امروز سه شنبه  ۱۴ آذر ۱۴۰۲

اهدای نشان فلورانس نایتینگل به پرستار ایرانی/ فعالیت علمی به نفع آسیب‌دیدگان و ابتکار برای بهبود کیفیت درمان معیار اهدای این نشان

رییس اداره هماهنگی عملیات بهداشت و درمان اضطراری داخل و خارج کشور جمعیت هلال‌احمر، به عنوان پرستار و همکار جمعیت در امداد سوانح و آموزش‌های پرستاری، در چهل‌وپنجمین دوره اهدای مدال بین‌المللی فلورانس نایتینگل در سال 2015 موفق به کسب این مدال از سوی کمیته بین المللی صلیب سرخ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، کمیسیون مدال فلورانس نایتینگل متشکل از اعضای فدراسیون بین‌المللی، کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ و شورای بین‌المللی پرستاران است که با توجه به معیارهایی چون شجاعت، ایثار و آمادگی برای خدمت، فعالیت‌های علمی‌به نفع مجروحان، بیماران یا سایر آسیب‌دیدگان و اقدامات ابتکاری در زمینه بهبود کیفیت درمان و آموزش، به پرستاران دارای این معیارها مدال افتخار را اعطا می‌کند.

رامین کهن خاکی، رییس اداره هماهنگی عملیات بهداشت و درمان اضطراری داخل و خارج کشور هلال‌احمر که در سال 2015 موفق به دریافت مدال فلورانس نایتینگل به عنوان پرستار و همکار جمعیت در امداد سوانح و آموزش‌های پرستاری شده است، در این باره گفت: فلورانس نایتینگل پرستاری اهل انگلستان و مؤسس پرستاری نوین است که در زمان جنگ میان روسیه و ترکیه به همراه تعدادی پرستار به ترکیه اعزام شد و پس از بازگشت به کشورش نخستین مدرسه عالی پرستاری را تاسیس کرد.

وی افزود: به همین منظور برای تجلیل از خدمات شایسته پرستاران جایزه نوبل به عنوان مدال فلورانس نایتینگل هر ساله به پرستارانی که در زمینه‌های آموزش پرستاری، آموزش بهداشت، جنگ و مخاصمات و همچنین حوادث و سوانح فعالیت دارند، اهدا می‌شود.

مادران بهترین پرستاران جامعه/ تقدیم مدال فلورانس به مادران ایران زمین

رئیس اداره هماهنگی عملیات بهداشت و درمان اضطراری داخل و خارج کشور به اشاره به این که 25 سال است که در جمعیت هلال‌احمر فعال است، افزود: اهدای نشان لیاقت و شایستگی فلورانس نایتینگل هر ساله در عرصه جهانی برگزار می‌شود و در سال جاری از میان 18 کشور، به 36 پرستار اهدا شد و به عنوان تنها پرستار ایرانی موفق به دریافت این نشان شدم.

کهن خاکی با اشاره به این که تا کنون بالغ بر 20 تجربه عملیاتی موفق در داخل و خارج از کشور داشته است، گفت: تاکنون در عملیات‌های مختلفی در منطقه شرجی و مالاریاخیز اندونزی، طوفان فلیکس در نیکاراگوئه در 2012، قحطی سومالی، زلزله قاین-بیرجند، زلزله اردبیل، زلزله افغانستان و سیل پاکستان و ... خدمت‌رسانی کرده‌ام.

وی افزود: همچنین در زمینه راه‌اندازی سامانه‌های بهداشت و درمان اضطراری به ویژه BHCU و RDH  و بیمارستان‌های ارجاعی در مناطق وکشورهای مختلف مانند تونس، عراق و لبنان هم خدمات لازم را به همنوعان خود ارائه داده‌ام.

کهن خاکی اظهار کرد: مادران ما بهترین پرستاران جامعه هستند و لذا این مدال را به همه مادران سرزمینم که بهترین پرستاران هستند، تقدیم می‌کنم.

گفتنی است کهن‌خاکی تا کنون کتاب‌های جست‌وجو و نجات در بهمن،  تریاژ در سوانح، اصول کمک‌های اولیه و مقالاتی در مورد حوادث و سوانح طبیعی، آموزش و کاهش اثرات سوانح ، سونامی، آنفولانزا تیپ A و ... را منتشر کرده و تاکنون به عنوان کارشناس در امور بین‌الملل، رییس اداره آموزش امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان تهران، رییس اداره فوریت‌های درمانی و رییس اداره بهداشت در حوادث مشغول فعالیت بوده‌ است.

0
/
۱۳۹۸/۱۲/۱۵- ۱۹:۱۹
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه