سخنگوی جمعیت هلال‌احمر خبر داد: طرح «نذر آب3» در 4 استان ایران اجرا می‌شود/ جمع‌آوری 121 میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیرین و مردم نوع‌دوست در حمایت از متاثران بیماری کرونا

سخنگوی جمعیت هلال احمر در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، به تلاش هلال احمر برای تقویت ناوگان امدادی، اجرای طرح نذر آب 3، توزیع 220 هزار بسته حمایتی میان متاثران کرونا و جمع آوری 121 میلیارد تومانی کمک های مردمی و خیرین به متاثران کرونا خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، محمد نصیری در نشست خبری امروز با خبرنگاران، عملکرد سه هفته گذشته جمعیت را در حوزه های مختلف تشریح کرد.

امدادرسانی به بیش از 72 هزار نفر در سه ماهه ابتدایی سال جاری

نصیری در تشریح عملکرد سه ماهه سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: در سه ماهه ابتدایی سال جاری، 6748 ماموریت امداد و نجات انجام و به 72 هزار و 894 آسیب دیده حوادث، خدمت رسانی شده است. در این مدت، 3125 نفر در حوادث جوی و ترافیکی مصدوم و 8575 نفر هم اسکان موقت داده شدند. 3317 نفر نیز به شکل زمینی و هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند که این میزان حوادث رخ داده، اهمیت نوسازی ناوگان امدادی را دوچندان می کند.

وی همچنین به اجرای دومین مانور سراسری ساعت صفر زلزله در منطقه شهمیرزاد سمنان اشاره کرد و گفت: با اعلام وقوع زلزله فرضی 6.6 ریشتری، آمادگی دستگاه ها سنجیده و نسبت به مانور قبلی بالاتر برآورد شد تا جایی که طی یک ساعت تمام تیم های عملیاتی در سراسر کشور برای حضور در منطقه عملیاتی آمادگی داشتند. تصمیم بر این است که در مانورهای بعدی، خبرنگاران حوزه نیز حضور داشته باشند.

آغاز اجرای طرح امداد تابستانه از 15 خردادماه

سخنگوی جمعیت هلال احمر به آغاز طرح امداد تابستانه هلال احمر از 15 خردادماه اشاره کرد و گفت: در این طرح، علاوه بر پایگاه های ثابت هلال احمر؛ 25 پست موقت در جاده های پرتردد به منظور خدمت رسانی سریعتر به هموطنان ایجاد شده است.

پشتیبانی عملیات اطفاء آتش سوزی های اخیر در کشور موضوع دیگری بود که سخنگوی جمعیت به آن اشاره کرد و گفت: در سه ماهه ابتدایی سال جاری، 148 مورد حریق در کشور رخ داده که 183 امدادگر در پشتیبانی و اطفاء آتش سوزی های رخ داده، مشارکت داشتند.

نصیری گفت: در این آتش سوزی ها، 12 نفر مصدوم شدند و 18 نفر هم در محل حادثه از سوی هلال احمر، خدمات درمان سرپایی دریافت کردند. همچنین چهار دستگاه بالگرد هلال احمر در این عملیات به درخواست وزارت دفاع، به کارگیری و 27 هزار کیلوگرم بار و اقلام مورد نیاز به مناطق دچار حریق منتقل شده است.

استفاده از پهباد برای ارزیابی مناطق حادثه دیده

سخنگوی جمعیت و رئیس سازمان داوطلبان در ادامه افزود: مهمترین اتفاق در حوزه امداد و نجات، توجه به سرعت عمل در ارزیابی مناطق حادثه دیده با استفاده از پهباد به جای بالگرد و یا اعزام نیروهای ارزیاب به منطقه است که استفاده از پهباد؛ کم هزینه، پرسرعت و دقیق بوده و به ظرفیت های حوزه امداد و نجات هلال احمر اضافه می شود.

نصیری تاکید کرد: لجستیک و ناوگان امدادی هلال احمر با توجه به حوادث دو سه سال اخیر از جمله زلزله کرمانشاه و ... دچار فرسودگی و انبارهای جممعیت با کمبود اقلام مواجه شده بود که با تامین اعتبار اولیه، تقویت سیستم لجستیکی از برنامه های اصلی هلال احمر در سال جاری است.

5 محموله کمک های بین المللی برای مقابله با کرونا به ایران وارد می شود

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: با پیگیری های انجام شده در معاونت امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر، به زودی 5 محموله جدید برای پیشگیری از بیماری کرونا شامل دستکش، ماسک و ... وارد کشور می شود.

نصیری افزود: امضای تفاهم نامه با کمیته بین المللی صلیب سرخ برای ارائه خدمات به مهاجرین و پناهندگان افغانستانی در مرز دوقارون، همچنین توزیع هدایای ایرانیان خارج از کشور براساس نیت اهداکنندگان و در مناطقی خاص، مهمترین عملکرد معاونت امور بین الملل هلال احمر در سه هفته گذشته بوده است.

اجرای کمپین "غرق نشویم" از سوی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت

نصیری با اشاره به اینکه در سال جاری و سال گذشته با پدیده بارش های شدید مواجه بودیم که در رودخانه های فصلی و تالاب های خشک شده، چاله های آبی ایجاد کرده، افزود: شنا در این مناطق، منجر به افزایش میزان غرق شدگی در کشور شده که معاونت آموزش جمعیت هلال احمر بنا بر وظیفه خود، کمپین "غرق نشویم" را راه اندازی کرده و تاکنون 32 هزار نفر در این کمپین مشارکت کرده اند.

وی افزود: در سه ماهه اخیر، از جمعیت هلال احمر در 69 مورد عملیات غرق شدگی درخواست کمک شده که 20 مورد نجات یافته داشتیم و هفت مورد نیز به مراکز درمانی انتقال یافتند اما بیشترین حوادث در رودخانه ها اتفاق افتاده است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر از مردم درخواست کرد تا به 2 موضوع پیشگیری از شنا در مناطق ممنوعه، همچنین پیشگیری از ایجاد آتش و خودداری از رهاکردن شیشه در طبیعت به منظور پیشگیری از حوادث پرتکرار آتش سوزی و همچنین پدیده غرق شدگی، توجه ویژه داشته باشند.

ارائه خدمات درمانی در بیمارستان 200 تختخوابی نجف اشرف

نصیری با اشاره به اینکه جلسه ستاد اربعین از هفته جاری در جمعیت هلال احمر برگزار می شود و در حال فراهم کردن مقدمات ارائه خدمات در اربعین هستیم افزود: تصمیم برای اعزام زوار، با ستاد کشوری اربعین است اما با همکاری عتبه علویه در نجف اشرف و همجوار فرودگاه نجف، یک بیمارستان 200 تختخوابی مجهز در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفته که 2 فرصت ارائه خدمات به زائران میلیونی ایرانی و همچنین تقویت خدمات توریست درمانی را برای جمعیت هلال احمر فراهم می کند. هلال احمر طبق یک قرارداد 50 ساله، از این بیمارستان بهره برداری خواهد کرد.

انجام اقدامات لازم برای واردات واکسن آنفلوآنزا به کشور

سخنگوی جمعیت هلال احمر گفت: اقدامات اولیه برای تامین واکسن آنفلوآنزا انجام شده که بتوانیم در زمان شیوع این بیماری، پیشگیری و ایمنی لازم را داشته باشیم.

نصیری با تقدیر از همت خیرین و مردم نوعدوست کشور افزود: حمایت از متاثران بیماری کرونا در کشور همچنان ادامه دارد و در سه هفته اخیر با اهدای 11 میلیارد تومان کمک های نقدی و غیرنقدی مردم و خیرین، جمع کمک های مردمی در این زمینه به 121 میلیارد تومان رسیده است.

توزیع 220 هزار بسته حمایتی میان متاثران کرونا

نصیری از تهیه، بسته بندی و توزیع 220 هزار بسته حمایتی برای متثران کرونا در سراسر کشور هم خبر داد و افزود: تعهد هلال احمر تهیه 250 هزار بسته بوده است اما روند حمایت از متاثران کرونا همچنان ادامه دارد.

 اجرای طرح نذر آب 3 برای کمک به متاثران از خشکسالی

سخنگوی جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: طرح نذر آب3 نیز امسال همچون 2 سال گذشته در چهار استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان اجرا خواهد شد. این طرح براساس سیاست فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در خصوص مداخله جمعیت های ملی در پیشگیری از تغییرات اقلیمی و توجه مردم به محیط زیست اجرا می شود و در کشور ایران این خدمات در زمینه خدمت به متاثران از خشکسالی ارائه خواهد شد.

وی افزود: موسسات خیریه، خیرین، کمیته امداد، بهزیستی و ستاد اجرایی فرمان امام، امسال شرکای جدید هلال احمر در اجرای طرح نذر آب3 در مناطق متاثر از خشکسالی هستند.

نصیری در پاسخ به سوالی مبنی بر اعزام نیرو و ارسال اقلام امدادی به افغانستان در راستای مبارزه به شیوع کرونا هم گفت: برای حضور در افغانستان، دولت و وزارت امور خارجه ایران و یا جمعیت ملی افغانستان باید از هلال احمر ایران درخواست کمک کنند که تاکنون چنین درخواستی از هلال احمر نشده اما جمعیت هلال احمر ایران برای کمک در این زمینه از آمادگی کامل برخوردار است.

تلاش برای تبدیل سرمایه های راکد جمعیت به سرمایه های جاری

وی در ادامه تعیین تکلیف اموال، املاک و سرمایه های راکد جمعیت از جمله بیمارستان عمان، موقوفات جمعیت و ... را از اولویت های جمعیت دانست و افزود: پروژه های اقتصادی به سرعت تعیین تکلیف شده و به برای بهره برداری و جبران هزینه های خدمات هلال احمر سرمایه جاری تبدیل می شود.

سخنگو و رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، درباره موضوع بازنگری و اصلاح اساسنامه هلال احمر گفت: اصلاح ساختار اساسنامه هلال احمر مصوبه مجمععمومی هلال احمر بوده و این اصلاح با هدف حفظ ماهیت تشکل مردم نهاد جمعیت و ارتقای ظرفیت هلال احمر در مواجهه با بحران ها و استفاده از مشارکت حداکثری مردم در حوادث و بلایا و ... مبتنی بر سیاست‌های فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر خواهد بود.

وی افزود: پیشنویسی در کمیته تخصصی مجمع عمومی آماده شد که در صورت نهایی شدن، به هیات دولت ارسال و سپس برای تایید نهایی باید به مجلس برود.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *