جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

جمعه 20 تیر 1399

مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس استان قزوین برگزار شد 

 Ghazvin Manovr

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین از برگزاری بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با رویکرد مدرسه ایمن، جامعه تاب‌آور در مدارس استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قزوین؛ مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس استان با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، سازمان‌ها و ارگان‌های ذخیل در بحران و با تاکید بر ارتقای تاب‌آوری اجتماعی در برابر حوادث و بلایای طبیعی به ویژه در بین دانش‌آموزان در دو مدرسه دخترانه شاهد نرگس و مدرسه پسرانه صدرا به صورت نمادین برگزار شد.

دکتر حسن آصفی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین هدف از برگزاری این مانور را افزایش میزان دانش و آگاهی دانش‌آموزان با پدیده زلزله عنوان کرد و افزود: بالا بردن میزان آمادگی دانش‌آموزان و نیروهای عملیاتی از دیگر اهداف برگزاری این مانور است.

وی آموزش و توانمندسازی دانش‌آموزان در نحوه صحیح پناه‌گیری و خروج اضطراری به هنگام وقوع زلزله، چگونگی حمل مصدوم و اطفاء حریق را محورهای اصلی برگزاری این مانور دانست و تصریح کرد: اجرای این مانورها و آموزش ها باعث افزایش سطح ایمنی، کاهش خطر‌پذیری و پیامدهای ناشی از وقوع حوادث در مدارس می شود.

آصفی افزود: در این مانورها دانش آموزان با قرار گرفتن در شرایط حادثه نکات ایمنی مورد نیاز را برای نجات جان خود آموزش می بینند و همین امرسبب می‌شود که شیوه رویارویی با زلزله را فرابگیرند.

وی افزود: مانورهای آموزشی در مدارس همچنین موجب آمادگی و انسجام بیشتر دستگاه‌های امداد رسان در مقابل حوادث احتمالی خواهد شد. 

آصفی ادامه داد: آموزش و مانورها برای آمادگی دانش آموزان در برابر زلزله امری ضروری است که باید همواره به آن توجه داشت و این گونه آموزش‌ها مختص یک زمان خاص نیست و باید برای آمادگی بیشتر به صورت مداوم و مستمر انجام شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین در پایان عنوان کرد: با توجه به شتاب روزافزون تکنولوژی و فن‌آوری و بهره‌مندی از نرم‌افزارها و قابلیت‌های تکنولوژی، اپلیکیشن زنگ ایمنی در مدارس به همت معاونت آموزش و پژوهش این جمعیت طراحی و تولید شده است که جهت سهولت آموزش به دانش آموزان در مقاطع مختلف و اولیای ایشان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

کلمات کلیدی