دیدار رئیس سازمان امدادونجات با معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی/کمیته سلامت‌سنجی امدادگران راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان امدادونجات میزبان معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی هلال‌احمر بود. دو طرف در این دیدار بر تعامل بیش‌تر برای ارائه‌ی خدمات به‌موقع در حوادث و سوانح و همچنین راه‌اندازی کمیته‌ی سلامت‌سنجی امدادگران و نجات‌گران تاکید کردند.

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، مهدی ولی‌پور رئیس سازمان امدادونجات در این نشست گفت: «در هلال‌احمر تفکیک‌های سازمانی صورت‌گرفته تا خدمات تخصصی با کیفیت بیش‌تری ارائه شود؛ اما باید توجه داشت که همه یکپارچه قدم می‌داریم و برای یک هدف مشخص فعالیت می‌کنیم.»

ولی‌پور ادامه داد: «حضور به‌موقع تیم‌های بهداشتی و درمانی در کاهش تلفات انسانی اثرگذار است. این تیم‌ها معمولا برای حضور سریع در صحنه‌ی حوادث لجستیک مناسب ندارند. ضروری است که در این زمینه هماهنگی‌های بیش‌تری انجام شود.»

او عنوان کرد: «به‌دلیل تمرکز مباحث آموزشی در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری هلال‌احمر سازمان‌های تخصصی با مشکل مواجه شده‌اند. ما در سازمان امدادونجات دنبال آن هستیم که آموزش‌های تخصصی را احیا کنیم.»

رئیس سازمان امدادونجات توضیح داد: «امدادگرانی که با جان مردم سروکار دارند آموزش‌های سابق را نمی‌بینند. این مسئله نیازمند بارنگری فوری است. عامل اصلی ریزش امدادگران و نجات‌گران همین آموزش‌های تخصصی است.»

ولی‌پور گفت: «تعامل با معاونت بهداشت، درمان و توان‌بخشی برای درمان اضطرار و بهداشت محیط اضطرار مهم است. این تعامل زمینه‌ساز خدمت موثر به مردم است.»

او مطرح کرد: «امدادگران و نجات‌گران قبل، حین و بعد از بحران نیاز به رسیدگی‌های جسمی و روحی دارند. یعنی می‌بایست در کنار آسیب‌دیدگان از حوادث به سلامت امدادگران و نجات‌گران هم توجه کرد. امیدواریم این موضوع در قالب تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان امدادونجات و معاونت بهداشت، درمان و توان‌بخشی پیگیری شود.»

فرید مرادیان، معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی هلال‌احمر هم در این دیدار گفت: «باعث افتخار است که مجموعه‌ی امدادونجات کشور در منطقه و جهان توان‌مند است. ما همواره سعی می‌کنیم به‌عنوان پشتیبان کنار همکاران‌مان در سازمان امدادونجات قرار بگیریم.»

مرادیان ادامه داد: «راه‌اندازی بیمارستان‌های صنعا، کربلا و نجف یکی از اولویت‌هایی است که دنبال می‌کنیم. در داخل کشور هم مکمل وزارت بهداشت هستیم. هر زمان که این وزارت‌خانه نیاز بداند، حاضر می‌شویم.»

او در ادامه مطرح کرد: «در حوزه‌ی بهداشت و درمان اضطراری مکلف به انجام فعالیت هستیم. در بخش بازتوانی و توان‌بخشی هم نیازمند رسیدگی‌های بیش‌تری هستیم و باید ضعف‌های موجود را پوشش دهیم.»

معاون بهداشت، درمان و توان‌بخشی هلال‌احمر گفت: «آموزش و ارتباط مستمر درمورد پزشکان و پرستاران داوطلب مهم است. باید با ارائه‌ی آموزش‌های لازم از فرصت خدمت در هلال‌احمر استفاده کنیم.»

مرادیان در پایان عنوان کرد: «برنامه‌های جدیدی برای سنجش سلامت امدادگران و توانمندسازی آن‌ها از لحاظ روحی و جسمی تدوین خواهیم کرد. در این زمینه کمیته‌ی مشترکی با سازمان امدادونجات تشکیل می‌دهیم.»

به‌گزارش روابط‌عمومی سازمان امدادونجات، در این جلسه پیشنهادی مبنی‌بر استفاده‌ی امدادگران و نجات‌گران از خدمات درمانی هلال‌احمر مطرح شد. این موضوع برای بررسی‌های بیش‌تر در کمیته‌ی مشترک سازمان امدادونجات و معاونت بهداشت، درمان و توان‌بخشی مورد تحلیل و ارزیابی قرار خواهد گرفت.

امیر هاتفی‌نیا
تهیه کننده:

امیر هاتفی‌نیا

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *