امروز سه شنبه  ۱۴ آذر ۱۴۰۲

19 ساعت عملیات امداد در کوهستان اشترانکوه

19 ساعت تلاش در ارتفاعات ازنا برای نجات جان تیم کوهنوردی که در یکی از دهلیزهای کوهستان گرفتار شده بود؛ نتیجه داد. یک نفر مصدوم به مرکز درمانی منتقل و 7 کوهنورد دیگر به منطه امن رسانده شدند.
به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر لرستان، صارم رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر این استان گفت: روز پنج شنبه مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۴ در ساعت ۲۱:۱۵ دقیقه پس از اعلام حادثه با مرکز کنترل و عملیات  مبنی بر مصدوم شدن یک نفر از کوهنوردان و گرفتار شدن در زیر قله پیارو بلافاصله یک تیم امداد و نجات کوهستان از جمعیت هلال احمر ازنا به محل حادثه اعزام شد.
 
رضایی افزود : تیم 8 نفره‌ای از کوهنوردان اهل اراک، قصد صعود یک روزه به قله پیارو شهرستان ازنا را داشتند که متاسفانه در مسیر برگشت به اشتباه وارد دهلیزی خطرناک شده و در آنجا گرفتار می‌شوند.یک نفر از آن‌ها مصدوم می‌شود و موادغذایی و آب آشامیدنی آن‌ها تمام می‌شود. تیم امدادی با وجود مشکلاتی مثل تاریکی هوا، زیادبودن مسافت، صعب العبور بودن مسیر، وجود دهلیزهای خطرناک و همچنین ریزشی بودن این دهلیزها، پس از بررسی موقعیت جغرافیایی گرفتار شدگان،بلافاصله عملیات امداد و نجات را شروع کردند. 
 
مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان در ادامه گفت : پس از چندین ساعت تلاش بی وقفه و عبور از دهلیزها و دیواره‌های خطرناک تیم امدادی جمعیت هلال احمر تا نزدیکی گرفتار شدگان پیش رفتند و با توجه به اینکه دسترسی به آنها بسیار مشکل و خطرناک بود با تماس های مکرر تلفنی و راهنمایی اعضای تیم مسیری مناسب را جهت خارج شدن از منطقه خطر به آنها نشان دادند. همچنین با پیگیری‌های جمعیت هلال احمر ازنا و درخواست بالگرد، کوهنورد مصدوم توسط بالگرد اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد. همچنین مقداری هم آب و آذوقه به سایر نفرات تیم توسط بالگرد رسانده شد.
 
رضایی توضیح داد: امدادگران تیم امدادی که به صورت زمینی به موقعیت کوهنوردان گیرافتاده رسیده بودند؛ توانستند آن‌ها را تا پایین کوه و روستای کمندان راهنمایی و همراهی کنند و خوشبختانه همه اعضای تیم در صحت و سلامت به آغوش گرم خانواده‌های خود بازگشتند.     
 
او در پایان گفت : این عملیات در ساعت ۱۷:۲۰ دقیقه بعداز ظهر روز جمعه مورخ ۱۴۰۰/۴/۲۵ پس از ۱۹ ساعت تلاش مضاعف به پایان رسید.
0
/
۱۴۰۰/۰۴/۲۶- ۱۵:۰۸
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است