روایت متفاوت رسانه آمریکایی از وضعیت جانبازان شیمیایی در ایران در زمان همه‌گیری کرونا/ فیلم

شبکه تلویزیونی وایس آمریکا در گزارشی به وضعیت جانبازان شیمیایی ایرانی در همه‌گیری کرونا و توجهاتی که به آنها از سوی هلال احمر و دیگر نهادها شده است، پرداخت.

شبکه تلویزیونی وایس آمریکا در گزارشی به وضعیت جانبازان شیمیایی ایرانی در همه‌گیری کرونا و توجهاتی که به آنها از سوی هلال احمر و دیگر نهادها شده است، پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال احمر، در بخشی از این گزارش آمده است؛ «کهنه‌سربازان جنگ با عراق، دچار بیماری‌های تنفسی طولانی مدتی هستند که باعث شده مقابل ویروس کرونا به شکل ویژه‌ای آسیب‌پذیر باشند.»

دراین گزارش آمده است؛

داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران با حرکت در خیابان های تهران، بسته های مراقبتی شامل ماسک، دستکش و ضدعفونی کننده دست را برای پیشگیری از شیوع ویروس کووید-19 در بین مردم توزیع می کنند.

کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران به وایس نیوز گفت: "در رزوهای ابتدایی شیوع کرونا، ما حتی ماسک سه‌لایه در کشور نداشتیم و آماده مقابله با این ویروس نبودیم."

ایران خیلی زود کانون همه‌گیری کووید-19 شد و از این نظر هنوز آسیب‌پذیرترین کشور در خاورمیانه بود.

ساماندهی روی گروه خاصی در ایران متمرکز است: بیش از 70 هزار نفر در جنگ ایران و عراق با سلاح‌های شیمیایی آسیب دیدند. بیش از 30 سال از پایان جنگ می‌گذرد، اما بسیاری از بازماندگان حملات شیمیایی هنور با زیان‌های بلندمدت چشمی، پوستی و ریه‌ای دست به گریبان هستند؛ مشکلاتی که می‌تواند سال های بعد ظاهر شده و با بالا رفتن سن بدتر شود.

مسئولان در ایران می‌گویند تحریم‌های امریکا، پس از کناره گیری‌اش از توافق هسته ای با ایران در سال 2018، مانع تلاش‌هایی است که صرف مبارزه با ویروس کرونا می‌شود.

دکتر لیلا معین که با بازماندگان حملات شیمیایی کار می‌کند، می‌گوید که تحریم‌های جدید "تاثیر منفی فوق‌العاده‌ای بر روی افراد شاغل در ایران و بیماران گذاشته است، مخصوصا بیمارانی که بیماری‌شان با داروهای وارداتی باید درمان شود و بسیار هم گران هستند."

گزارشی از سازمان دیده‌بان حقوق بشر در اکتبر 2019 یعنی ماه ها قبل از بحران جهانی ویروس کرونا منتشر شد که بر اساس آن اگرچه کالاهای بشردوستانه از تحریم‌ها معاف هستند، اما تحریم‌های امریکا از واردات پزشکی جلوگیری می کنند و "ضررهای بیش از حدی برای شهروندان ایرانی که طیفی از مشکلات آنها را آزار می دهد، ایجاد کرده است."

با توجه به ویروس کرونا، درخواست‌های زیادی از سوی جامعه بین‌المللی، گزارشگر ویژه سازمان ملل و نیز تعدادی از اعضای کنگره امریکا و گروه 24 نفره‌ای از مسئولان امریکایی و اروپایی نظیر مادلین آلبرایت، وزیر خارجه سابق ایالات متحده و هانس بلیکس، مدیر پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است، تا تحریم‌ها کاهش یابند.

خانم دکتر معین، هر روز به پیام های بیمارانی پاسخ می‌دهد که نگران ابتلا به ویروس کرونا هستند، با آنان درباره علایمی که دارند حرف می‌زند و سوابق سلامت آنان را تحلیل می‌کند.

او می گوید: " پیشرفت آرام تحریم‌ها علیه ایران ، به ویژه اثرات نگران کننده‌شان بر سلامت مردم ، مانند یک نسل‌کشی خاموش است. ممکن است که فکر کنیم الان تحت تاثیر نیستیم، اما در آینده، شاید ده سال بعد از این، خواهیم دید که (تحریم‌ها) چه خسارتهایی به بار آورده‌اند."

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *