امروز پنج شنبه  ۱۸ خرداد ۱۴۰۲

استقرار 1600 نجاتگر و ناجی غریق در 500 نقطه حادثه‌خیز ساحل مازندران

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مازندران گفت: امسال با تدابیر اتخاذ شده از سوی استانداری مازندران 500 نقطه حادثه‌خیز که در سال‌های گذشته بیشترین غریق در آنجا اتفاق افتاده است، شناسایی شده و 1600 نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر با مشارکت ناجیان غریق از امروز اول خرداد در این مناطق مستقر شدند تا مانع از تکرار هرگونه حادثه ناگوار شوند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر مازندران؛ غلامعلی فخاری با اشاره به اینکه ساماندهی دریا بزرگ‌ترین عملیات امداد و نجات از نظر مدت زمان است، گفت: ۱۲۰ روز اجرای این طرح به طول می‎انجامد؛ که در این مدت زمان، اقدامات نجات غریق و امدادگران استان بسیار حائز اهمیت است.

او با تاکید بر اینکه موفقیت در طرح ساماندهی دریا نیازمند آماده‎سازی زیرساخت‌هایی است، ادامه داد: افزایش حقوق ناجیان غریق با توجه به افزایش روزهای کاری این افراد در طرح امسال از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.

فخاری مسدود کردن برخی راه‌های دسترسی به دریا را از دیگر مواردی عنوان کرد که برای پیشگیری از وقوع غرق‌شدگی در این استان لازم است و افزود: به دستور استاندار مازندران همه دستگاه‌های اجرایی ملزم به مشارکت و هم‌افزایی با جمعیت هلال احمر استان هستند.

وی عنوان کرد: با مسدودسازی مسیرهای پرخطر امکان حضور گردشگران و مسافران در نقاط خارج از حوزه استحفاظی و دسترسی ناجیان غریق حذف می‌شود و قدرت کنترل بر سواحل افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت: امدادگران ناجی غریق ابزار قانونی برخورد با افراد در خارج از طرح دریا را ندارند و حضور و تلاش نیروهای انتظامی می‌تواند در این زمینه یاری‌گر آن‌ها باشد.

فخاری با اشاره به اینکه وسایل تفریحی از جمله جت اسکی و قایقرانان در اختیار بهره‌برداران بخش خصوصی است، افزود: لازم است تا این مجموعه‌ها پیوست مورد نیاز در زمینه امداد و نجات را در برنامه کاری خود قرار دهند تا بدین صورت یار سوم و کمک‌ حال امدادگران هلال احمر باشند. برای این منظور حدود ۱۰ دستگاه آمبولانس، جت اسکی و قایق‌های نجات به این استان آورده می‌شود.

گفتنی است، طرح سالم‌سازی دریا از سال ۱۳۹۱ با هدف کاهش تلفات ناشی از غرق‌شدن هنگام شنا و همچنین ارائه خدمات تجمیعی گردشگری و نظارت‌های اجتماعی در ۶۰ نقطه از سواحل مازندرانی دریای خزر به اجرا درآمد. این طرح هر ساله از اول خردادماه شروع می‌شود و تا پایان تابستان ادامه دارد.

لازم به ذکر است که استان مازندران دارای ۱۵ شهرستان ساحلی است که در این بین، شهرستان‌های محمودآباد با ۳۰ کیلومتر ساحل آزاد و بیش از ۱۲۰ راه دسترسی دارای ۱۶ منطقه سالم سازی شده و بابلسر با ۲۷ کیلومتر نوار ساحلی و ۱۳ کیلومتر نوار ساحلی قابل شنا از شاخص‌ترین شهرستان‌های مرکزی استان در اجرای این طرح محسوب می‌شوند.

مشاهده ۱۹۱
/
۱۴۰۲/۰۳/۰۱- ۱۳:۳۷
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه