امروز پنج شنبه  ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر:

معاینات تمامی زائران حج انجام شد

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر از انجام معاینات تمامی زائران سفر حج توسط پزشکان متخصص و متعهد جمعیت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ سیدعلی مرعشی، گفت: در سفر حج هر کشور مسلمان وظیفه دارد به زائران خود خدمات بهداشتی و درمانی بدهد، در این راستا، پزشکان داوطلب جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم در مناسک حج در مدینه و مکه و مشاعر، مستقر هستند و خدمات مختلف را به زائران ایرانی حج ارائه می دهند.
وی ادامه داد: امسال میانگین سنی زائران ایرانی بالاتر از سال‌های قبل است و بالغ بر ۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال در سفر حج امسال حضور دارند اما با تمام قوا، خدمات درمانی در طول حج ارائه خواهد شد؛ چراکه سلامت زائران در رفت و برگشت به مراسم حج و در کشور عربستان برعهده جمعیت هلال‌احمر است.
مرعشی با اشاره به این که تیم درمان و پزشکی هلال‌احمر در سفر حج امسال بیشتر از ۴۰۰ نفر هستند، افزود: ما در میان زائران، بالغ بر ۴۰ هزار زائر دچار مشکلات قلبی، ریوی، فشارخون و ... داریم. ۱۷ زائر دیالیزی نیز در این سفر همراه ما هستند که خدمات دیالیز این زائران با همکاری دولت عربستان ارائه خواهد شد.
وی توصیه کرد: زائران قبل از سفر حج باید توان جسمی خود را بالا ببری‌اند تا در این سفر با مشکلات کمتری مواجه شوند. گفتنی است، در سفر حج بیش از ۳ میلیون زائر از کشورهای اسلامی‌با فرهنگ‌های متفاوت و بیماری‌های بومی منطقه خود در فاصله بسیار نزدیک در مسجدالحرام و مسجدالنبی ... با هم در تماس‌اند و این مسئله منجر به انتقال بیمار‌ی‌های تنفسی می‌شود. داشتن ماسک بهداشتی، رعایت فاصله طولی مناسب و نوشیدن آب فراوان به زائران کمک می‌کند تا کمتر دچار بیماری‌ها به ویژه آنفولانزا شوند.
گفتنی است، وزارت بهداشت عربستان ورود هر گونه دارویی که در آن مواد مخدر استفاده شده است را ممنوع کرده و زائران از حمل این گونه داروها جدا خود داری کنند؛ بنابراین زائران حتما در خصوص آوردن داروها به سفر حج، با پزشکان معتمد و مدیران کاروان مشورت کنند.

کلیدواژه‌ها:

مشاهده ۲۳۳
/
۱۴۰۲/۰۳/۰۴- ۱۶:۰۵
/
تعداد بازدید:233 پنج شنبه 4 خرداد 1402 - 16:05
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه