اجرای طرح امدادونجات تابستانه/ آماده‌باش امدادی در شهرهای ساحلی ‏

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد: رئیس‌جمهوری دستور لازم برای اختصاص اعتبار به ‏منظور شارژ انبارهای امدادی را صادر کرده است.

[حسام خراسانی] درهمه‌‌مکان‌ها و در همه‌ز‌مان‌‌ها حاضرند. در قله کوه و در قعر چاه، سرخ و ‏سفیدپوشانی که برایشان خشکی و دریا فرقی نمی‌کند. زمستان در گردنه‌های کوهستانی و تابستان در ‏سواحل ساحلی‌اند و به همین دلیل است که می‌گویند امدادگری زمان و مکان نمی‌شناسد. با شروع فصل ‏تابستان هر‌سال طرح امدادونجات تابستانه یکی از پرخبرترین فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر می‌شود؛ ‏هر روز خبری از نجات یک یا تعدادی غریق. «شهروند» به همین منظور در این گزارش سعی کرده ‏در گفت‌وگو با مهدی‌ولی‌پور، رئیس سازمان امدادونجات ضمن اعلام آمار از اجرای طرح امدادونجات ‏تابستانه به ارایه نکات آموزشی درباره سفر در فصل تابستان بپردازد.

هر‌سال در طرح تابستانه امدادونجات، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر در سراسر کشور به ‏ارایه خدمات متنوع امدادونجات، کمک‌های اولیه و ارایه خدمات اجتماعی برای تسکین آلام آسیب‌‏دیدگان و مسافران تابستانی می‌پردازند‎.

به گزارش «شهروند» امسال این طرح با توجه به شیوع کرونا ‏ویروس و مسأله اهمیت فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت استانی و متمرکز در سواحل ساحلی اجرایی ‏شده است. در این طرح امدادگران و نجاتگران در راستای تحقق اهداف جمعیت هلال‌احمر، یعنی ‏‏توسعه آگاهی‌های همگانی و ارایه خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان و کمک به آنها برای بازگشت ‏به زندگی تلاش می‌کنند. تأمین امنیت فکری مسافران برای سهولت دسترسی به خدمات امدادونجات، ‏برقراری ایمنی در سواحل دریا، ایجاد انگیزه و آمادگی‌های لازم در عوامل امدادی برای مقابله با ‏حوادث، کاهش تلفات و صدمات ناشی از کمبود نیروهای امدادی در لحظه‌های اولیه حادثه ازجمله ‏اهداف ایجاد و فعالیت در این طرح است. در این طرح امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر با ‏استقرار پست‌های موقت و سیار در قالب طرح ملی امدادونجات تابستانه خدمت می‌کنند. آنها با به‌کارگیری تمام توان عملیاتی خود در پایگاه‌های ثابت در جاده‌های پرتردد و مبادی ورودی شهرها در ‏راستای اجرای سریع عملیات‌های نجات و امدادرسانی در حوادث جاده‌ای و سایر حوادث احتمالی در ‏محدوده عملیاتی پایگاه‌ها و پست‌ها فعالیت می‌کنند‎.

فعالیت ٢٥ پایگاه سوخت ساحلی ‏
مهدی ولی‌پور، رئیس سازمان امدادونجات به تشریح این طرح در گفت‌‌وگو با «شهروند» پرداخت. ‏ولی‌پور با اشاره به فعالیت ۲۵پایگاه موقت ساحلی در شهرهای ساحلی گفت: «این تعداد  پست موقت ‏در سواحل شمالی استان‌های گلستان، ساحل بندر گز، استان گیلان؛ رضوانشهر، آستانه، آستارا، انزلی، ‏تالش، لنگرود، رودسر، رشت، لاهیجان، استان مازندران؛ فرح‌آباد، چپکرود جویبار، بابلسر، ‏فریدونکنار، محمودآباد، ایزدشهر نور، سی‌سنگان نوشهر، تنکابن، رامسر و استان‌ خوزستان؛ شهرستان ‏شوشتر، سیستان‌وبلوچستان؛ چابهار، آذربایجان‌غربی، دریاچه ارومیه و جزیره کیش به ارایه خدمات ‏امدادونجات ساحلی و دریایی به مسافران تابستانی می‌پردازند.»‏‎

لطفا سفر نکنید!‏
ولی‌پور با تأکید بر سفر نرفتن شهروندان با توجه به گستردگی کرونا ویروس ادامه داد:«متأسفانه در ‏حالی که شیب شیوع ویروس کرونا رو به افزایش است و آمار تعداد مبتلایان هرلحظه ‏بیشتر می‌شود و با وجود محدودیت‌ها، اطلاعیه‌ها و هشدارهای متعدد مسئولان مبنی بر ماندن در خانه و نرفتن به سفر، بازهم شاهدیم که تعدادی از هم‌وطنان بی‌توجه به هشدارها درحال مسافرت‌های تابستانی ‏هستند‎.‎‏»

او ضمن تأکید بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی  افزود: «اگر شهروندان همکاری لازم را با ‏دستورالعمل‌های ستاد ملی و استانی به‌ویژه در ممانعت از ترددهای غیرضروری و مسافرت نداشته ‏باشند، به‌طور قطع کرونا کشته‌های بیشتری به همراه دارد.» ‏

امیدواریم به تخصیص بودجه
‎ تخصیص بودجه برای تجهیز و نوسازی ناوگان امدادی مسأله دیگری بود که ولی‌پور در گفت‌وگو ‏با «شهروند» به‌ آن‌ اشاره کرد.

رئیس سازمان امدادونجات در گفت‌وگو با «شهروند» از صدور دستور ‏رئیس جمهوری برای اختصاص اعتبار به منظور شارژ انبارهای امدادی جمعیت هلال‌احمر نیز خبر ‏داد و اضافه کرد:  «مسأله کمبود بودجه و اعتبارات یکی از چالش‌های ‌سازمان امدادونجات است، مسأله‌ای که ‏امیدواریم با نگاه مثبت مجلس یازدهم و دولت دوازدهم از آن عبور کنیم.»

ولی‌پور با اشاره به بخشی از ‏فعالیت‌های حاکمیتی سازمان امدادونجات در ایران به‌عنوان معین دولت افزود: «اجرای طرح‌های ‏امدادی بدون توجه مسئولان دولتی به تخصیص بودجه کافی امکان‌پذیر نیست؛ موضوعی که امیدواریم ‏با نگاه مثبت مجلس و دولت برطرف شود.»‏

فعالیت ١٠ هزار امدادگر
طبق آمار ارزیابی شده ارسالی از پایگاه‌های امدادونجات ساحلی هلال‌احمر در سراسر کشور مشخص ‏شد که در سال‌گذشته بیشترین تعداد مأموریت امدادونجات حوادث مرتبط با محیط‌های آبی به ترتیب در ‏رودخانه‌ها با ۳۹مورد  (۴۱درصد)،  سواحل دریا با ۲۳مورد (۲۳درصد)، دریاچه پشت سدها ‏با ۱۷مورد (۱۸درصد) و سایر مناطق با ۸مورد ثبت و گزارش شده است‎. به همین منظور سازمان ‏امدادونجات پس از بررسی‌های لازم در طرح امداد تابستانه،  امسال تمرکز را در شهرهای شمالی و ‏ساحلی قرار داده است. بنا به گفته رئیس سازمان امدادونجات، ٢٠پایگاه موقت کوهستانی نیز در این ‏طرح راه‌اندازی شده است.

ولی‌پور در توضیح طرح امدادونجات تابستانه در‌سال ٩٩ اضافه کرد: «نزدیک به ١٠‌هزار امدادگر و نجاتگر نیز در ٥٦٠ پایگاه ثابت جمعیت به ارایه خدمات در سراسر ‏کشور در تابستان می‌پردازند.»‏

برنا‌مه‌ریزی برای کاهش آمارغرق شدگی
سالانه نزدیک به‌هزار و ۵۰۰ نفر از شهروندان کشور در رودخانه‌ها، سواحل و محیط‌های آبی غرق ‏می‌شوند. بنا به گفته رئیس سازمان امدادونجات، بی‌توجهی و نداشتن دانش کافی نسبت به خطرات محیط‌های ‏آبی مهم‌ترین علل غرق شدگی به‌ویژه در فصل تابستان است‎.

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت ‏هلال‌احمر به همین منظو از انجام برنامه‌ریزی عملیاتی این جمعیت برای خدمات‌رسانی به مصدومان ‏حوادث احتمالی خبر داد‎.

بنا به گفته ولی‌پور در اجرای این عملیات ۵۶۰ پایگاه ثابت امدادونجات، ‏‏۴۲۳شعبه، ۳۱مرکز استان،  ۲۵طرح ساحلی، ۳۴ مرکز آنست، ۲۲مرکز امدادونجات هوایی به ‏مدت ۱۰۰ روز آماده ارایه خدمات متنوع امدادونجات به مصدومان و آسیب‌دیدگان هستند‎.

ولی‌پور در ‏این باره خاطرنشان کرد: «این پست‌ها در داخل طرح‌های سالم‌سازی دریا و در کنار ناجیان غریق ‏فدراسیون و سایر دستگاه‌ها فعال هستند‎.‎‏»

بنا به گفته رئیس سازمان امدادونجات در هر پست امداد ‏ساحلی سه امدادگر و یک راننده به همراه وسایل و تجهیزات پزشکی و دارویی شامل یک دستگاه ‏آمبولانس، جلیقه و حلقه نجات، موتورسیکلت، قایق نجات، جت اسکی، برانکارد تاشو و ریلی، کپسول ‏اکسیژن، کیف کمک‌های اولیه و سایر ملزومات مورد نیاز حاضر هستند.

او همچنین از هم‌وطنان ‏خواست در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی یا پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، ‏غیرطبیعی و انسان ساخت با شماره اضطراری ملی ۱۱۲ تماس بگیرند‎.‎

عملکرد سازمان امدادونجات در سه ماهه نخست
رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر در پایان به ارایه آماری از عملکرد سازمان امداد‏ونجات در سه ماهه نخست پرداخت.

بنا به گفته ولی‌پور، امدادگران جمعیت هلال‌احمر در سه‌ماهه نخست امسال، ۶‌هزار و ۷۸۴ ‏مأموریت در کشور انجام دادند. امدادگران این جمعیت، در این مدت به ۷۲‌هزار و ۸۹۴ نفر ‏آسیب‌دیده در حوادث و سوانح مختلف امدادرسانی کردند‎.

او همچنین به اسکان ‏٨‌هزار و ۵۷۵ نفر در این مدت اشاره کرد و اظهار داشت: «٣‌هزار و ۳۱۷  مصدوم به ‏صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی اعزام شدند.»‏‎ به گفته  ولی‌پور، بیشترین مأموریت‌های امدادونجات ‏در استان‌های مازندران، اصفهان، گلستان و خراسان جنوبی بوده است.

 

منبع: شهروند

غزل زرچینی
تهیه کننده:

غزل زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *