گزارش ماهانه 8 - (آبان ماه): کرونا و فعالیت‌های داوطلبانه

آبان ماه امسال، مردم میزبان ویروسی منحوسی به نام کرونا هستند و برای مبارزه با این بیماری و حتی کمک به مبتلایان باید اقدامات جدی تری را در پیش گرفت.

آبان فرا رسید و هلال احمری ها کما فی سابق در حال انجام فعالیت های محوله به خود هستند. هوا رو به سردی گراییده و با سردتر شدن هوا، باید منتظر بارش های رحمت الهی و شاید حوادث احتمالی بر اثر این بارش ها باشیم. البته امسال مثل سال های قبل نیست، آبان ماه امسال، مردم میزبان ویروسی منحوسی به نام کرونا هستند و برای مبارزه با این بیماری و حتی کمک به مبتلایان باید اقدامات جدی تری را در پیش گرفت.

اجرای طرح « آمران سلامت»

در پی فرمایشات مقام معظم رهبری برای استفاده از نیروهای‌داوطلب جهت مقابله باویروس منحوس کرونا دستور اجرای طرح‌ آمران سلامت را صادر کردم. این طرح از پنجم تا پانزدهم آبان‌ماه با هدف دعوت مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با مشارکت جوانان و داوطلبان هلال احمری اجرا می‌شود.

پیام همدردی با زلزله زدگان ترکیه

به دنبال وقوع زلزله 7 ریشتری در ازمیر ترکیه با ارسال پیامی، ضمن ابراز همدردی با زلزله زدگان این کشور آمادگی جمعیت هلال احمر ایران برای اعزام تیم های واکنش سریع به ترکیه را اعلام کردم.

سفر به کشور عمان برای تعیین تکلیف بیمارستان نیمه‌کاره هلال‌احمر ایران و راه‌اندازی بیمارستان

در سفر به کشور عمان وضعیت بیمارستان هلال احمر ایران در این کشور را مورد بررسی قرار دادم و جلسات متعددی با سفیر، معاونان و اعضای سفارت ایران در عمان در این باره داشتم. همچنین در سفر به عمان از محل بیمارستان که در سال 1393 خریداری شده و به شکل یک ساختمان نیمه کاره و بدون استفاده رها شده است، بازدید داشتم. بعد از بازدید از بیمارستان با فروشنده ساختمان نیز در باره انتقال سند و سایر تعهدات فروشنده جلسه ای برگزار شد.

بعد از بازگشت به تهران، زمینه های همکاری دو کشور بررسی و فرایندهای منتج به انتقال سند بیمارستان انجام و سپس مراحل تجهیز و راه اندازی بیمارستان آغاز خواهد شد.

برگزاری مراسم هفتادوسومین سالروز تاسیس سازمان جوانان هلال‌احمر

مراسم هفتادوسومین سالروز تاسیس سازمان جوانان هلال احمر برگزار و دراین مراسم از سه بازنشسته سازمان به نمایندگی از بازنشستگان سازمان جوانان تقدیر شد. در این جلسه در ارتباط ویدئو کنفرانسی با جوانان، گفتم: استفاده از ظرفیت جوانان، همیشه در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان این جمعیت در تمام سالهای گذشته در کنار مردم و با مردم بودند که با مردم بودن؛ سرلوحه تمام خدمات این نهاد بشردوستانه است و امیدواریم این حرکت و خدمت، تداوم یابد.

توزیع بیش از یک میلیون ماسک میان هموطنان در قالب اجرای طرح «آمران سلامت»

در طرح آمران سلامت که از روز پنجم آبانماه آغاز شد و تا روز پانزدهم آبان ادامه داشت، یک میلیون و ۵۵ هزار و ۲۶۵ عدد ماسک و ۸۱ هزار و ۲۵۶ لیتر مواد ضد عفونی کننده میان هموطنان سراسر کشور توزیع شده است.

به طور میانگین، روزانه ۴ هزار و ۱۵۰ نفر از اعضای برادران و ۳ هزار و ۴۵۵ نفر از اعضای خواهران داوطلب جمعیت هلال‌احمر در اجرای طرح و اقداماتی نظیر توزیع ماسک رایگان، مواد ضد عفونی کننده و همچنین راهنمایی هموطنان به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشارکت داشته‌اند. تعداد تیم‌های ثابت فعال در طرح  ۱۵۸۲ تیم و تعداد تیم‌های سیار مشارکت کننده در طرح  ۱۱۹۸ تیم بوده است و روزانه ۲۸۲۸ تیم داوطلب در اجرای طرح مشارکت داشتند.

امضای تفاهم نامه مشترک میان شهرداری تهران و جمعیت هلال احمر

صبح اولین روز کاری سومین هفته آبان ماه را مهمان دکتر پیروز حناچی شهردار تهران در مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهرتهران بودم تا تفاهم نامه ای برای همکاری های مشترک، امضا کنیم.

با توجه به شرایط حاکم و مشکلات خاص شهر تهران و وجود گسل های متعدد و همچنین تراکم جمعیتی، هرگونه مشکلی که وجود داشته باشد بر کل کشور سایه می افکند. بنابراین می طلبد که اقدامات و برنامه ریزی های ویژه ای داشته باشیم.

حوادث سال های گذشته نشان داده کشور ما حادثه خیز است و ماهیت شهر تهران نیز امدادرسانی را سخت خواهد کرد  و امیدواریم با تمهیدات اتخاذ شده در قالب همکاری های مشترک در دپوی منطقه ای اقلام و آموزش همگانی، جامعه ای تاب آور در برابر حوادث داشته باشیم.

سفر به استان لرستان

پس از امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک با شهرداری تهران، عازم استان لرستان شدم. در این سفر 2 روزه با نماینده مقام معظم رهبری در استان و استاندار دیدار داشتم، سایت امداد و نجات هوایی هلال احمر لرستان و زمین بازی شهرستان پلدختر را افتتاح و در جلسه شورای اداری استان حضور یافته و مسائل و مشکلات هلال احمر این استان را مطرح کردم. گفت‌و‌گو با امدادگران و نجاتگران، داوطلبان و جوانان را هم در دستور کار داشتم.

در دومین روز از سفر به استان لرستان، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان هلال‌احمر و استانداری لرستان امضا و بر ضرورت راه اندازی داروخانه هلال احمر و مرکز جامع توانبخشی تاکید شد.

طرح "یاس"؛ نوید بخش ارائه خدمات شایسته‌تر در مناطق محروم

 صبح روز 19 آبان ماه میزبان رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) در ساختمان صلح هلال احمر بودم. همکاری هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی(ره) در اجرای طرح "یاس" و به‌کارگیری افراد تحت پوشش کمیته امداد در خانه‌های هلال با ارائه آموزش‌های امدادی به آنها، می تواند نویدبخش خدمت موثرتر به مردم باشد. اینکه یکی از سازمان های انقلابی با توان بالا و شایسته کشور در این طرح ملی، هلال احمر را همراهی می کند مایه افتخار است و امیدواریم این طرح که نام نیک و اهداف برجسته ای دارد، برای مردم کشور منشاء خیر باشد.

ساماندهی و ایجاد ۳ هزار خانه هلال از ابتدای سال تاکنون

 با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان درباره ساماندهی و ایجاد 3 هزار خانه هلال، گفت و گویی داشتم. از ابتدای سال جاری تا کنون سه هزار خانه هلال با هدف، آموزش، امدادرسانی و دپوی اقلام امدادی ساماندهی شده است.در طرح احداث خانه‌های هلال هدف بحث آموزش همگانی است؛ طبق برنامه قرار است تا ۱۴۰۰ خانه هلال افتتاح شود که از ابتدای سال جاری تا کنون سه هزار خانه هلال احداث شده است.

توسعه فعالیت‌های آموزشی و درمانی هلال احمر در غنا

 20 آبان ماه میزبان بیژن گرامی کاردار جمهوری اسلامی ایران در کشور غنا در دفتر کارم بودم. در گپ و گفت دوستانه با وی به توسعه فعالیت های درمانی  هلال احمر در مراکز خارج از کشور اشاره کردم. با توسعه این مراکز می توانیم به مردم محروم دنیا به‌ویژه در آفریقا کمک های دارویی و درمانی برسانیم. سرعت پیشرفت فعالیت های ما در خدمت رسانی مراکز درمانی خارج از کشور باید بیشتر از گذشته باشد و این کار با افزایش نیروهای تخصصی و توسعه تجهیزات و امکانات امکان پذیر خواهد بود.

همچنین در این جلسه دوستانه خواستار انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی هلال احمر در غنا شدم، چرا که می توان با انجام پروژه های مشترک آموزشی و پژوهشی در توسعه بخشیدن به فعالیت های بشردوستانه و درمانی گام های خوبی برداشت.

برگزاری اولین جلسه شورای اطلاع‌رسانی

اولین جلسه شورای اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر ظهر روز سه شنبه 20 آبان ماه برگزار شد. انتظار ما این است که شورای اطلاع‌رسانی هلال احمر عالی ترین محلی باشد که برای پیشبرد اهداف و انعکاس خدمات این نهاد بشردوستانه و همچنین ارتقاء کیفی خدمات هلال به مردم، تصمیمات کلان و موثری بگیرد. مسئولان و اعضای جمعیت هلال احمر، عملیاتی هستند و در هر حادثه ای که لازم باشد در صحنه حضور دارند اما تاکید بر این است که بدون بزرگنمایی و اغراق، مردم در جریان خدمات و زحمات گسترده هلال احمر در جامعه قرار بگیرند و بدانند هلال احمر همواره و در خوشی و ناخوشی همراه و در کنار آنهاست.

معتقدم اگر روابط عمومی، در راه و مسیر درست و صحیح قدم بردارد، می تواند در پیشبرد اهداف جمعیت، بیش از قائم مقام، کمک کننده و موثر باشد.

امضای تفاهم‌نامه میان جمعیت هلال‌احمر و وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا

در مراسمی تفاهم‌نامه همکاری میان جمعیت هلال‌احمر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر روز 25 آبان ماه امضا شد. در این مراسم از زحمات همه فداکاران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعیت هلال احمر که در مبارزه با بیماری کرونا تلاش کردند، تشکر کردم.

طرح آمران سلامت با استقبال بسیار خوب داوطلبان برای کمک به مردم انجام شد و ما آمادگی خود را برای مبارزه با بیماری کرونا در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کردیم. این همدلی، همزبانی و همگامی دو حوزه بسیار مهم می تواند در کنترل و کاهش بیماری موثر باشد. براساس تفاهم نامه منعقد شده از ظرفیت عظیم سازمان جوانان هلال احمر برای اجرای طرح محله محور کنترل بیماری کرونا استفاه می شود.

 جلسه ویدئو کنفرانسی شورای مدیران هلال‌احمر

صبح روز 26 آبان ماه به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور مدیران عامل استان ها از زحمات مدیران، کارکنان و امدادگران هلال احمر در ارائه خدمات آموزشی برای پیشگیری از بیماری کووید 19 تقدیر کردم و گفتم: هر چند اجرای مانورهای ساعت صفر به دلیل شرایط و شیوع بیماری کرونا کمتر شده اما شاهد فعالیت خوب خانه های هلال در ارائه آموزش های همگانی و امدادرسانی در حوادث هستیم

امیدوارم با همفکری و همراهی استانداران، خانه های هلال بیشتری مورد بهره برداری قرار گیرد تا منشاء اتفاقات خوبی در کشور باشد، البته باید شاخص هایی برای خانه های هلال تعریف شود تا به صورت ویژه در ارتقای کیفی و کمی آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

دریافت و تسویه کامل مطالبات هلال‌احمر از محل موسسه منحله "ثامن‌الحجج"

هلال احمر در سال 93، بیش از 25 میلیارد تومان  در موسسه اعتباری ثامن الحجج سپرده گذاری کرده بود اما بعد از انحلال این موسسه از سوی بانک مرکزی، مطالبات جمعیت معوق مانده بود. با پیگیری‌های قضایی همکاران معاونت حقوقی و امور مجلس جمعیت و همچنین اداره کل حقوقی این معاونت، هلال احمر موفق شد از محل املاک و یک شرکت متعلق به این موسسه اعتباری منحل شده، تمام مطالبات خود را که رقمی بیش از 25 میلیارد تومان بوده است، باز پس گیرد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان هلال‌احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر

27 آبان ماه در محل مجموعه شقایق مهمان سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بودم تا تفاهم نامه همکاری های مشترک امضا شود. بخشی از زحماتی که سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در کنار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشیده است، برای تسکین آلام افرادی است که گرفتار مواد مخدر شده اند. ظرفیت خوبی از نیروهای داوطلب در کشور وجود دارد که هر زمان که تحت فشار هستیم، ویژگی های مثبت درونی این افراد را بیشتر احساس می کنیم.

جلسه ویدئو کنفرانس با دبیرکل صلیب سرخ اتریش

شیوع کرونا ویروس در سرتا سر جهان باعث شده تا بسیاری از دیدارها بر پایه تکنولوژی انجام شود، بر این اساس جلسه وب کنفرانسی با دبیرکل اتریش برگزار شد و زمینه‌های توسعه همکاری 2 جمعیت ملی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین درباره اینکه شرایط در ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، سخت تر است و با وجود اینکه هزینه‌های تامین دارو و اقلام پزشکی فراهم است، تامین برخی داروهای مورد نیاز و تهیه اقلام پزشکی برای مواجهه با کووید۱۹ در ایران بسیار سخت است با آقای ميكاييل اپريسنيگ صحبت کردم.

پیام تبریک به مناسبت هفته بسیج

 آخرین روز آبان ماه 1399 با آغاز هفته بسیج همراه شد. بسیج فهم درست اتحاد، اراده واخلاص مسلمانان است که با ظهور اسلام تولد یافته است، هوشمندی حضرت امام خمینی رحمت الله علیه وعدالت خواهی میلیون ها انسان با ایمان، تبلور دوباره بسیج در عصر حاضر بود که این راه مسیر تعالی خود را با رهبری حضرت آیت الله خامنه ای عزیز ادامه داده است که راهپیمایی عظیم پیاده روی اربعین خود شاهدی بزرگ است.

۵ آذر ماه که به نام روز بسیج مزین گشته، فرصت مغتنمی است تا یاد ونام شهیدان وحماسه سازان مدرسه عشق وایثار وعاشقان مکتب وفرهنگ ناب بسیجی را گرامی بداریم.

اینجانب ضمن گرامیداشت یاد وخاطره امام راحل (ره)وشهدای معظم انقلاب اسلامی، روز و هفته بسبج را به تمامی بسیجیان تبریک عرض می نمایم و از درگاه ایزد منان سربلندی وافتخار را برای ملت حماسه آفرین ایران اسلامی خواستارم.

تقویم باز هم ورق خورد و آبان هم با همه فراز و نشیب ها به پایان رسید و دفتر آخرین آذر قرن را برایمان گشود و افقی تازه برای خدمت را پیش رویمان قرارداد.

سمیه زرچینی
تهیه کننده:

سمیه زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *