جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

شنبه ، 16 فروردین 1399

برگزاری دوره آموزش منطقه ای کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت روان در یزد

 Yazd Dore Amoozeshi

با برگزاری دوره آموزشی ضمن خدمت منطقه ای کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت روان به میزبانی هلال احمر یزد که با حضور مديرکل بهداشت و درمان جمعيت هلال احمر برگزار شد، 100 نفر از کارشناسان با روش هاي مختلف مداخله در حوادث طبيعي در زمينه بهداشت رواني و بهداشت محيط آشنا می شوند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد، افشین علیخانی مديرکل بهداشت و درمان جمعيت هلال احمر کشور در افتتاحیه اين برنامه آمادگي مناسب در برابر حوادث احتمالي را از اهداف برگزاري اين همایش برشمرد و گفت: تاکنون 189 تيم اضطرار در سطح کشور براي ارائه خدمات بهداشت رواني و بهداشت محيط راه اندازي شده است.

عليخاني همچنين از سازماندهي گروه هاي اضطرار ارائه خدمات بهداشت روان و بهداشت محيط در سوانح و حوادث خبر داد و گفت: گروه هاي بهداشت و درمان جمعيت هلال احمر در سه سطح سازماندهي مي شوند که اين تيم هاي در سطح يک ارائه خدمات قرار دارند.

مدیرکل معاونت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر بیان کرد: ما در حال حاضر تیمهای ERU که اهمیت بالایی در بحث بین الملل دارد را تشکیل داده ایم که همین تیم به عنوان اولین کشور مسلمان است که تشکیل شده و می تواند در حوادث و سوانح اقدامات مناسبی انجام دهد.

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان يزد نیز در افتتاحیه این دوره آموزشی گفت: گروه هاي اضطرار جمعيت هلال احمر شامل پزشک، پرستار، ماما، کارشناس تغذيه، بهداشت محيط و بهداشت روان و سه امداد گر است که در مواقع بحراني خدمات خود را به حادثه ديدگان ارائه مي دهند.

حرازي زاده بازگشت وضعيت به حالت عادي در مناطق حادثه ديده با هدف زمينه سازي براي امداد و نجات و حضور دستگاههاي خدمات رسان در مناطق آسيب ديده  از حوادث را  از وظايف و ماموريت هاي گروه هاي اضطرار بهداشت محيط و بهداشت روان جمعيت هلال احمراعلام کرد.

محمد علی غنی زاده معاون بهداشت،درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر استان یزد نیز گفت : یکی از کارگروههای فعال در مدیریت بحران، جمعیت هلال احمر هست که با برگزاری کارگاههای تخصصی و دوره های آموزشی همواره سعی در تقویت بخشهای مختلف امدادی و درمانی داشته وامید است  با برگزار دوره ها بتوانیم در مواقع بروز حوادث موثر واقع شده و خدمات مفیدی به حادثه دیدگان انجام دهیم.

غنی زاده گفت: همه ما بدون تردید در حوادث  از رنجی که به مردم می رسد متاسف و متاثر بوده و نمی توانیم بی تفاوت باشیم و هدف از برگزاری دوره ها  بالابردن سطح توانمندی خود در راستای کاهش آلام  بشری است و علی رغم پیشرفت تکنولوژی بشری می بینیم  بخش قابل توجهی از مردم بخاطر حوادثی فوت می کنند که غیر قابل توجیه هست ودر این مواقع حفظ آمادگی و ارائه سریع خدمات مفهوم پیدا می کند.

در اين همايش کارشناساني از استانهاي خراسان رضوي، جنوبي، شمالي، هرمزگان، کرمان، سيستان و بلوچستان و يزد به مدت 2 روز حضور دارند.

کلمات کلیدی
امید کریمی
تهیه کننده:

امید کریمی