جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 10 خرداد 1399

۳۰ روز تا انتخابات مجامع شهرستانی و تصمیم گیری‌های بزرگ برای بزرگترین نهاد غیردولتی امدادرسان

پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر روز جمعه 23 خردادماه سال جاری به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود و از میان افراد منتخب، مجمع عمومی جمعیت هلال احمر تشکیل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، به منظور نهادینه کردن مشارکت اعضا و داوطلبان فعال و افراد نیکوکار و نوعدوست و خیرین در این موسسه خیریه و مردمی غیردولتی و فراهم‌کردن زمینه حضور حداکثری و موثر آنها در ارکان تصمیم‌گیری جمعیت هلال‌احمر، مرحله نخست پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت در سراسر کشور و در همه شهرستان‌هایی که شعب جمعیت هلال‌احمر در آن دایر و فعال است، برگزار خواهد شد. تمامی اعضا و داوطلبان فعال واجد شرایط شرکت در انتخابات مجمع جمعیت شهرستان، حق رای و انتخاب اعضای شورای اجرایی و بازرسان جمعیت هلال‌احمر شهرستان مربوطه را دارند.

 پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر روز جمعه  23 خردادماه سال جاری به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود و از میان افراد منتخب، مجمع عمومی جمعیت هلال احمر تشکیل خواهد شد تا در انتخاباتی که در این مجمع برگزار می شود اعضای منتخب برای تصمیم گیری های عالی در جمعیت هلال احمر به عنوان اعضای شورای عالی منصوب شوند. به همین منظور تشکیل ستاد مرکزی اجرایی انتخابات، تشکیل ستاد اجرایی انتخابات استان ها، صدور حکم نماینده ستاد مرکزی انتخابات برای عضویت در ستاد اجرایی انتخابات استان ها، تشکیل ستاد اجرایی انتخابات شهرستان ها، صدور حکم نماینده ستاد اجرایی استان در شهرستان برای برگزاری جلسات، دعوت از اعضای ستادهای استان و شهرستان برای برگزاری جلسات و ارائه اسامی اعضا و داوطلبان فعال شهرستان برای تایید به شورای اجرایی شهرستان در فرودین ماه سال جاری انجام شد.

اطلاعیه زمان بندی پنجمین دوره انتخابات مجامع شهرستان، اعضای شورای اجرایی و بازرسان جمعیت هلال احمر، نخستین مرحله تشکیل مجامع شهرستان و انتخابات اعضای شورای اجرایی و بازرسان جمعیت هلال احمر از آخرین هفته فروردین ماه آغاز و تا اول تیرماه سال جاری ادامه دارد.

از ابتدای اردیبهشت ۹۹ تاکنون هم اقدامات مربوط به تایید و اعلام اسامی اعضا و داوطلبان فعال واجد شرایط شهرستان به ستاد شهرستان، ستاد استان و ستاد مرکزی، اعلام اسامی اعضا و داوطلبان فعال شعب تابعه استان به سازمان های مرتبط، اعلام اسامی اعضا و داوطلبان فعال شهرستان به ستاد مرکزی انتخابات و ستاد اجرایی انتخابات استان و هیات های نظارت مرکزی استان و اعلام نهایی و ارسال اسامی اعضا و داوطلبان فعال واجد شرایط شهرستان ها انجام شده است.

ستاد مرکزی انتخابات براساس اطلاعیه سراسری برگزاری انتخابات و چگونگی ثبت نام نامزدین شورای اجرایی و بازرسین شهرستان ها را از 9 تا 10 اردیبهشت ماه سال جاری انجام داد، همچنین رئیس ستاد شهرستان براساس بند 10 دستورالعمل اجرایی اطلاع رسانی لازم برای برگزاری انتخابات با هماهنگی واحد های ذیربط جمعیت هلال احمر را انجام داده است. نامزدهای شورای اجرایی و بازرسین از 11 تا 17 اردیبهشت ماه براساس تبصره 2 ماده 23 آیین نامه و بند 11دستورالعمل اجرایی نسبت به ثبت نام اقدام کردند.

ستاد اجرایی شهرستان و حراست بر اساس ماده 24 و ماده 16 آیین نامه از 18 اردیبهشت ماه به مدت یک هفته فرصت دارند تا وضعیت نامزدها به لحاظ دارابودن شرایط عمومی و اختصاصی را بررسی کرده و نتیجه را به نامزدها اعلام کنند. بر این اساس نامزدهای معترض به رد صلاحیت خود از 25 تا 27 اردیبهشت ماه اعتراض خود را به صورت مکتوب به هیات نظارت بر انتخابات شهرستان ارائه کنند و این هیات از 28 اردیبهشت ماه تا اول خردادماه سال جاری موظف به رسیدگی به اعتراض نامزدها و اعلام نتیجه است. پس از اعلام نتایج از سوی هیات نظارت بر انتخابات شهرستان، اگر نامزدی باز هم به نتیجه اعلام شده اعتراض داشت می تواند از 2 تا 4 خردادماه  اعتراض خود را به هیات نظارت استان اعلام کند. هیات نظارت بر انتخابات استان براساس تبصره ذیل ماده 26 آیین ماه موظف به رسیدگی به اعتراض نامزدها در خصوص تصمیمات هیات نظارت شهرستان و اعلام نتیجه نامزدها است.

هیات نظارت بر انتخابات شهرستان هم براساس ماده 27 آیین نامه موظف به اعلام اسامی نهایی واجدین شرایط است و این ستاد براساس ماده 30 آیین نامه و بند 21 دستورالعمل اجرایی وظیفه دعوت از اعضا و داوطلبان فعال جهت تشکیل مجمع شهرستان را بر عهده دارد.

نامزدها براساس ماده 28 آیین نامه و بند 20 دستورالعمل اجرایی از 17 تا 21 خردادماه به مدت 5 روز می‌توانند نسبت به معرفی و تبلیغات اقدام کنند.

ستاد اجرایی شهرستان براساس مواد 31 تا 34 آیین نامه و بند 24 دستورالعمل اجرایی موظف به تشکیل مجمع شهرستان و برگزاری انتخابات در روز جمعه 23 خردادماه است. نامزدهای معترض طبق ماده 35 آیین نامه می‌توانند از 24 خردادماه به مدت 2 روز نسبت به نحوه انتخابات یا نتیجه شمارش آرا اعتراض کنند. هیات نظارت شهرستان هم از 27 تا 29 خردادماه به اعتراض نامزدها رسیدگی خواهد کرد. این هیات روز 31 خردادماه نتیجه انتخابات شهرستان را به معترضین و ستاد اجرایی استان و هیات نظارت بر انتخابات استان را اعلام خواهد کرد و اول تیرماه نتیجه قطعی انتخابات مجامع شهرستان اعلام خواهد شد.

در هیات مرکزی نظارت بر انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر دکتر کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام والمسلمین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت، دکتر مهدی کرمی و مهندس رضا محمودی لموکی منتخبان اعضای شورایعالی هلال احمر، دکتر صوفی بازرس شورایعالی، دکتر محمدحسین قربانی نماینده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و علیرضا همامهر نماینده وزارت کشور حضور دارند.

 

انتخابات در موعد مقرر برگزار می‌شود

نخستین جلسه هماهنگی انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر هم با حضور دبیرکل، مدیرکل مجامع و امور استان‌ها، روسای سازمان های امداد و نجات، جوانان و داوطلبان، مدیرکل حراست و مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر به صورت ویدئو کنفرانس با مدیران عامل جمعیت هلال احمر استان‌های سراسر کشور برگزار شد.

در این جلسه افشین یگانه مدیرکل مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر به سوالات مدیران عامل جمعیت هلال احمر استان های سراسر کشور در زمینه نحوه برگزاری انتخابات براساس آیین نامه موجود پاسخ داد.

مدیرکل مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر با اشاره به اعلام اسامی اعضای تایید شده برای شرکت در انتخابات گفت: اسامی اعضای داوطلبی که شرایط شرکت در انتخابات را دارند برای استان ها ارسال می شود و بر این اساس اسامی که در لیست ارسالی به استان ها وجود نداشته باشند، امکان شرکت در انتخابات را به عنوان کاندیدا و رای دهنده نخواهد داشت.

وی درباره اختصاص تن خواه و بودجه برای برگزاری انتخابات به هر یک از استان ها، افزود: براساس هماهنگی های انجام شده با خزانه داری جمعیت هلال احمر، بودجه به استان ها برای برگزاری انتخابات اختصاص داده می شود.

یگانه با اشاره به وجود بحران کرونا و فاصله گذاری اجتماعی، گفت: همان طور که کنکور سال 99 با رعایت فاصله گذاری های اجتماعی برگزار خواهد شد، انتخابات جمعیت هلال احمر هم در موعد مقرر یعنی جمعه 23 خردادماه و با اجرای فاصله گذاری اجتماعی برگزارمی شود.

مدیرکل مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر با اشاره به تسریع در روند صدور کارت شناسایی اعضا، تاکید کرد: مجوز صدور کارت های شناسایی اعضای فعال داوطلب جمعیت هلال احمر از حراست مرکزی به حراست استان‌ها داده شده است و استان ها با پیگیری این امور در روند تسریع صدور کارت ها اقدامات لازم را انجام دهند.

به گفته وی، براساس آیین نامه، امکان حضور اعضای داوطلب زیر 18 سال جمعیت هلال احمر برای شرکت در انتخابات وجود ندارد.

مدیرکل مجامع و امور استان های جمعیت هلال احمر با بیان استفاده از صندوق فرعی برای برگزاری انتخابات، گفت: در شهرستان هایی که جمعیت هلال احمر فاقد شعبه بوده و فقط نمایندگی دارد؛ امکان برگزاری انتخابات مستقل وجود ندارد و در این زمینه باید مجوز تاسیس شعبه از کمیسیون دائمی شورای عالی اخذ شود و شرکت کنندگان با رعایت تمهیدات نظارتی و اجرایی در قالب صندوق فرعی در انتخابات شرکت کنند. اما براساس آیین نامه چیزی به عنوان صندوق سیار وجود نخواهد داشت.

یگانه درباره برگزاری انتخابات به صورت آنلاین و مجازی اضافه کرد: براساس آیین نامه های موجود، امکان برگزاری انتخابات به صورت غیر حضوری و به صورت آنلاین وجود ندارد، اما اگر زیرساخت های فناوری اطلاعات جمعیت هلال احمر اجازه دهد تا این انتخابات به صورت مجازی برگزار شود، برای اخذ مجوز از مجمع عمومی برای این موضوع رایزنی خواهیم کرد. اما در حال حاضر تصمیم بر برگزاری انتخابات مطابق با چهار دوره قبل خواهد بود.

همه  اعضا و داوطلبان فعال جمعیت هلال احمر در هر شهرستان، عضو مجمع شهرستان محسوب شده و اعضای مجمع استان از نمایندگان معرفی شده مجامع شهرستان‌های تابعه و اعضای مجمع عمومی نیز از نمایندگان معرفی شده از مجامع استان‌ها تشکیل می شوند.حد نصاب تشکیل و رسمیت یافتن جلسه مجمع عمومی و مجامع استانی و شهرستانی در نوبت اول با حضور دو سوم اعضای هر مجمع خواهد بود و درصورت عدم تامین حد نصاب در نوبت اول، جلسه‌ دوم که حداکثر 15 روز بعد از نوبت اول خواهد بود با حضور هر تعداد از اعضا رسمیت خواهد یافت.

تعیین و تصویب سیاست‌های کلان جمعیت، تصویب مرامنامه و نظامنامه جمعیت در چارچوب اساسنامه و مقررات فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، تصویب برنامه و بودجه و ترازنامه سالانه جمعیت، تصویب آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های لازم در مورد شرح وظایف و اختیارات شورای عالی، استماع گزارش بازرس یا بازرسان، انتخاب هفت نفر از اعضای شورای عالی و انتخاب بازرس یا بازرسان از جمله وظایف و اختیارات مجمع عمومی جمعیت هلال احمر است.

تدوین برنامه‌های کلی استانی و شهرستانی در چارچوب مقررات و سیاست‌های کلان جمعیت، پیشنهاد برنامه و بودجه سالانه جمعیت مربوط به سطح بالاتر و تصویب ترازنامه سالانه جمعیت مربوطه، استماع گزارش بازرس یا بازرسان، انتخاب چهار نفر اعضای هیات مدیره برای استان و شورای اجرایی برای شهرستان و انتخاب بازرس یا بازرسان از وظایف و اختیارات مجامع استان و شهرستان جمعیت هلال احمر است.

با توجه به اینکه انتخابات از اهمیت بسیار زیادی در این نهاد مردمی و عام المنفعه برخوردار بوده و مهم است که این انتخابات به خوبی برگزار شود، بنابراین لازم است تا رای دهندگان با دقت کافی، افراد شایسته را انتخاب کنند تا این افراد در سرنوشت جمعیت هلال احمر تاثیرگذار بوده و تاثیرات مثبتی را از خود بر جای بگذارند.

 

در استان‌ها چه خبر است؟

در ادامه اخبار مربوط به اقدامات جمعیت هلال احمر استان های سراسر کشور را درباره برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجامع این جمعیت می خوانید:

بیش از ۶۵۰۰ نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات مجامع هلال احمر هرمزگان

۶هزار و ۵۲۳ نفر واجد شرایط شرکت در پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر هرمزگان هستند.

 

31 هزار نفر از اعضای هلال احمر مازندران واجد شرایط حضور در انتخابات مجامع هستند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت: 31 هزار نفر از اعضای هلال احمر استان در 16 شعبه که در سامانه ثبت مشخصات کرده اند واجد شرایط حضور درپنجمین دوره انتخابات مجامع شهرستانی هستند.

 

109 نفر نامزد شوراهای اجرایی و بازرسان هلال‌احمر زنجان شدند

رئیس ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: 109 نفر نامزد شوراهای اجرایی و بازرسان جمعیت هلال احمر در سطح شهرستان های این استان شدند.

 

۱۴ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال‌احمر گیلان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان گفت: خرداد ماه ۱۳۹۹ همزمان با سراسر کشور انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر در گیلان برگزار می شود.

 

آغاز مقدمات برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال‌احمر در کرمان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان از آغاز ثبت نام پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر در این استان خبر داد.

 

نخستین جلسه توجیهی ستاد انتخابات مجامع هلال‌احمر لرستان برگزار شد

اولین جلسه ستاد اجرایی انتخابات استان لرستان با حضور مدیر عامل جمعیت لرستان و سایراعضای ستاد اجرایی استان و شهرستان‌ها برگزار شد.

 

برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه

رئیس ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه با اشاره به برگزاری این انتخابات بصورت هر ۴ سال یکبار در همه مراکز جمعیت هلال احمر کشور گفت : مرحله اول انتخابات در همه شهرستانهای سطح استان پس از تشکیل مجمع جمعیت هلال احمر هر شهرستان که متشکل از همه اعضای داوطلب این نهاد مردمی است در روز جمعه۲۳ خردادماه در سراسر کشور برگزار می شود .

 

ثبت نام 209 نفر در پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی

رئیس ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال احمر آذربایجان شرقی از ثبت نام 209 نفر برای رقابت در پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال احمر آذربایجان شرقی خبر داد.

 

بیش از 15 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات مجامع هلال‌احمر فارس/ 274 نامزد عضویت در شورای اجرایی و بازرسان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان فارس گفت: پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر فارس با 15 هزار و 148 عضو فعال در 26 شعبه شهرستانی برگزار می شود.

 

رقابت بيش از ٥ هزار عضو داوطلب استان مرکزی در انتخابات مجامع هلال‌احمر

مديرعامل و رئيس ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر استان مرکزی از روند اجرايى انتخابات مجامع مرحله شهرستانى تا مرحله استانى خبر داد.

 

11 هزار و 708 عضو هلال‌احمر اردبیل در سامانه اعضاء ثبت نام شده‌اند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از ثبت نام ۱۱ هزار و ۷۰۸ عضو جمعیت هلال احمر استان اردبیل در سامانه اعضاء جمعیت خبر داد.

 

با ثبت بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط، انتخابات مجامع هلال‌احمر تهران برگزار می‌شود

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان تهران گفت: بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر واجد شرایط رای دادن برای انتخابات مجامع هلال احمر در استان تهران هستند.

 

پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال‌احمر استان یزد برگزار می‌شود

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان یزد از برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجامع این جمعیت خبر داد.

 

آغاز ثبت نام از نامزدهای انتخابات مجامع هلال‌احمر خراسان رضوی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی و رئیس ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر استان از آغاز ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر این استان همزمان با سراسر کشور خبر داد.

 

۱۱ هزار نفر عضو واجد شرایط شرکت در پنجمین انتخابات مجامع شهرستانی در خراسان جنوبی

پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر با هدف نهادینه سازی مشارکت اعضاء و داوطلبان فعال در جمعیت هلال احمر و فراهم کردن زمینه حضور حداکثری و موثر آنان در ارکان تصمیم گیری جمعیت هلال احمر همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی برگزار می شود.

 

بررسی چگونگی روند برگزاری انتخابات مجامع در استان البرز

اولین جلسه هیات مدیره جمعیت هلال احمر استان البرز در سال جاری با محوریت پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت برگزار شد .

 

آغاز ثبت‌نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال‌احمر در استان اصفهان

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان از آغاز ثبت نام نامزدهای پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر خبر داد.

 

ثبت نام پنجمین دوره انتخابات مجامع هلال‌احمر در قم آغاز شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم از آغاز ثبت نام پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر خبر داد.

 

نشست هم اندیشی پنجمین‌ دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمراستان کهگیلویه و بویراحمد

نخستین جلسه ستاد اجرایی پنجمین دوره انتخابات مجامع جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد.

غزل زرچینی
تهیه کننده:

غزل زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *