وسایل کمک حرکتی در حوزه توانبخشی هلال‌احمر ارتقا می‌یابد

رئیس جمعیت هلال‌احمر از ارتقای فناوری پروتزها و وسایل کمک حرکتی برای ارایه خدمات توانبخشی به جانبازان، معلولان و افراد کمتر برخودار جامعه در بخش‌های مختلف ارتوپدی فنی و توانبخشی فیزیکی هلال‌احمر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر کریم همتی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال که هلال احمر چه برنامه های برای استفاده از فناوری نوین در حوزه توان‌ بخشی در دستور کار دارد، اظهارداشت: تعامل با دانشگاه های صنعتی و مراکز دانش بنیان کشور در جهت انتقال فناوری های نوین در مواد، قطعات و دستگاه های توانبخشی، برگزاری دوره های آموزشی پیشرفته برای کارکنان دارای تحصیلات و تجربه در این زمینه، ایجاد مراکز تخصصی توانبخشی که در رشته های تخصصی توانبخشی سکته مغزی و بیماری های سیستم عصبی و آسیب های نخاعی از برنامه های این سازمان است.

وی افزود: در رشته توانبخشی سرطان و سایر رشته ها در حال مطالعه، یا راه اندازی  از برنامه های هلال احمر برای استفاده از فناوری های نوین در حوزه توان بخشی است.

همتی ادامه داد: همچنین توسعه مراکز توانبخشی فیزیکی در شهرها و مناطق کم برخوردار کشور و ارتقاء سطح استاندارد مراکز توانبخشی از جهت فضای فیزیکی، تجهیزات،  آموزش پرسنل و خدمات از دیگر برنامه های هلال احمر در این حوزه است.

رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سوال که اثربخشی ارایه خدمات درمان اضطراری هلال احمر در حوادث و سوانح احتمالی در کشور چه مقدار است، توضیح داد: در طی سوانح ۲ اتفاق برای زیر ساخت های ارائه خدمات سلامت متصور می باشد که نخست تخریب زیرساخت(بیمارستان، مراکز بهداشتی و درمانی و نظایر آن) و دوم متاثرین بیش از ظرفیت ارائه خدمات زیرساخت های موجود است.

همتی اضافه کرد: بر همین اساس در اختیار داشتن ظرفیت های جایگزین که دارای ویژگی جابجایی (موبایل) باشند بسیار حائز اهمیت و ضروری است و به همین منظور واحدهای بهداشت و درمان اضطراری از جمله واحد مراقبت های پایه بهداشتی BHC، خدمات مراجعین سرپایی پزشکی و پرستاری، بهداشت مادر و کودک، بهداشت محیط، مشاوره روان، تغذیه و اموردارویی، بیمارستان استقرار سریع RDH، خدمات درمانی فوریتی و پیشرفته مصدومین و مجروحین بر اساس اصول تریاژ، بیمارستان صحرایی یا مرجع RH و خدمات تخصصی پزشکی(جراحی، اطفال، زنان و داخلی) بستری تشخیصی نیز بر همین اساس و در راستای تامین نیاز های خدمات سلامت آسیب دیگان (مجروحین و مصدومین و بازماندگان) طراحی و ایجاد شده اند.

وی به ضرورت ارایه خدمات درمان اضطراری هلال احمر در حوادث و سوانح اشاره کرد و گفت: بررسی روند سوانح دهه های اخیر تا به امروز نمایانگر اهمیت هریک از واحدهای سیار ارائه خدمات(با توجه به آسیب پذیری زیرساخت های کشور بالاخص در زلزله کرمانشاه و سیل های ابتدای سال گذشته)  در آمادگی پاسخ به سوانح احتمالی می باشد.

رئیس جمعیت هلال احمر با یادآوری این موضوع که امکان مداخله در جهت تامین و حفظ خدمات سلامت آسیب دیدگان از سوانح احتمالی و همچنین تجمعات انبوه، بدون در اختیار داشتن واحدهای سیار ارائه خدمات عملا غیر ممکن می باشد، افزود: جمعیت هلال احمر بعنوان ارگانی منحصر به فرد در سطح ملی دارای هر سطح واحدهای بهداشت و درمان اضطراری است که با استانداردهای بین المللی بومی سازی شده اند.

وی با بیان این که ایجاد واحدهای خدمات توانبخشی اضطراری در سوانح از نیمه دوم سال جاری در جمعیت هلال احمر عملیاتی خواهد شد، گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تنها کشور حال حاضر مسلمان است که بعنوان واحد پاسخ اضطراری (ERU) مجوز حضور در عملیات بین المللی را از سوی فدراسیون بین المللی دریافت کرده است.

همتی درخصوص اهداف جمعیت هلال احمر در ارائه خدمات درمان اضطراری در حوادث و سوانح نیز اظهار داشت: کاهش مرگ و میر و بیماری در جوامع آسیب دیده با ایجاد واحدهای سیار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در شرایط خاص و اضطراری شامل واحد مراقبت های پایه بهداشتی، بیمارستانی استقرار سریع و بیمارستان مرجع در مناطق مختلف کشور بر اساس آمایش از دیگر اقدامات معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در پاسخگویی به سوانح است.

مریم یارقلی
تهیه کننده:

مریم یارقلی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *