواند نسبت به نوسازی تجهیزات، راه‌اندازی بخش تخصصی از جمله زنان و زایمان و همودیالیز در این مرکز درمانی اقدام کند.

سفر به کشور غنا

29 دی ماه: روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه  در سفر به کشور غنا با کواکو آجیمانگ مانو وزیر بهداشت این کشور دیدار و گفت‌وگو کردم.

در این دیدار با ابلاغ سلام ملت و رهبر جمهوری اسلامی ایران به مردم غنا و تبریک مجدد به رئیس جمهور این کشور گفتم: ارائه خدمات انسان‌دوستانه جمعیت هلال‌احمر ایران در این کشور بیش از ۳۰ سال است که ادامه دارد و این خدمات در راستای اهداف بشردوستانه به مردم نیازمند غنا همچنان ارائه خواهد شد.هلال‌احمر ایران به عنوان سازمان بشردوستانه در زمینه‌های امدادونجات و پاسخگویی به سوانح، بهداشت، درمان و توانبخشی، آموزش همگانی، جوانان، داوطلبان و همچنین تولید دارو و تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کند.

بازدید از پلی‌کلینیک هلال‌احمر ایران در کشور غنا

29 دی ماه: روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ در سفر به کشور غنا از بخش‌های مختلف مرکز پلی کلینیک هلال‌احمر ایران در این کشور بازدید و با کارکنان آن گفت‌وگو کردم. در این بازدید وضعیت خدمت‌رسانی به بیماران را نیز مورد بررسی قرار دادم. درمانگاه جمعیت هلال‌احمر ایران از سال ۱۹۹۰ در شهر آکرا در غنا تاسیس شده و بیش از ۳۰ سال است که به مردم نیازمند این کشور خدمات ارائه می‌کند.

دیدار با رئیس صلیب سرخ غنا

30 دی ماه: در دیدار با با کوامی گیما آکوافو، رئیس و کوفی آدو، دبیرکل صلیب سرخ غنا در آکرا ارتقای مرکز سلامت هلال احمر ایران در غنا به بیمارستان تخصصی، ارسال دارو و تجهیزات تخصصی مدرن و اعزام پزشکان ایرانی به غنا به منظور توسعه و تداوم همکاری میان دو جمعیت ملی، مورد توافق طرفین قرار گرفت.

دی ماه پر حادثه هم به پایان رسید و سرخ و سفید پوشان هلال احمر آماده کمک به هموطنان در حوادث جوی زمستانه هستند.

 

 

سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *