مراسم تکریم و معارفه رئیس سابق و سرپرست جدید سازمان امدادونجات برگزار شد/ دبیرکل جمعیت هلال‌احمر: هدف ما تبدیل هلال‌احمر به توانمندترین جمعیت ملی در دنیاست

مراسم تکریم و معارفه‌ی رئیس سابق و سرپرست جدید سازمان امدادونجات صبح امروز باحضور دبیرکل جمعیت هلال‌احمر برگزار شد. در این مراسم از «مرتضی سلیمی» به‌پاس پنج‌سال حضور در سازمان امدادونجات قدردانی شد و «مهدی ولی‌پور» به‌عنوان سرپرست جدید این سازمان آغاز به کار کرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امدادونجات، محمدحسن قوسیان‌مقدم دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در این مراسم گفت: «بار دیگر این توفیق را به‌دست آوردم تا در خدمت خانواده‌ی بزرگ هلال‌‌احمر باشم. امیدوارم این حضور منشا خیر برای مردم و هلال‌احمری‌ها باشد. امروز که در سازمان امدادونجات حاضر شده‌ام، مصادف با سال‌روز آزادسازی خرمشهر است. این مناسبت را به فال نیک می‌گیرم و خوشحالم که نخستین حضور عمومی‌ام، در سازمان امدادونجات اتفاق افتاده است.»

قوسیان‌مقدم با یادی از مرحوم بیژن دفتری ادامه داد: «یکی از افتخارات مجموعه‌ی هلال‌احمر وجود سازمان امدادونجات پویاست. دو ماموریت اصلی برای این سازمان در نظر گرفته‌ایم؛ نخست توسعه‌ی آموزش‌های تخصصی و همگانی، و دوم ارائه‌ی خدمات امدادی به آسیب‌دیدگان در حوادث. همواره توقع اصلی از سازمان امدادونجات این بوده که با جدیدترین تجهیزات در بحران‌ها حضور پیدا کند و به آسیب‌دیدگان یاری برساند.»

 

چشم‌انداز: هلال‌احمر توانمند و کارآمد در جهان

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با ذکر روایت‌هایی از حضور میدانی در زلزله‌ی بم عنوان کرد: «هروقت که صحبت از «امدادرسانی» به‌میان آمده، جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان اولین‌نهاد حضور داشته است. باید این «اولین‌بودن» حفظ و تقویت شود. برای همین، ضروری‌ست که کمبودهای لجستیکی و انسانی برطرف شود.» او توضیح داد: «چشم‌اندار این است که هلال‌احمر توانمندترین و کارآمدترین جمعیت در منطقه و جهان شود. البته درحال‌حاضر این موقعیت را در منطقه داریم و باید آن را حفظ کنیم. درواقع باید این رتبه را ارتقا و بهترین، موثرترین و فراگیرترین خدمات را ارائه دهیم.»

قوسیان‌مقدم ادامه داد: «امیدوارم روزبه‌روز شاهد تقویت سازمان امدادونجات باشیم. بر اساس ماده‌ی سه اساسنامه، هلال‌احمر هشت‌وظیفه دارد که چهارمورد اول آن مربوط به حوزه‌ی امدادونجات است. سازمان امدادونجات مهم‌ترین مجموعه‌ی هلال‌احمر است. بنابراین انتظار می‌رود که قوی‌ترین و بهترین باشد. دبیری ستاد بحران در هلال‌احمر با رئیس این سازمان است. این موضوع نشان‌دهنده‌ی حساسیت کار در امدادونجات است. حوزه‌ی وظایف هلال‌احمر در قانون مدیریت بحران کشور را هم که مرور کنیم، متوجه حضور پررنگ سازمان امدادونجات می‌شویم.»

 

دقت، سرعت و پاک‌دستی؛ سهاصل مهم در عملیات‌های امدادی

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر در ادامه گفت: «نحوه‌ی جمع‌آوری و توزیع ‌کمک‌های مردمی برای ما مهم است. زمانی که اشخاص به‌جای هلال‌احمر به‌عنوان مرجع کمک در نظر گرفته می‌شوند، باید ماجرا را ریشه‌یابی کرد. جمع‌آوری کمک‌های مردمی باید هدف‌مند باشد و متناسب با نیت خیّر هزینه شود. مراودات مالی یکی از خط قرمزهای بزرگ ماست. ما در مبارزه با فساد قاطع هستیم. بدنه‌ی هلال‌احمر همواره امین و پاک‌دست بوده. از  نیروهای شریف جمعیت می‌خواهم که به‌عنوان چشم بینا و گوش شنوا به ما یاری برسانند تا درصورت‌نیاز برخوردهای لازم را انجام دهیم.» او مطرح کرد: «توقع دارم که سازمان امداد‌ونجات تراز بالاتری را به‌دست آورد. باید به مسائل امدادی نگاه علمی داشت و سیستم‌هایی مثل سیستم انبارداری را به‌روز کرد. دقت، سرعت و پاک‌دستی در عملیات‌ها ضروری‌ست. نیروهای هلال‌احمر با روحیه‌ی تلاش‌گری خود باید هرلحظه آماده‌ی پاسخ‌گویی در حوادث باشند. امیدوارم که چهره‌ی درخشان و نورانی هلال‌احمر بین ملت ایران نمایان شود؛ چراکه هلال‌احمر پر از نیروهای ایثارگر و عاشق است.»

قوسیان‌مقدم در پایان تاکید کرد که از تجربه‌های مرتضی سلیمی رئیس سابق سازمان امدادونجات در هلال‌احمر استفاده خواهد شد و مهدی ولی‌پور رئیس جدید این سازمان را نیرویی قدیمی اما تازه‌نفس دانست. قوسیان‌مقدم همچنین بر بازدیدهای سرزده‌ی خود از سازمان امدادونجات تاکید کرد.

 

آئین‌نامه‌ی امدادونجات را تصویب کردیم و تیم واکنش‌سریع راه انداختیم

مرتضی سلیمی رئیس سابق سازمان امدادونجات هم در این مراسم گفت: «از همه‌ی همکارانم که در طول نزدیک به پنجسال حضور در سازمان برای تسریع به پاسخ‌گویی به حوادث به مجموعه یاری رساندند قدردانی می‌کنم. از حمایت‌های دکتر همتی ریاست جمعیت هلال‌احمر هم سپاس‌گزارم که طی این چندماه حضوری همدلانه و همراهانه داشتند. به‌واسطه‌ی مسائل شخصی توفیق خدمت از من سلب شد.» او ادامه داد: «در طول این‌مدت توانستیم پس از 18سال آئین‌نامه‌ی امدادونجات را در شورای‌عالی تصویب کنیم. این موضوع پاسخ‌گویی به حوادث را هموارتر می‌کند و شرح‌وظایف مشخص‌تر می‌شود. به همه‌ی آن‌چه که در برنامه‌ی پنج‌ساله مشخص شده بود دست پیدا کردیم. با تاکید بر اصل تفویض اختیار شاهد افرایش سرعت پاسخ‌گویی در بحران‌ها بودیم. بالغ‌بر ۲۰دستورالعمل بازنویسی شد. از همه مهم‌تر تیم‌های واکنش سریع را تشکیل دادیم و در همه‌ی استان‌ها فعال کردیم.»

 

مهم‌ترین چالش سازمان امدادونجات کمبود نیروی انسانی و تجهیزات است

سلیمی در ادامه یادآور شد: «نحوه‌ی ذخیره‌سازی اقلام در انبارها را تغییر دادیم و بسته‌های غذایی متنوعی را با حفظ کرامت انسانی طراحی و توزیع کردیم. تیم‌بندی‌های عملیاتی دستورالعمل مشخصی پیدا کرد و پایگاه‌های امدادونجات رتبه‌بندی شدند. حالا دیگر هیچ پایگاهی بدون مجوز فعالیت نمی‌کند. تعمیرگاه ست‌های هیدرولیک و پنوماتیک راه‌اندازی شد و ازطرفی‌هم بر فعالیت کمیته‌های علمی-پژوهشی تاکید کردیم. تلاش ما گذر استان‌ها از سیستم آنالوگ به دیجیتال بود و این اتفاق در بسیاری از استان‌ها عملیاتی شد.» او مهم‌ترین چالش را کمبود نیروی انسانی و تجهیزات فردی و تیمی امدادونجات دانست و در پایان گفت: «آرزو می‌کنم بتوانم در ادامه امدادگر خوبی برای هلال‌احمر باشم. امیدوارم رضایت آسیب‌دیدگان در حوادث را به‌دست آورده باشم.»

 

همواره از نام «هلال‌احمر» باافتخار یاد می‌شود

مهدی ولی‌پور سرپرست سازمان امدادونجات نیز با تبریک عید سعید فطر و سال‌روز آزادسازی خرمشهر گفت: «از اواخر سال ۷۲ که به توصیه‌ی مرحوم بیژن دفتری که استاد ما بودند وارد هلال‌احمر شدم تا به امروز هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم که پا در جای پای بزرگانی مثل ایشان بگذارم. از حسن‌اعتماد دکتر همتی ریاست جمعیت هلال‌احمر تشکر می‌کنم و امیدوارم با حمایت و هدایت ایشان و دبیرکل محترم بتوانم این وظیفه را به‌خوبی انجام دهم.»

او ادامه داد: «از زحمات همه‌ی افرادی که طی این سال‌ها به سازمان امدادونجات کمک کردند، تشکر می‌کنم. سازمان با فرازونشیب‌هایی روبه‌رو بوده است. الان در مقطعی هستیم که مدیران جدید هلال‌احمر پیش از این در جمعیت فعالیت کرده‌اند و انتخاب‌هایشان هم از بدنه‌ی هلال‌احمر است. این فرصت را باید غنیمت شمرد. همواره تغییرات سازمانی برای رشد و تعالی موثر بوده است.»

ولی‌پور تاکید کرد: «از نام «هلال‌احمر» در حوادث باافتخار یاد می‌شود. باتوجه به تغییراتی که در سطح جامعه شاهد آن هستیم، ضروری‌ست که سطح سازمانی خود را ارتقا دهیم و برای پاسخ‌گویی در حوادث آینده به فناوری روز مجهز شویم. این مسئله می‌طلبد که همه دست‌به‌دست هم دهند و با تلفیقی از علم روز و فناوری‌های روز حرکت کنند.»

 

هرچقدر در لجستیک قوی باشیم، در عملیات هم قوی‌ خواهیم بود

سرپرست سازمان امدادونجات عنوان کرد: «سازمان امدادونجات بازوی اجرایی جمعیت هلال‌احمر درراستای وظیفه‌ی حاکمیتی‌اش است. باید به بخش لجستیک و تاکتیکی بیشتر توجه شود. هرچقدر در لجستیک قوی‌ باشیم، در عملیات هم قوی‌ خواهیم بود. جا دارد که درزمینه‌ی آموزش‌های تخصصی و ناوگان امدادی فعالیت بیشتری صورت گیرد. باید به نوسازی ناوگان و تجهیز هلال‌احمر به تجهیزات روز بیشتر توجه شود؛ در بحث تاکتیک و عملیات هم همین‌طور. سرعت، دقت و کیفیت عملکرد در پاسخ به حوادث باید مورد توجه قرار گیرد. آئین‌نامه‌ی امدادونجات را پیگیری می‌کنیم و دنبال آن هستیم که نیروهای کادر هم آموزش‌های لازم را فرا گیرند.»

او در پایان صحبت‌های خود گفت: «فعالیت امدادی، یک کار گروهی‌ست. همه باید کنار هم بایستند و حرکت کنند. از تلاش‌های آقای سلیمی در طول ۵سال گذشته تشکر می‌کنم. تدابیر ایشان باعث شد که هلال‌احمر فعالیت موثری در حوادث داشته باشد.»

 

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امدادونجات، در این مراسم سعید مهرزادی رئيس حوزه‌ی ریاست جمعيت هلال‌احمر، شاهین فتحی مدیرعامل هلال‌احمر استان تهران و همچنین شورای معاونین سازمان امدادونجات حضور داشتند. مهرزادی در صحبتی کوتاه بر ضرورت رعایت سلسله‌مراتب در انجام امور و کار تیمی تاکید کرد و برای رؤسای سابق و جدید سازمان امدادونجات آرزوی توفیق کرد.

همچنین حبیب درگاهی قائم‌مقام سازمان امدادونجات به نمایندگی از شورای معاونین این سازمان به مرتضی سلیمی خداقوت و به مهدی ولی‌پور خوش‌آمد گفت. او سلیمی را مدیری آرام و هوشمند در مدیریت بحران‌ها دانست و ولی‌پور را هم‌سنگری که از عهده‌ی مسئولیت جدیدش برمی‌آید.

در حاشیه‌ی این مراسم از زحمات حامد سجادی معاون سابق عملیات سازمان امدادونجات تقدیر شد و محمدباقر محمدی به‌عنوان معاون عملیات جدید سازمان حکم خود را از مهدی ولی‌پور دریافت کرد.

گفتنی است، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از ظرفیت‌های مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امدادونجات بازدید کرد.

امیر هاتفی‌نیا
تهیه کننده:

امیر هاتفی‌نیا

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *