جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

سه شنبه 24 تیر 1399

تخصص من رایگان/ داوطلب شیرازی، به همشهریانش مشاوره روان شناسی می‌دهد

روان‌شناس داوطلب شیرازی این روزها تخصص خود را برای درمان اضطراب و وسواس ناشی از کرونا وقف کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر؛ فراخوان‌های خانه داوطلبی مددکاران شیراز، بعد از گسترش کرونا تعداد زیادی از مشاوران و روان‌شناسان را جذب فعالیت‌های داوطلبی هلال احمر کرد. «علی شریفی» که این روزها در مقطع دکتری روان شناسی تحصیل می‌کند عضو جدید خانه داوطلبی مددکاران شیراز است. کمک به خانواده‌های داغدار از کرونا برای سوگواری یکی از فعالیت‌های گروه‌های مددکار داوطلب است که شریفی با پیوستن به آن‌ها، انجام می‌دهد. این داوطلب 28 ساله جمعیت می‌گوید :«بسیاری از خانواده‌هایی که عزیزی را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند به دلیل قرار گرفتن در شرایط خاص، امکان سوگواری ندارند. نبود امکان سوگواری تحمل این داغ را برای خانواده‌ها سخت‌تر می‌کند و آن‌ها را با مشکلات روحی و روانی جدی روبرو. راهنمایی و مشاوره به این افراد یکی از کارهایی است که ما به عنوان روان‌شناسان داوطلب انجام می‌دهیم.»

تنها مبتلایان به کرونا و یا افراد داغدار نیستند که این روزها به مشاوره‌های روان شناسی نیاز دارند؛ افراد زیادی طی ماه‌های اخیر دچار اضطراب و وسواس شده‌اند که نیاز به درمان دارند. مشاوره و  ارائه راهکارهای مفید برای ترک وسواس و دور شدن از اضطراب کرونا از دیگر فعالیت‌هایی است که این مشاوران در خانه‌های داوطلبی مددکاری انجام می‌دهند.

با افزایش آمار اختلافات زناشویی در روزهای قرنطینه، زوج‌درمانی هم به دایره فعالیت‌های روان‌شناسان و مشاوران داوطلب اضافه شده است. شریفی می‌گوید :«بسیاری از زوج‌ها پیش از این ساعت‌های محدودی را در کنار هم بودند. این افراد در دوران قرنطینه به اجبار ساعت‌های طولانی در خانه می­ مانند در حالی که مهارت­‌های گفتگوی سالم را بلد نیستند. این مساله مشکلات و اختلافات زیادی بینشان به وجود آورده است. این اختلاف‌ها حتی باعث بروز خشونت‌­های خانگی هم می‌شود. یکی دیگر از خدمات ما در سامانه‌های مشاوره، مشاوره رایگان به زوجین برای رفع اختلافات و آموزش  مهارت‌های گفتگوی سالم است.»

او که عضو خانه روانشناسان علوم پزشکی و روانشناسان جهادی است به نقاهتگاه­‌ها و مراکز مختلف درمانی سر می­‌زند و مشاوره‌­های حضوری به بیمارانی که از لحاظ روانی آمادگی پذیرش بیماری خود را ندارند ارائه می‌دهد :« در شیراز گروه­‌های داوطلبی زیادی فعال هستند و با ما برای تهیه اقلام ضروری مثل شیلد، گان و تهیه اغذیه پرستاران مشورت می­کنند و ما راهنمایی­‌های لازم را به آن‌ها رائه می‌دهیم. در روستاهایی که امکان حضور مشاوران به صورت حضوری نیست با تهیه کلیپ­‌های آموزشی مباحث بهداشت فردی، فاصله­‌گذاری اجتماعی و بهداشت روانی را توضیح می­‌دهیم.»

او و دیگر اعضای روانشناسان هلال‌­احمر خود را برای روزهای بعد از کرونا هم آماده میکنند: «کرونا جنبه‌های مختلفی را در زندگی خانواده‌ها نشان داد. بسیاری از خانواده­‌ها تجربه خوبی از کنار هم بودن به دست آوردند. اما روی دیگر این سکه این است که پیش بینی می‌کنیم بعد از کرونا افراد زیادی دچار سندرم سوگ می‌شوند و مراجعان بیشتری با اختلال وسواس خواهیم داشت. باید از همین حالا خود را برای مواجه با آن دوران آماده کنیم تا افراد کمتر دچار آسیب شوند.»

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *