گزارش ماهانه- 3(خردادماه 1399)/ در راه گسترش خانه‌های هلال

دکتر کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر در سومین گزارش عملکرد ماهانه خود نوشت:

 شب عید فطر بهانه‌ای شد برای سر زدن به خانواده اولین شهید امدادگر جمعیت. شهید جلال عزیزیان جوان 21 ساله‌ای بود که در اولین روزهای دفاع مقدس در خرمشهر به شهادت رسید. خاطراتی از دیدارشان با رهبر انقلاب برایم تعریف کردند و درباره جوان شهیدشان گفتند. این خانواده فرزند شهید  دیگری هم تقدیم انقلاب کرده است. به رسم یادبود هدیه‌ای به این خانواده تقدیم کردم و سر مبارک مادر شهید را بوسیدم. این مادر عزیز حرفی به من زد که حرف دل همه خانواده شهدا بود :«ما از مسئولین و دیگران چیزی نمی‌خواهیم. فقط ما را فراموش نکنند و به ما سر بزنند.» زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا و ایثارگران وظیفه مهمی بر دوش همه ماست. پدر و مادر شهدا را نباید فراموش کنیم. دلجویی از این عزیزان کمترین مسئولیت ما در قبال آن‌ها است.

 جوانان و اعضای هلال احمر چه در دوران جنگ تحمیلی و چه در بحران‌های دیگر پیشقراول امدادرسانی بودند و جان بر کف، به دل حادثه زده‌اند. از ابتدای تاسیس هلال احمر تا کنون نمونه چنین جانفشانی‌هایی بسیار است.

پایگاه‌های اقماری نیاز به رسیدگی دارند

بازدید از پایگاه‌های اقماری استان تهران و البرز من را از نزدیک با مشکلات این پایگاه‌ها آشنا کرد. پایگاه‌های اقماری اطراف تهران قرار است در شرایط بحران و حوادث مختلف، پشتیبان امدادرسانی باشند. اما در حال حاضر این پایگاه‌ها دچار مشکلات مالکیتی و حقوقی هستند. از طرف دیگر در سال‌های گذشته از این انبارها برای پشتیبانی حوادث برداشت شده است بدون اینکه جایگزینی برای آن درنظر گرفته شود. بعد از بازدید از پایگاه‌های هیو، محمدشهر، رباط کریم، حسن آباد، پاکدشت و دماوند گزارشی به رییس جمهور از وضعیت این پایگاه‌ها ارائه دادم. مدیریت بحران در تهران و استان‌های همجوار آن نیاز به تجهیز لجستیکی و امدادی این پایگاه‌ها دارد که در دیدار با رییس جمهور این مساله را مطرح کردم. دولت برای تجهیز این پایگاه‌ها و رساندن آن‌ها به وضعیت پایدار و استاندارد قول همکاری و تعیین بودجه داده است.

انتصاب بر اساس تجربه و توانایی

دبیرکل جدید جمعیت منصوب شد. در انتصابات جدید بیش از هر چیزی توجه داشتم تا افرادی که پست‌های جدید را در اختیار می‌گیرند از تجربه و تخصص کافی برخوردار باشند. انتخاب افراد معتدل و به دور از جهت‌گیری‌های سیاسی به جمعیت کمک می کند تا از حاشیه‌ها دور باشند و وظیفه خود در جهت اقدامات بشردوستانه و امداد را به درستی انجام دهند. در این انتصاب‌ها سعی کردم مدیران و روسا را از بین افراد با تجربه و از بدنه هلال احمر انتخاب کنم. آنچه در فعالیت‌های جمعیت اهمتی دارد تجربه و اطلاع کافی از حوزه‌های فعالیتی آن است. برای ما که در حوزه امدادرسانی و مدیریت بحران نقش فعال داریم، ایده‌آل این است که از آزمون و خطا دوری کنیم و از تجربه‌های گذشته به درستی درس بگیریم و آن‌ها را به کار ببریم.

کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت کرونا

در جلسه کارگروه ارزیابی فرصت‌های مدیریت کرونا در وزارت کشور، درباره اقدامات جمعیت هلال احمر در دوران کرونا صحبت کردم و از فعالیت‌های داوطلبانه اعضا صحبت کردم که تا چه اندازه در ارائه آگاهی و توزیع همچنین اقلام بهداشتی موثر بودند. گسترش خانه‌های هلال می‌تواند شبکه‌ای برای آموزش همگانی و توسعه فعالیت‌های هلال احمر باشند. مثل اتفاقی که در شبکه بهداشت رخ داد و خانه‌های بهداشت به صورت مویرگی در تمام نقاط کشور شکل گرفتند و باری از فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان را بر عهده داشتند. آموزش پلاک به پلاک شهرها و روستاها با گسترش خانه‌های هلال امکان پذیر است و آنچه امروز بیش از هر چیز دیگری به آن نیاز داریم اطلاع رسانی و آموزش است.

بازدید از پایگاه‌های شمیران

در بازدید از پایگاه‌های اماد و نجات شمیران از نزدیک با مشکلات این پایگاه‌ها آشنا شدم. این پایگاه هم مثل دیگر پایگاه‌های کشور به تجهیز شدن نیاز دارد تا در روزهای بحرانی بتوانیم از ظرفیت آن به درستی استفاده کنیم. همجواری با بافت شهری از یک طرف و نزدیکی به کوهستان، از اهمیت این پایگاه‌ها در حوادث کوهستان و جاده خبر می‌دهد. این محدوده در روزهای پایانی هفته بیش از 5 هزار نفر مراجعه کننده دارد و امدادگران باید برای هر حادثه احتمالی آماده باشند. فرماندار شمیران در این بازدید همراه من بود و از پیچیدگی‌های امدادرسانی در این پایگاه‌ها خبر داد. بعد از بازدید از پایگاه‌های اقماری تهران گزارشی از وضعیت این پایگاه‌ها به رییس جمهور ارائه کردم که در آن لزوم تجهیز پایگاه‌ها به خوبی مشخص بود. رییس جمهور تاکید کرد که بعد از بررسی دقیق وضعیت این پایگاه‌ها، به زودی به هلال احمر در این زمینه کمک کند.

شمیران روستاهای زیادی دارد اما در حال حاضر تنها یک خانه هلال در این منطقه دایر شده. یکی از اهدافی که به دنبال تحقق آن هستیم، گسترش خانه‌های هلال است تا بتوانیم افراد بیشتری را آموزش دهیم. اهمیت این آموزش‌ها در زمان بروز حوادث خودش را نشان می‌دهد؛ حتی اگر در طول یک سال افراد آموزش دیده بتوانند جان یک انسان که دچار حادثه شده را جات دهند ما به هدف خودمان در آموزش همگانی رسیده‌ایم.

نشست با مدیران معاونت آموزش، پژوهش و فناوری

از زمان تاسیس جمعیت، زحمات زیادی در حوزه آموزش کشیده شده، اما اگر همین حالا از افراد حاضر بپرسیم که چند نفر در برابر مخاطرات آمادگی دارند و می‌توانند به صورت عملی از این آموزش‌ها استفاده کنند، طبعا تعداد قابل توجهی اعلام آمادگی نمی‌کنند. در هلال احمر به دنبال آموزش‌های موثر و کاربردی هستم و همچنین آموزش‌هایی که بتواند در زمان حادثه از اضطراب مردم کم کند. در بازدید از معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت نشستی هم با مدیران این بخش برگزار کردم. از نحوه ارائه آموزش‌ها حرف زدیم و استفاده از ظرفیت‌هایی مثل فضای مجازی و آموزش همگانی از طریق صدا و سیما. خانواده‌هایی هم هستند که هیچ امکانی برای استفاده از آموزش‌های مجازی و رسانه‌ای ندارند. با بررسی کارشناسی باید این موارد هم شناسایی و برای آموزش آنها اقدام شود. آموزش حضوری و میدانی یکی از این راه‌کارها است که به همکارانم در حوزه آموزش پیشنهاد دادم. ایجاد شبکه گسترده آموزشی در تمام نقاط کشور با توسعه خانه‌های هلال امکان‌پذیر است. یکی از مهمترین اهدافی که در جمعیت به دنبال تحقق آن هستم، عدالت در ارائه آموزش‌های همگانی است.

روایت 90 سال تجربه در موزه هلال

تاریخچه تاسیس جمعیت در ایران به حدود یک قرن می‌رسد. این زمان برای کسب تجربه‌های مختلف که تک تک آن‌ها ارزشمند هستند کم نیست. کشور ما از دوران تاسیس جمعیت تا کنون اتفاق‌های بزرگی را پشت سر گذاشته که نقش هلال احمر و امدادگران و فعالیت‌های آن‌ها در آن به خوبی مشخص است. اسناد و اشیائی از این تجربه‌ها در مرکز اسناد جمعیت نگهداری می‌شود که به نظرم باید تک تک آن‌ها را بررسی کرد. از تاسیس قطار بیمارستانی در دوره جنگ گرفته تا کشتی فارور و حضور در عرصه‌های بین المللی برای فعالیت‌های بشردوستانه. مرکز اسناد و موزه جمعیت باید آیینه‌ای برای نشان دادن فعالیت‌های صد ساله ما باشد و بازدیدکننده بعد از بازدید از بخش‌های مختلف موزه، با سیری از فعالیت‌های امدادی، بین المللی، دوران جنگ و انقلاب و ... آشنا شود. در بازدید از موزه جمعیت تاکید کردم که ویترین‌های این موزه باید چیدمان بهتری داشته باشند تا سیر فعالیت‌های هلال احمر در عرصه‌های مختلف را به درستی روایت کند. این موزه یکی از پر بازدیدترین موزه‌های کشور است و بازدید گروه‌های دانش‌آموزی از این موزه می‌تواند فرصت خوبی برای آشنایی آن‌ها با فعالیت‌های هلال احمر و اهداف آن باشد.

14 میلیون دانش‌آموز، گروه هدف آموزش همگانی

حالا که روند گسترش آموزش همگانی برای مواجهه با حوادث و بحران‌ها را در پیش گرفته‌ایم باید از ظرفیت‌هایی مثل آموزش و پرورش استفاده کنیم. به همین منظور دیداری با وزیر آموزش و پروش داشتم. بیش از 14 میلیون دانش‌آموز این وزارت‌خانه یکی از بزرگترین گروه‌های هدف آموزشی هستند. تفاهم نامه جمعیت و آموزش و پرورش می‌تواند گام بزرگی برای توسعه آموزش همگانی باشد و ما بتوانیم جامعه آماری زیادی را برای مقابله با حوادث آماده کنیم. در تفاهم نامه‌ای که با آموزش و پروش امضا کردم مقدمات برای آموزش یک میلیون دانش‌آموز از طریق تشکیل کانون‌های دانش‌آموزی انجام شد.

ویدئوکنفرانس با مدیران عامل استان‌ها

صحبت‌های اولیه در ویدئوکنفرانس با مدیران عامل استان‌ها درباره انتخابات مجامع استان‌ها بود که به زودی از راه می‌رسید. این انتخابات برای اعضای جمعیت که دغدغه‌های جدی دارند بسیار مهم است و نماینده‌های برگزیده می‌توانند در تعیین سیاست‌های کلی جمعیت تاثیرگذار باشند. قرار گرفتن در شرایط به‌خصوص دوران کرونا، دلیل تاکید من بر رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی در این انتخابات بود. مدیران عامل استان‌ها هم در این جلسه از چالش‌های خود گفتند تا قبل از برگزاری انتخابات به آن رسیدگی شود. به لطف استفاده از تکنولوژی در ماه‌های شیوع کرونا در کشور از اخبار استان‌ها بی‌خبر نبودم  و جلسات مختلفی با مدیران عامل استان‌ها برگزار کردم تا در جریان کامل مشکلات و مسائل پیش روی آن‌ها باشم و نتیجه بازدیدها و فعالیت‌های اخیر در جمعیت را به گوش آن‌ها برسانم.

میزبانی از نمایندگان مجلس

 میزبان تعدادی از نمایندگان تازه نفس مجلس شورای اسلامی بودم. برای اینکه بتوانیم در نقاط مهم و چالش‌براگیز کشور، آمادگی لازم برای مقابله با بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی را داشته باشیم نیاز به تعامل با نمایندگان این شهرها داریم. بخشی از این مشکلات، از طریق مدیران عامل و روسای شعب جمعیت شناسایی شده‌اند و برخی دیگر مسائلی هستند که مردم از طریق نمایندگان خود در مجلس در این جلسه عنوان کردند. در این جلسه هم من و هم نمایندگان به ایجاد پایگاه‌ها و مراکزی مثل خانه هلال در نقاط مختلف کشور تاکید داشتیم.

اولین مرحله انتخابات مجامع

بارها به دانشگاه علوم پزشکی تهران رفته بودم اما هرگز احساسی که در جمع صمیمی هلال احمری‌ها در سالن کنفرانس این دانشگاه داشتم را تجربه نکرده بودم. اولین مرحله از انتخابات مجامع استان‌ها برگزار شده بود و 315 هزار واجد شرایط، باید نمایندگان خود را برای حضور در مجمع استانی انتخاب می‌کردند. این پنجمین دوره برگزاری انتخابات مجامع بود و امدادگران و داوطلبان و جوانان تجربه‌های پیشینی از انتخاب نماینده خود در مجمع داشتند. انتخابات در این روز، انتخاب از میان خیران ونیکوکاران بود؛ افرادی که برای فعالیت در راستای بشتردوستی گام برمی‌داشتند و چه انتخاباتی از این دلپذیرتر! برگزاری انتخابات رکن مهمی برای جلب اعتماد مردم است و این امکان را فراهم می‌کند تا افراد توانمند و دارای اندیشه و ایده در تصمیم‌گیری‌های بزرگترین نهاد امدادی و داوطلبی کشور مشارکت کنند. حضور در هر مسئولیتی، امانتی است سنگین که آغاز و پایانی دارد و چه امانتدار امینی است آنکه در مبدأ این راه، خود را برای پایانی با عزت و مملوء از دعا و خیر مردم آماده کند. و اگر این خدمت و مسئولیت رسیدگی به آلام و دردهای همنوع باشد، قیمت و اجر بی حساب نزد خدا خواهد داشت.

توزیع بسته‌های معیشتی در تهران

همراهی و مردم برای کمک به معیشت خانواده‌های نیازمند، این روزها شانه به شانه روزهای جنگ می‌زند. کیست که این روزها از بحران جهان‌شمول کرونا در امان مانده باشد و از رنج  فشار اقتصادی ناشی از آن، به خصوص برای اقشار کم‌درآمد بی‌خبر باشد. ماجرای تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی برای 2 هزار خانوار نیازمند در تهران هم از همینجا آب می‌خورد. بحران کرونا کسب و کارهای زیادی را از رونق انداخت و برخلاف درخواست‌های مکرر هلال احمر برای ایجاد کانال‌های مالی جهت دریافت کمک‌های بین المللی، چنین امکانی فراهم نشد.

تشکیل نهاد بزرگی مثل جمعیت داوطلبان هلال احمر در چنین شرایطی نتیجه خود را نشان می‌دهد. همراهی و همدلی خیران و داوطلبان با ما در این زمینه باعث شد 35 میلیارد تومان کمک نقدی و 75 میلیارد تومان کمک غیر نقدی برای خانوارهای آسیب دیده از کرونا به دست ما برسد. این اعتماد مردم به جمعیت را به فال نیک می‌گیرم و قدردان آن هستم.

بازدید از خبرگزاری ایسنا

قرعه اولین بازدید من از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کشور به نام خبرگزاری ایسنا افتاد؛ خبرگزاری که با بدنه‌ای جوان نقش مهمی در جریان اطلاع رسانی در کشور دارد. در گپ و گفتی که با خبرنگاران و دبیران این خبرگزاری داشتم درباره تعامل رسانه‌ها و جمعیت در شرایط بحران صحبت به میان آمد. بعد هم به پرسش و پاسخ‌های اختصاصی خبرنگاران درباره مراسم حج و دیگر فعالیت‌های اخیر جمعیت پرداختیم.

دیدار با رییس سازمان مدیریت بحران کشور

رییس سازمان مدیریت بحران کشور مهمان من بود. در این جلسه درباره اهمیت جایگاه هلال احمر به عنوان بزرگترین نهاد امدادی و داوطلبی کشور صحبت به میان آمد. اشاره کردم که تجهیز و به روز رسانی امکانات جمعیت می‌تواند کیفیت خدمات ما را چند برابر افزایش دهد و آمادگی ما در برابر حوادث غیر مترقبه را بیشتر کند. همکاری‌های بین بخشی با نهادهایی که در ستاد مدیریت بحران فعال هستند هم موضوع دیگری بود که در این دیدار به آن اشاره کردم.

موسسات مردم‌نهاد، بازوی فعالیت‌های داوطلبانه

موسسات مردم‌نهاد به عنوان داوطلبان حقوقی جمعیت می‌توانند نقش مهمی در جذب اقدامات داوطلبانه در جمعیت داشته باشند. آنچه ما و موسسات خیریه را به هم نزدیک می‌کند هدف مشترک ما یعنی انجام فعالیت‌های داوطلبانه و جلب مشارکت‌های مردم در این زمینه است. موسسه خیریه امید فردا یکی از این موسسات است که از سال 85 مرکز توانبخشی خود را برای ارائه خدمت به بیماران مغز و اعصاب راه اندازی کرد. در بازدیدی که از این موسسه داشتم درباره توسعه فعالیت‌ها و همکاری‌ها با این موسسه صحبت کردیم.

ساعت صفر، این بار در سمنان

اجرای مانور ساعت صفر این بار من را راهی سمنان کرد تا از نزدیک آمادگی عملی نیروهای امدادی و پشتیبانی این استان و استان‌های معین را بسنجم. اجرای این مانورها مثل هشدار بیدارباشی است که به پایگاه‌های امدادی و تیم‌های عملیاتی می‌دهد تا هر لحظه برای وقوع حوادث آماده باشند. تصمیم دارم تا در فواصل زمانی کوتاه در استان‌ها و شهرهای مختلف شخصا حضور داشته باشم و با اعلام وضعیت ساعت صفر و مانور حادثه، آمادگی نیروهای هلال احمر را محک بزنم و از شرایط مدیریت بحران در استان‌ها و شهرهای مختلف باخبر شوم.

غزل زرچینی
تهیه کننده:

غزل زرچینی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *