امداد رسانی به ۶ مصدوم در ارتفاعات شمال تهران

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران از امداد رسانی امدادگران هلال احمر شمیرانات به ۶ مصدوم در ارتفاعات شمال تهران در تعطیلات آخر هفته خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان تهران، جمعیت هلال احمر شهرستان شمیرانات آخر هفته نسبتا پر حادثه ای را گذراند. سه حادثه در روز جمعه و یک حادثه دیگر بامداد امروز به پایگاه های عملیاتی اعلام شد.

نجات کوهنورد جوان از ارتفاعات دارآباد

شاهین فتحی به اولین حادثه کوهستان اشاره کرد و گفت: صبح دیروز کوهنورد جوانی در ارتفاعات دارآباد (کبوترخان) توسط عوامل امدادی نجات پیدا کرد.  

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: ساعت 8:45  دقیقه ۱۴ شهریور در پی اعلام مرکز کنترل عملیات هلال احمر استان تهران مبنی بر ترومای مچ پای زن ۳۰ساله درارتفاعات کوهستانی دارآباد(کبوترخان)، بلافاصله یک تیم عملیاتی به همراه یک پزشک از پایگاه امدادونجات کوهستان دربند به محل حادثه اعزام شد.

وی گفت: پس از بررسی های اولیه مشخص شد مصدوم درحین کوهنوردی دچار آسیب دیدگی شدید از ناحیه مچ پا شده است ، امدادگران با انجام اقدامات اولیه امدادی و تثبیت فیزیکی، وی را به پایین کوه حمل و از آنجا به مرکز درمانی انتقال دادند.

انتقال زن 52 ساله از ارتفاعات دارآباد به مرکز درمانی

فتحی از حادثه دیگری در ارتفاعات شمال تهران خبر داد و افزود: ساعت 11:4 دقیقه جمعه در پی اعلام حادثه از مرکز کنترل عملیات هلال احمر استان تهران مبنی بر ترومای مچ پای زن ۵۲ ساله در ارتفاعات دارآباد (منطقه پلیس)، بلافاصله یک تیم عملیاتی به همراه یک پزشک از پایگاه امداد و نجات کوهستان کلکچال به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: پس از ارزیابی اولیه مشخص شد مصدوم در حین کوهنوردی دچار آسیب دیدگی شدید از مچ پا شده است که با انجام اقدامات اولیه امدادی،آتل بندی پای مصدوم و تثبیت فیزیکی بر روی برانکارد، به پایین کوه منتقل و با هماهنگی های لازم تحویل عوامل اورژانس شد.

امدادرسانی به 2 کوهنورد گرفتار در شمشک

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: ساعت ۱٨:۴٠ دقیقه جمعه، 14 شهریور طبق اعلام مرکز کنترل عملیات هلال احمر استان تهران مبنی بر گرفتار شدن 2 کوهنورد مرد در ارتفاعات شمشک (محدوده دربندسر) با توجه به این که یکی از کوهنوردان مبتلا به بیماری آسم بوده ، یک تیم عملیاتی از پايگاه امداد و نجات کوهستان دربند به محل حادثه اعزام شد.

 وی افزود: امدادگران پس از رسیدن به روستای سپیدان واقع در شمشک، موفق شدند پس از ۳ ساعت جست وجو، در ساعت ٢١:٠٩ دقیقه این 2 کوهنورد  راپیدا کنند و  پس از انجام اقدامات اولیه از ارتفاعات به پایین منتقل کنند.

نجات 2 زن کوهنورد از ارتفاعات فشم

فتحی همچنین گفت: امروز نیز 2زن کوهنورد که در ارتفاعات فشم(روستای امامه) راه را گم کرده بوده بودند توسط امدادگران نجات پیدا کردند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران با اعلام این خبر اظهار کرد: ساعت ۱۵ دقیقه بامداد امروز شنبه 15 شهریور با اعلام گزارشی از مرکز عملیات هلال احمر استان تهران مبنی بر گم شدن 2 زن کوهنورد ۳۴ و ۳۵ ساله که درحین کوهنوردی، یکی از آنها دچار مصدومیت نیز شده بود، بلافاصله یک تیم عملیاتی جستجو و نجات در کوهستان از پایگاه امداد و نجات کوهستان دربند به محل حادثه اعزام شد.

وی افزود : نجاتگران این 2 کوهنورد را که یکی از آنها دچار آسیب دیدگی پا شده بود پس از انجام اقدامات اولیه امدادی، به پایین کوه منتقل کردند.

فتحی با اشاره به همراه نداشتن امکانات لازم کوهنوردی آنها، افزود: یکی از شرایط مهم کوهنوردی ایمن، داشتن امکانات کامل و متناسب با صعود و ورود به هر منطقه ای است که متاسفانه اغلب کوهنوردان حادثه دیده، بدون به همراه داشتن امکانات لازم و استاندارت، اقدام به صعود می کنند که این امر عموما با کوچکترین بی دقتی منجر به ایجاد مشکلاتی از جمله سقوط، گرفتار شدن و یا هرگونه مصدومیتی برای آنها می شود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران همچنین در پایان از شهروندان و کوهنوردان خواست که در صورت نیاز به کمک و اقدامات امدادی در ارتفاعات، حتی بدون سیمکارت با شماره ۱۱۲ هلال احمر تماس حاصل کنند.

 

 

فریبا کاکاوند
تهیه کننده:

فریبا کاکاوند

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *